Česku konkrétní nebezpečí nehrozí, v akci budou stovky policistů, ujišťují Sobotka s Chovancem

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 12. 2016 16:06
Česku nehrozí žádné konkrétní teroristické nebezpečí, uklidňují premiér Bohuslav Sobotka a ministr vnitra Milan Chovanec. Do ulic vyrazí stovky policistů, armáda se ale bezpečnostních opatření účastnit nebude. Pokud nenastane nic mimořádného, nasazení policistů by mohlo být ukončeno v prvním lednovém týdnu.
Milan Chovanec a Bohuslav Sobotka.
Milan Chovanec a Bohuslav Sobotka. | Foto: Vojtěch Marek

Praha – Česku nehrozí žádné konkrétní teroristické nebezpečí. Zpravodajská skupina se shodla na zachování prvního stupně ohrožení terorismem. Novinářům to po jednání s ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD), policejním prezidentem a zástupci zpravodajských služeb řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). V závěru roku bude podle něj na místech s vyšší koncentrací lidí masivně přítomna policie. Chovanec počítá s nasazením několika stovek policistů, armáda by se na opatřeních podílet neměla.

Sobotka novinářům řekl, že pondělní útok v Berlíně, při kterém pachatel vjel s kamionem na berlínský vánoční trh, byl odporný a nelidský. Z dosud dostupných informací podle něj zatím vyplynulo, že mezi útokem a Českem neexistuje žádný styčný bod. "Chci konstatovat, že prioritní je pro nás bezpečnost občanů ČR," řekl. Podle Chovance policie vytipovala zhruba 40 akcí, kterým se bude věnovat mimořádná pozornost. Pokud nenastane nic mimořádného, nasazení policistů by mohlo být ukončeno v prvním lednovém týdnu.

Sobotka přivítal rychlou reakci policie a posílení hlídek, ke kterému došlo už v pondělí večer. "Policie bude během Vánoc, Silvestra a Nového roku masivně přítomna na místech, kde dochází k větší koncentraci lidí," uvedl. Situaci budou podle premiéra bezpečnostní složky nadále vyhodnocovat, čekají i na další postup vyšetřování v Německu.

Několik set policistů bude nasazeno nejen v Praze a okolí, řekl Chovanec. Z německé strany podle něj přicházejí informace, že člověk zadržený po útoku zřejmě pachatelem není, takže dosavadní směr prověřování v ČR nemusí být validní. "Není řečeno, že není pachatelem, ale ta pravděpodobnost se zvyšuje," uvedl.

Policie je podle Chovance připravena zavést kontroly na hranicích v případě potřeby. Monitoring hranice s Německem už posílala před několika měsíci. Policejní prezident Tomáš Tuhý řekl, že na hranicích s Německem a částečně i na polských nyní dochází pouze k namátkovým kontrolám.

Stupeň jedna ohrožení terorismem v Česku platí od 22. března, kdy ho schválila vláda v reakci na útoky na bruselském letišti a v tamním metru. V ulicích bylo na dva měsíce nasazeno několik set vojáků, kteří hlídkovali spolu s policisty. Společné hlídky skončily v květnu. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) na twitteru uvedl, že pro posílení policie je v pohotovosti připraveno 700 vojáků.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy