Belgie pátrá po vůdci teroristů, Německo zakázalo protesty

ČTK ČTK
18. 1. 2015 20:57
Podle odhadů zpravodajských služeb je v Německu, Belgii, Francii a Nizozemsku na dvacet spících teroristických buněk. Mají až 180 členů připravených k útoku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Paříž/Brusel/Berlín/Atény/Niamey - Evropské země čelící zvýšenému riziku teroristických útoků pokračují ve vyšetřování a pátrají po dalších lidech chystajících atentáty.

Zatímco Francie pohřbila dva strůjce útoků z minulého týdne a části lidí zadržených po útocích prodloužila vazbu, Belgie marně hledá šéfa teroristické buňky rozbité ve čtvrtek policií.

Německá policie v neděli kvůli teroristické hrozbě zakázala veškerá shromáždění pod širým nebem plánovaná na pondělí v Drážďanech.

Evropské a blízkovýchodní zpravodajské služby odhadují, že v Německu, Belgii, Francii a Nizozemsku je na 20 spících teroristických buněk s až 180 lidmi připravenými zaútočit.

Belgie hledá šéfa teroristů

Atentáty, které měly být spáchány v Belgii a které překazil čtvrteční policejní zásah, podle médií řídil z Řecka nebo Turecka belgický účastník bojů v Sýrii Abdelhamid Abaaoud, po němž nyní Belgie pátrá spolu s americkou FBI.

Belgické úřady chtějí požádat o vydání jednoho z mužů zadržených v sobotu v Řecku, který by podle prokuratury mohl mít spojitost s útoky. Zda jde o šéfa buňky, nechtěla prokuratura komentovat.

Turecká tajná služba chce nechat sledovat až tři tisíce lidí, kteří jsou prý nějakým způsobem napojeni na Islámský stát, jsou v Turecku a mohou být spícími buňkami připravenými kdykoli zaútočit. V nebezpečí jsou prý hlavně zastupitelské úřady západních zemí.

Turecká tajná služba chce nechat sledovat až tři tisíce lidí, kteří jsou prý nějakým způsobem napojeni na IS, jsou v Turecku a mohou být spícími buňkami připravenými kdykoli zaútočit. V nebezpečí jsou prý hlavně zastupitelské úřady západních zemí.

Pohřeb útočníků na časopis

Francie pohřbila oba bratry Kouachiovy, kteří minulý týden zabili 12 lidí během útoku na redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo. Zatímco ostatky Chérifa Kouachie spočinuly v sobotu v noci v anonymním hrobu v jeho bydlišti v Gennevilliers u Paříže, Said byl pohřben v pátek v noci v Remeši.

Starostové obou měst neuspěli ve snaze pohřbům zabránit. Obávali se, že se z nich stanou poutní místa muslimských radikálů nebo vandalů. Podle zákona ale nemohli odmítnout uložení těl lidí, kteří ve městech bydleli.

Demonstrace zrušeny

Německá policie kvůli teroristické hrozbě zakázala veškerá shromáždění pod širým nebem plánovaná na pondělí v Drážďanech. Už předtím pondělní demonstraci zrušilo hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida), protože islamisté vyhrožovali atentátem Lutzovi Bachmannovi, organizátorovi pochodů, které se od poloviny října konají každý týden v saské metropoli.

Podle informací policie dostali extremisté pokyn, aby se vmísili mezi demonstranty, a "mohli tak zavraždit jednu osobu z organizačního týmu".

Analytici tvrdí, že varování před teroristickou hrozbou může posílit antiislámské postoje v Německu.

Odveta za útoky na Islámský stát

Evropské tajné služby se podle stanice CNN zajímají zejména o skupiny mužů, kteří se vrátili z bojů v Sýrii. Panuje přesvědčení, že radikální Islámský stát jim dal instrukci, aby připravili útoky jako odvetu za zapojení západních států do koalice, která útočí letadly na IS v Iráku a Sýrii. Všechny čtyři zmíněné země jsou členy této koalice. V posledních dnech bylo v evropských zemích zadrženo přes třicet lidí.

Francie na svém území v rámci současné bezpečnostní operace rozmístila 122 tisíc policistů, strážníků a vojáků.

Belgie má v pohotovosti 150 lidí určených k protiteroristickému zásahu a zvýšila bezpečnostní režim na druhý nejvyšší stupeň. Policistům bude při ostraze vytipovaných míst pomáhat 300 vojáků, z nichž polovina již rizikové objekty střeží. Na vysokém stupni je pohotovost v Nizozemsku.

Francie prodloužila o 48 hodin vazbu devíti z dvanácti lidí zadržených po pařížských útocích kvůli možnému podílu na terorismu. Tři další jsou již na svobodě. Belgie ze 13 lidí zadržených při čtvrtečním zásahu, během nějž zahynuli dva radikálové, pět obvinila, dva z nich však byli podmínečně propuštěni.

Protesty proti Charlie Hebdo

Proti dalším karikaturám proroka Mohameda, které vyšly v novém čísle Charlie Hebdo, se v muslimském světě o víkendu zvedla vlna protestů. Nejdramatičtější situace byla v Nigeru, kde dav v sobotu vypálil osm kostelů a zemřelo tam pět lidí.

Tisíce lidí vyšly do ulic rovněž v Pákistánu, kde se pálily francouzské vlajky a padaly výzvy k bojkotu francouzského zboží.

 

Právě se děje

Další zprávy