Přísahám, že v Berlíně nevraždil můj řidič, tvrdí polský majitel "smrtícího" náklaďáku

Josef Pazderka Josef Pazderka
20. 12. 2016 12:15
Polský web money.pl získal záznamy o podezřelém pohybu nákladního vozidla předtím, než v pondělí večer zabíjelo v centru Berlína. Patřilo polské přepravní firmě z Gdaňska. Podle majitele společnosti vůz někdo v Berlíně nejdříve ukradl a poté s ním v pondělí večer vraždil v centru německé metropole. Policie jeho verzi zatím nepotvrdila.
Foto: Reuters

Gdaňsk – "Někdo se v 15.44 hod. pokoušel vozidlo opakovaně nastartovat, pak zase motor zhasl a zase ho někdo startoval," popisuje serveru money.pl kritické okamžiky pondělního odpoledne jeden z pracovníků polské přepravní firmy Lukasz Wasik.

S řidičem nákladního automobilu Scania, který večer zabíjel v centru Berlína, měla podle něj společnost telefonické spojení až do zhruba třetí až čtvrté hodiny odpolední. Pak se signál ztratil.  

Nezvyklé chování vozu ale firma později našla v záznamech systému GPS, kterým pohyb kamionu monitorovala. Podle nich se v 15.44 údajně někdo pokoušel opakovaně vozidlo nastartovat. Pak nastala přestávka. Znovu motor naskočil v 16.52 a pracoval zhruba hodinu. Následovala opět přestávka. Nakonec se kamion podle záznamů zachycených skrze GPS rozjel v 19.34 hod. a vyrazil z parkoviště v centru Berlína na místo činu.

Přepadli ho a vozidlo unesli

Majitel polské přepravní společnosti Ariel Źurawski tvrdí, že právě mezi patnáctou a šestnáctou hodinou odpolední ztratil s řidičem svého kamionu kontakt. Podle něj došlo v tuto dobu pravděpodobně k přepadení vozidla a jeho ovládnutí pachatelem, který s ním o několik hodin později vraždil v centru Berlína.

Podle zaměstnanců Źurawského firmy to dokazují i záznamy zachycené během pondělního odpoledne systémem GPS. "Motor někdo nespouštěl proto, aby ho ohřál nebo si zatopil v kabině. K tomu slouží jiné systémy. Vypadá to, jak kdyby se někdo učil s tím autem jezdit. A měl problémy s jeho startováním," tvrdí zaměstnanec firmy Lukasz Wasik.

Majitel společnosti Ariel Źurawski je od pondělního večera pod silnou palbou médií. Tvrdí ale, že přestože v pondělí večer zabíjelo v Berlíně jeho vozidlo, nemá s útokem nic společného on ani jeho řidič. "Osoba, která po útoku vyskočila z auta, nebyl můj řidič," tvrdil Žurawski rezolutně polské televizi TVN24. "Je to můj bratranec. Ručím za něj," dodal.

Ztratili jsme spojení

Nákladní auto značky Scania s polskou poznávací značkou přepravovalo podle Źurawského před kritickým pondělkem z Itálie do Berlína kovové konstrukce o celkové váze 25 tun.

S řidičem, který neměl v kabině žádného spolujezdce, byl podle svých slov v pravidelném telefonickém spojení. "Mluvil jsem s ním naposledy v pondělí kolem poledne," uvádí. Pak s ním podle něj ještě mluvila řidičova žena, která se mu ale už kolem 16. hodiny nemohla dovolat.

Řidič kamionu měl podle Źurawského na pondělí naplánovanou v Berlíně vykládku. Ta se ale nakonec přesunula na úterý. "Řekl mi jen, že zaparkoval (v centru Berlína) naproti firmě, se kterou spolupracujeme. Pak rozhovor skončil," popisuje Žurawski poslední rozhovor s řidičem v pondělní poledne.

Unesli ho

"Podle mě mu něco udělali a ukradli kamion, protože parkoval de facto v centru Berlína. Měli tím k dispozici kvalitní auto, se kterým mohli udělat to, co udělali," dodal Žurawski v rozhovoru pro polskou televizi TVN24.

Podle dalšího pracovníka firmy Lukasze Wasika měl řidič 37 let a šlo o zaměstnance s dlouhou praxí v oboru. "Znám ho několik let. Nikdy s ním nebyly nejmenší problémy. Nevyjadřoval se k politice, nekritizoval imigranty nebo islamisty. To ho nezajímalo," dodává Wasik.

Polský majitel firmy proto tvrdě odráží jakékoli pochyby. "Přísahám, že ten, kdo s vozem vjel do lidí v centru Berlína, nebyl můj řidič," opakuje Žurawski.

Jeho verzi částečně potvrzuje i tělo zastřeleného člověka polské národnosti, nalezené v pondělí večer na místě činu. Berlínská policie ho nejdříve považovala za pachatelova spolujezdce a tím i možného komplice.

Podle polského majitele přepravní firmy šlo ale spíš o jeho řidiče, kterého útočník před provedením samotné akce zavraždil. Německá policie ale zatím tuto verzi událostí nepotvrdila.

Útok přichází v nejcitlivější dobu, lidé se na vánočních trzích schází, aby slavili Vánoce a připomínali si advent, říká Jiří Podivínský. | Video: Filip Horký

     

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy