Pět milionů nestačí. Charlie Hebdo vydá sedm milionů výtisků

ČTK ČTK
17. 1. 2015 14:20
Týdeník vyšel ve středu týden po atentátu, kdy v jeho redakci dva teroristé zabili 12 lidí. Mstili se údajně za karikatury proroka Mohameda.
Francouzský satirický týdeník Charlie Hebdo vyjde nakonec v sedmimilionovém nákladu. Původně se počítalo s pěti miliony výtisků.
Francouzský satirický týdeník Charlie Hebdo vyjde nakonec v sedmimilionovém nákladu. Původně se počítalo s pěti miliony výtisků. | Foto: Reuters

Paříž - Francouzský satirický týdeník Charlie Hebdo vyjde nakonec v sedmimilionovém nákladu. Původně se počítalo s pěti miliony výtisků, zájem je ale příliš velký. Týdeník vyšel ve středu týden po atentátu, kdy v jeho redakci dva teroristé zabili 12 lidí. Mstili se údajně za karikatury Mohameda.

Nové číslo vyšlo s další kresbou islámského proroka na titulní straně a vyvolalo opět pozdvižení v muslimském světě.

"Jde o historické vydání v případě (francouzských) novin," citoval zástupce týdeníku list Le Parisien. Nynější vydání s číslem 1178 bude v prodeji dva týdny.

Zatím vyšly dva miliony kusů, které už jsou rozprodány. Na mnoha místech lidé stáli fronty, ale ani tak se k výtisku nedostali.

Do Česka dorazilo prvních 100 kusů

Rekord v počtu vydání držel ve Francii zatím list France Soir, který vyšel po smrti prezidenta Charlese De Gaullea v roce 1970 v nákladu 2,2 milionu výtisků.

Charlie Hebdo před atentáty vycházel v nákladu 60 tisíc kusů. Za zájmem o nynější vydání jsou nejen jednotlivci, ale také podniky. Některé si objednaly až několik tisíc kusů. Jedním z nich je letecká společnost Air France, která pro své pasažéry zakoupila 20 tisíc výtisků za plnou cenu, tedy tři eura (84 korun) za výtisk.

Do ČR dorazilo prvních 100 kusů listu v pátek a prodávají se po 140 korunách, další se budou prodávat příští týden.

Zájem převyšující nabídku je hlášen z mnoha evropských zemí včetně Belgie, Rakouska nebo Německa.

 

Právě se děje

Další zprávy