Přísahám, že v Berlíně nevraždil můj řidič, tvrdí polský majitel "smrtícího" náklaďáku

Josef Pazderka Josef Pazderka
20. 12. 2016 12:15
Polský web money.pl získal záznamy o podezřelém pohybu nákladního vozidla předtím, než v pondělí večer zabíjelo v centru Berlína. Patřilo polské přepravní firmě z Gdaňska. Podle majitele společnosti vůz někdo v Berlíně nejdříve ukradl a poté s ním v pondělí večer vraždil v centru německé metropole. Policie jeho verzi zatím nepotvrdila.
Foto: Reuters

Gdaňsk – "Někdo se v 15.44 hod. pokoušel vozidlo opakovaně nastartovat, pak zase motor zhasl a zase ho někdo startoval," popisuje serveru money.pl kritické okamžiky pondělního odpoledne jeden z pracovníků polské přepravní firmy Lukasz Wasik.

S řidičem nákladního automobilu Scania, který večer zabíjel v centru Berlína, měla podle něj společnost telefonické spojení až do zhruba třetí až čtvrté hodiny odpolední. Pak se signál ztratil.  

Nezvyklé chování vozu ale firma později našla v záznamech systému GPS, kterým pohyb kamionu monitorovala. Podle nich se v 15.44 údajně někdo pokoušel opakovaně vozidlo nastartovat. Pak nastala přestávka. Znovu motor naskočil v 16.52 a pracoval zhruba hodinu. Následovala opět přestávka. Nakonec se kamion podle záznamů zachycených skrze GPS rozjel v 19.34 hod. a vyrazil z parkoviště v centru Berlína na místo činu.

Přepadli ho a vozidlo unesli

Majitel polské přepravní společnosti Ariel Źurawski tvrdí, že právě mezi patnáctou a šestnáctou hodinou odpolední ztratil s řidičem svého kamionu kontakt. Podle něj došlo v tuto dobu pravděpodobně k přepadení vozidla a jeho ovládnutí pachatelem, který s ním o několik hodin později vraždil v centru Berlína.

Podle zaměstnanců Źurawského firmy to dokazují i záznamy zachycené během pondělního odpoledne systémem GPS. "Motor někdo nespouštěl proto, aby ho ohřál nebo si zatopil v kabině. K tomu slouží jiné systémy. Vypadá to, jak kdyby se někdo učil s tím autem jezdit. A měl problémy s jeho startováním," tvrdí zaměstnanec firmy Lukasz Wasik.

Majitel společnosti Ariel Źurawski je od pondělního večera pod silnou palbou médií. Tvrdí ale, že přestože v pondělí večer zabíjelo v Berlíně jeho vozidlo, nemá s útokem nic společného on ani jeho řidič. "Osoba, která po útoku vyskočila z auta, nebyl můj řidič," tvrdil Žurawski rezolutně polské televizi TVN24. "Je to můj bratranec. Ručím za něj," dodal.

Ztratili jsme spojení

Nákladní auto značky Scania s polskou poznávací značkou přepravovalo podle Źurawského před kritickým pondělkem z Itálie do Berlína kovové konstrukce o celkové váze 25 tun.

S řidičem, který neměl v kabině žádného spolujezdce, byl podle svých slov v pravidelném telefonickém spojení. "Mluvil jsem s ním naposledy v pondělí kolem poledne," uvádí. Pak s ním podle něj ještě mluvila řidičova žena, která se mu ale už kolem 16. hodiny nemohla dovolat.

Řidič kamionu měl podle Źurawského na pondělí naplánovanou v Berlíně vykládku. Ta se ale nakonec přesunula na úterý. "Řekl mi jen, že zaparkoval (v centru Berlína) naproti firmě, se kterou spolupracujeme. Pak rozhovor skončil," popisuje Žurawski poslední rozhovor s řidičem v pondělní poledne.

Unesli ho

"Podle mě mu něco udělali a ukradli kamion, protože parkoval de facto v centru Berlína. Měli tím k dispozici kvalitní auto, se kterým mohli udělat to, co udělali," dodal Žurawski v rozhovoru pro polskou televizi TVN24.

Podle dalšího pracovníka firmy Lukasze Wasika měl řidič 37 let a šlo o zaměstnance s dlouhou praxí v oboru. "Znám ho několik let. Nikdy s ním nebyly nejmenší problémy. Nevyjadřoval se k politice, nekritizoval imigranty nebo islamisty. To ho nezajímalo," dodává Wasik.

Polský majitel firmy proto tvrdě odráží jakékoli pochyby. "Přísahám, že ten, kdo s vozem vjel do lidí v centru Berlína, nebyl můj řidič," opakuje Žurawski.

Jeho verzi částečně potvrzuje i tělo zastřeleného člověka polské národnosti, nalezené v pondělí večer na místě činu. Berlínská policie ho nejdříve považovala za pachatelova spolujezdce a tím i možného komplice.

Podle polského majitele přepravní firmy šlo ale spíš o jeho řidiče, kterého útočník před provedením samotné akce zavraždil. Německá policie ale zatím tuto verzi událostí nepotvrdila.

Útok přichází v nejcitlivější dobu, lidé se na vánočních trzích schází, aby slavili Vánoce a připomínali si advent, říká Jiří Podivínský. | Video: Filip Horký

     

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Únosci misionářů na Haiti žádají výkupné 17 milionů dolarů

Ozbrojenci, kteří v sobotu na Haiti unesli 17 misionářů z USA a Kanady, žádají za jejich propuštění výkupné 17 milionů dolarů (372,6 milionu korun), napsal dnes list The Wall Street Journal. Haitská policie i americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) jsou s únosci v kontaktu. Vyjednávání s nimi by mohla trvat i několik týdnů, varoval haitský ministr spravedlnosti Liszt Quitel. Bílý dům uvedl, že politikou USA je s únosci nevyjednávat.

Skupina unesených, mezi nimiž je i pět dětí, se hlásí ke křesťanské organizaci Christian Aid Ministries. Cizince unesli v haitské metropoli, když se po návštěvě sirotčince chystali k cestě autobusem na letiště. Za únosem stojí kriminální skupina 400 Mawozo, která působí v dané oblasti.

před 2 hodinami

Na severu Indie zemřelo kvůli záplavám v posledních dvou dnech 41 lidí

Nejméně 41 životů si na severu Indie vyžádaly záplavy a sesuvy půdy, které způsobily několik dní trvající silné deště. Uvedly to dnes podle agentury AFP indické úřady. Meteorologové navíc varovali, že i v nadcházejících dnech očekávají v oblasti intenzivní srážky.

Úřady severoindického státu Uttarákhandu, který z větší části tvoří pohoří Himálaj, oznámily, že sesuvy půdy dnes zabily 35 lidí a v pondělí 6 osob. Podle jednoho z místních představitelů oslovených AFP napáchaly intenzivní srážky v odlehlých místech této horské oblasti značné škody. Kvůli výstrahám meteorologů byly v Uttarákhandu zavřeny školy a pozastaveny turistické aktivity.

Sesuvy půdy postihují himálajské oblasti Indie pravidelně, jejich počet ale podle odborníků narůstá kvůli globálnímu oteplování, tání ledovců, odlesňování a budování přehrad s vodními elektrárnami, napsala agentura AFP. V únoru zahynulo zhruba 200 lidí, když se pod druhou nejvyšší indickou horou Nandá Déví utrhl kus ledovce a zřítil se do řeky. Ohromná masa vody následně zničila jednu menší přehradu s vodní elektrárnou a druhou větší poškodila.

Povodně v posledních dnech postihly i jih Indie. Ve státě Kérala si podle agentury AP vyžádaly nejméně 28 obětí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy