Víme, kdo vraždil v Berlíně, řekl Chovanec. O reakci na útok bude jednat se Sobotkou

Domácí Domácí
Aktualizováno 20. 12. 2016 11:55
České úřady znají jméno pachatele pondělního útoku na vánoční trhy v Berlíně a prověřují, zda existují případné souvislosti s Českou republikou. Informoval o tom v úterý ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). K útoku v Berlíně se dopoledne schází zpravodajská skupina, jíž se účastní zástupci všech tajných služeb, kteří pak o výsledcích jednání budou ministra vnitra informovat. V tuto chvíli však zpravodajské služby nemají informace o tom, že by Česku hrozilo zvýšené nebezpečí, dodal Chovanec. Ministr ještě v noci oznámil, že po dohodě s policejním prezidentem zvýšil bezpečnostní opatření na místech s vysokou koncentrací lidí.
Milan Chovanec.
Milan Chovanec. | Foto: Jakub Plíhal

Praha – Česku teď podle poznatků zpravodajských služeb nehrozí zvýšené nebezpečí teroristického útoku. Policie po pondělním útoku na vánočním trhu v Berlíně přesto zvýšila bezpečnostní opatření v Praze a na dalších místech v zemi. Zda se tato opatření změní, bude záležet i na informacích, které zazní na dopoledním jednání zpravodajské skupiny, ve které zasedají zástupci ministerstva vnitra, tajných služeb či policie. Sdělil to ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), informace sdělila i policie na webu ministerstva vnitra.

Do davu lidí na berlínském náměstí Bretscheidplatz zřejmě úmyslně vjel kamion. Podle německých médií ho řídil muž, který do země přišel letos jako uprchlík z Pákistánu nebo Afghánistánu. Počet obětí tragédie je nejméně 12, zraněných je 48, část z nich je ve vážném stavu v nemocnici.

Podle Chovance se zpravodajská skupina sešla v souvislosti s tímto útokem v 10 hodin. "V tuto chvíli známe totožnost pachatele a prověřujeme možné souvislosti s Českou republikou," uvedl Chovanec. Později v ČT24 uvedl, že dotyčný nemá jakoukoli vazbu na Česko. "Vypadá to, že ta osoba, která do Německa přišla před necelým rokem pravděpodobně přes takzvanou balkánskou cestu, jakékoli vazby na Českou republiku nemá," řekl ministr televizi. Nemá ani propojení s kýmkoli, kdo by se po Česku pohyboval, dodal.

O situaci bude s Chovancem, policejním prezidentem Tomášem Tuhým a zástupci zpravodajských služeb od 14 hodin jednat premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), uvedl na předseda vlády na Twitteru. Budou jednat o aktuální situaci a dalších bezpečnostních opatřeních. Premiér také vyjádřil soustrast pozůstalým obětí, solidaritu německá vládě a lítost nad zmařenými lidskými životy.

"V tuto chvíli nemáme žádné aktuální informace o tom, že by se to nebezpečí jakýmkoliv způsobem dotýkalo České republiky. Nemáme žádné aktuální informace o tom, že by něco aktuálního hrozilo v ČR. Službám je známa identita útočníka z Německa. Prověřuje se, jestli má nebo měl v minulosti cokoliv společného s Českou republikou," řekl Sobotka.

Policie v Česku ještě v noci posílila bezpečnostní opatření u míst s vysokou koncentrací lidí. "Prvotní zvýšená bezpečnostní opatření jsme nastavili v Praze, kde se už v průběhu noci do ulic vydali policisté vyzbrojení mimo jiné dlouhými zbraněmi. Od úterních ranních hodin se zvýšená bezpečnostní opatření dotknou také dalších míst napříč Českou republikou," uvedla policie na webu a doplnila, že dál zůstává v platnosti vyhlášený první stupeň ohrožení terorismem, tedy bdělost.

Stupeň jedna v Česku platí od 22. března, kdy ho schválila vláda v reakci na teroristické útoky na bruselském letišti a v tamním metru. V ulicích bylo na dva měsíce nasazeno několik set vojáků, kteří hlídkovali spolu s policisty. Společné hlídky skončily v květnu.

Česká vláda zavedla čtyřstupňový varovný systém ohrožení před terorismem letos v lednu. Zavedení stupňů bezpečnosti bylo reakcí na loňské teroristické útoky v Paříži.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Zadina z Detroitu bude hrát do poloviny listopadu v Třinci

Hokejový útočník Filip Zadina z Detroitu zahájí sezonu v Třinci. Oceláři se dohodli s vedením Red Wings na zapůjčení šestky draftu z roku 2018 před novým ročníkem NHL. Dvacetiletý odchovanec Pardubic bude v Třinci působit do poloviny listopadu, pak by se měly v zámoří rozběhnout přípravné kempy. V Třinci se Zadina setká s otcem Markem, který je asistentem trenéra Václava Varadi.

K Zadinově angažmá v Třinci výrazně pomohlo, že se sám hráč bude finančně spolupodílet na uhrazení vysoké pojistky. "I když děláme vše proto, aby se sezona rozjela v řádném termínu, nacházíme se v nejisté době. Bylo by velmi riskantní platit velké množství peněz za pojistku pro hráče NHL, když se může stát, že odehraje třeba jen tři utkání," řekl klubovému webu sportovní manažer Jan Peterek.

"Filip se nabídl, že se na té finanční zátěži bude sám podílet. Je to ohromné gesto, kterého si vážíme a ukazuje to, jak moc stojí o to si v Třinci zahrát," doplnil Peterek na adresu talentovaného střelce, který v NHL odehrál 37 zápasů a nasbíral 18 bodů za devět branek i přihrávek.

S Třincem už Zadina trénoval a nyní je jasné, že dres Ocelářů oblékne stejně jako v minulosti jeho otec, který má v jejich barvách na kontě 338 zápasů. "Pro mě to bylo jednoduché rozhodování. Třinec patří v Česku ke špičce. Myslím, že právě tady jsou ty nejlepší podmínky pro hokej v Česku," prohlásil Zadina.

Další zprávy