Přísahám, že v Berlíně nevraždil můj řidič, tvrdí polský majitel "smrtícího" náklaďáku

Josef Pazderka Josef Pazderka
20. 12. 2016 12:15
Polský web money.pl získal záznamy o podezřelém pohybu nákladního vozidla předtím, než v pondělí večer zabíjelo v centru Berlína. Patřilo polské přepravní firmě z Gdaňska. Podle majitele společnosti vůz někdo v Berlíně nejdříve ukradl a poté s ním v pondělí večer vraždil v centru německé metropole. Policie jeho verzi zatím nepotvrdila.
Foto: Reuters

Gdaňsk – "Někdo se v 15.44 hod. pokoušel vozidlo opakovaně nastartovat, pak zase motor zhasl a zase ho někdo startoval," popisuje serveru money.pl kritické okamžiky pondělního odpoledne jeden z pracovníků polské přepravní firmy Lukasz Wasik.

S řidičem nákladního automobilu Scania, který večer zabíjel v centru Berlína, měla podle něj společnost telefonické spojení až do zhruba třetí až čtvrté hodiny odpolední. Pak se signál ztratil.  

Nezvyklé chování vozu ale firma později našla v záznamech systému GPS, kterým pohyb kamionu monitorovala. Podle nich se v 15.44 údajně někdo pokoušel opakovaně vozidlo nastartovat. Pak nastala přestávka. Znovu motor naskočil v 16.52 a pracoval zhruba hodinu. Následovala opět přestávka. Nakonec se kamion podle záznamů zachycených skrze GPS rozjel v 19.34 hod. a vyrazil z parkoviště v centru Berlína na místo činu.

Přepadli ho a vozidlo unesli

Majitel polské přepravní společnosti Ariel Źurawski tvrdí, že právě mezi patnáctou a šestnáctou hodinou odpolední ztratil s řidičem svého kamionu kontakt. Podle něj došlo v tuto dobu pravděpodobně k přepadení vozidla a jeho ovládnutí pachatelem, který s ním o několik hodin později vraždil v centru Berlína.

Podle zaměstnanců Źurawského firmy to dokazují i záznamy zachycené během pondělního odpoledne systémem GPS. "Motor někdo nespouštěl proto, aby ho ohřál nebo si zatopil v kabině. K tomu slouží jiné systémy. Vypadá to, jak kdyby se někdo učil s tím autem jezdit. A měl problémy s jeho startováním," tvrdí zaměstnanec firmy Lukasz Wasik.

Majitel společnosti Ariel Źurawski je od pondělního večera pod silnou palbou médií. Tvrdí ale, že přestože v pondělí večer zabíjelo v Berlíně jeho vozidlo, nemá s útokem nic společného on ani jeho řidič. "Osoba, která po útoku vyskočila z auta, nebyl můj řidič," tvrdil Žurawski rezolutně polské televizi TVN24. "Je to můj bratranec. Ručím za něj," dodal.

Ztratili jsme spojení

Nákladní auto značky Scania s polskou poznávací značkou přepravovalo podle Źurawského před kritickým pondělkem z Itálie do Berlína kovové konstrukce o celkové váze 25 tun.

S řidičem, který neměl v kabině žádného spolujezdce, byl podle svých slov v pravidelném telefonickém spojení. "Mluvil jsem s ním naposledy v pondělí kolem poledne," uvádí. Pak s ním podle něj ještě mluvila řidičova žena, která se mu ale už kolem 16. hodiny nemohla dovolat.

Řidič kamionu měl podle Źurawského na pondělí naplánovanou v Berlíně vykládku. Ta se ale nakonec přesunula na úterý. "Řekl mi jen, že zaparkoval (v centru Berlína) naproti firmě, se kterou spolupracujeme. Pak rozhovor skončil," popisuje Žurawski poslední rozhovor s řidičem v pondělní poledne.

Unesli ho

"Podle mě mu něco udělali a ukradli kamion, protože parkoval de facto v centru Berlína. Měli tím k dispozici kvalitní auto, se kterým mohli udělat to, co udělali," dodal Žurawski v rozhovoru pro polskou televizi TVN24.

Podle dalšího pracovníka firmy Lukasze Wasika měl řidič 37 let a šlo o zaměstnance s dlouhou praxí v oboru. "Znám ho několik let. Nikdy s ním nebyly nejmenší problémy. Nevyjadřoval se k politice, nekritizoval imigranty nebo islamisty. To ho nezajímalo," dodává Wasik.

Polský majitel firmy proto tvrdě odráží jakékoli pochyby. "Přísahám, že ten, kdo s vozem vjel do lidí v centru Berlína, nebyl můj řidič," opakuje Žurawski.

Jeho verzi částečně potvrzuje i tělo zastřeleného člověka polské národnosti, nalezené v pondělí večer na místě činu. Berlínská policie ho nejdříve považovala za pachatelova spolujezdce a tím i možného komplice.

Podle polského majitele přepravní firmy šlo ale spíš o jeho řidiče, kterého útočník před provedením samotné akce zavraždil. Německá policie ale zatím tuto verzi událostí nepotvrdila.

Útok přichází v nejcitlivější dobu, lidé se na vánočních trzích schází, aby slavili Vánoce a připomínali si advent, říká Jiří Podivínský. | Video: Filip Horký

     

 

Právě se děje

před 27 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy