Křišťálová noc v Sudetech

Křišťálová noc v Sudetech
V noci 9. listopadu 1938 začali nacisté systematicky vypalovat synagogy v Německu, Rakousku a Sudetech (zde Kynšperk na Sokolovsku).
Osmiboká věž liberecké synagogy doutnala ještě dlouho poté, co byl v noci vevnitř založen požár. Nacisté v první řadě, vyděšení obyvatelé vpovzdálí.
Následovaly transporty, před kterými už nebylo úniku. Z 1600 libereckých Židů se jich po válce vrátilo jen 37.
Na místě staré synagogy bylo dlouho parkoviště. Teď tady stojí knihovna. V roce 2000 byla otevřena moderní budova modlitebny (vlevo).
Foto: Jan Langer
Jan Langer
10. 11. 2011 15:10
Křišťálovou nocí roku 1938 začaly protižidovské pogromy. Z 9. na 10. listopadu bylo nacisty zabito přes 90 Židů a ve dvou následujících dnech zničeno více než 250 synagog v Německu, Rakousku a Sudetech. V Liberci, bývalém hlavním městě sudetoněmecké župy a sídle Konrada Henleina, si židovská obec připomněla výročí pogromu.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Všech pět hokejistů Ottawy nakažených koronavirem se uzdravilo

Všichni členové hokejového týmu Ottawa Senators, kteří onemocněli chorobou covid-19, se už podle trenéra D.J. Smithe zotavili. Pozitivní test na koronavirus mělo pět nejmenovaných hráčů a jeden zaměstnanec klubu.

"Dobré je, že nikdo z nich neměl žádné strašlivé symptomy, jaké vidíme v televizi u lidí, kteří opravdu trpí," řekl Smith. "Někteří kluci se necítili dobře, ale díky tomu, že to jsou sportovci, to překonali a už to mají za sebou."

Členové klubu se podle všeho nakazili během série zápasů na hřištích soupeřů v Kalifornii, kde Senators před přerušením sezony 12. března odehráli tři duely. Podle Smithe přispěly pozitivní testy členů klubu k tomu, aby tým bral koronavirovou pandemii vážně.

Další zprávy