Augsburg - Benešovy dekrety patří na smetiště dějin a jejich další existence jen zbytečně zatěžuje společnou budoucnost Čechů a Němců.
V projevu na závěrečném dni 65. sudetoněmeckého sjezdu v Augsburgu to řekl nejvyšší představitel sudetských Němců Bernd Posselt. Dekrety podle něj oživují ducha nacionalismu, který vedl k rozpoutání obou světových válek.
Český premiér Bohuslav Sobotka již v sobotu v souvislosti s projevy na augsburském sjezdu sdělil, že jeho vláda nevidí žádný důvod pro zpochybňování dekretů.
Česko by se mělo od této hrozné zátěže oprostit. Je v zájmu nás všech, aby Benešovy dekrety skončily na smetišti dějin.
Dekrety československého prezidenta Edvarda Beneše, na jejichž základě přišli sudetští Němci po druhé světové válce v Československu o občanství a majetek a následně byli podle mezinárodních dohod vysídleni, patřily i v minulosti k hlavním terčům kritiky příslušníků někdejší německé menšiny v Československu při jejich každoročních sjezdech.
Zbytečný stín
"Česko by se mělo od této hrozné zátěže oprostit," řekl Posselt. Podle něj Češi a Němci dobře spolupracují v Evropské unii a Benešovy dekrety jsou zbytečným stínem této spolupráce. "Je v zájmu nás všech, aby dekrety skončily na smetišti dějin," zdůraznil Posselt s tím, že dekrety zbytečně oživují ducha nacionalismu, který ve 20. století zavinil dvě ničivé války v Evropě.
Česká vláda přirozeně nevidí důvod pro jakékoliv zpochybňování Benešových dekretů a pro jakékoliv otevírání této otázky. Není žádný důvod, aby minulost komplikovala naše současné vynikající vztahy jak s Německem, tak Bavorskem.
"První světová válka měla mnoho příčin, hlavní z nich ale byla nemoc lidstva zvaná nacionalismus, která hnala lidi proti sobě," řekl Posselt. "Po druhé světové válce se rezignovalo na hledání míru v Evropě, a jen proto mohl zločinec Adolf Hitler znovu zvednout nacionalistická témata a rozpoutat druhou světovou válku," doplnil šéf mluvčí Sudetoněmeckého krajanského sdružení.
"(Česká) vláda přirozeně nevidí důvod pro jakékoliv zpochybňování Benešových dekretů a pro jakékoliv otevírání této otázky," sdělil v sobotu ČTK premiér Sobotka.
Podle něj byl vztah k minulosti společně a otevřeně definován v česko-německé deklaraci. "Není žádný důvod, aby minulost komplikovala naše současné vynikající vztahy jak s Německem, tak Bavorskem," dodal ministerský předseda.
Zůstane to bezprávím
K tématu poválečného odsunu sudetských Němců se dnes v projevu vrátil také bavorský premiér Horst Seehofer. "Vyhnání bylo bezprávím, je bezprávím a zůstane bezprávím," prohlásil. Podle něj je třeba dosáhnout smíření mezi Čechy a sudetskými Němci, nebude to ale možné bez nazývání věcí pravými jmény. "Smíření a pravda jsou rodné sestry, musí jít ruku v ruce," zdůraznil bavorský premiér.
Seehofer také uvedl, že bavorská vláda hodlá vyhlásit památný den obětí vyhnání a deportace, který se bude v nejlidnatější německé spolkové zemi připomínat každoročně 14. září. Seehoferova Křesťanskosociální unie (CSU) prosazuje vyhlášení stejného památného dne i na celoněmecké úrovni a požadavek prosadila do koaliční smlouvy současné vlády kancléřky Angely Merkelové.