Policie zakázala akce v Drážďanech, hrozí útoky teroristů

ČTK ČTK
18. 1. 2015 15:02
Islamisté vyhrožovali atentátem Lutzovi Bachmannovi, organizátorovi jednoho z chystaných pondělních shromáždění.
Demonstrace proti údajné islamizaci Západu v Drážďanech.
Demonstrace proti údajné islamizaci Západu v Drážďanech. | Foto: Reuters

Drážďany - Policie v Drážďanech zakázala kvůli teroristické hrozbě veškerá shromáždění pod širým nebem plánovaná na pondělí v tomto saském městě. Informuje o tom agentura DPA.

Už dříve pondělní demonstraci zrušilo hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida), protože islamisté vyhrožovali atentátem organizátorovi shromáždění Lutzovi Bachmannovi.

Podle týdeníku Der Spiegel varovaly zahraniční tajné služby Německo, že džihádisté diskutovali o útocích na pochody hnutí Pegida. "Proto považujeme za nezodpovědné vystavovat naše sympatizanty a naše město nevypočitatelnému riziku," vysvětlili představitelé Pegidy.

Hnutí Drážďany pro všechny, který pořádá protestní pochody proti Pegidě a které také na pondělí ohlásilo shromáždění za otevřené město, policejní zákaz bere na vědomí. "Policie se samozřejmě musí starat o bezpečnost," uvedl jeho mluvčí Eric Hattke.

Minulé pondělí se na demonstraci v Drážďanech sešlo podle policejních odhadů na 25 tisíc lidí, kterým se nelíbí údajná islamizace Německa a kteří požadují zpřísnění azylových zákonů.

Přijeďte do Mnichova

Místo do Drážďan zvou nyní odpůrci islámu do Mnichova. "Přátelé, mám na vás prosbu, abyste všichni přišli zítra (v pondělí) na naši druhou vycházku do Mnichova," uvedli představitelé Bagidy, bavorské odnože Pegidy. "Ať je o nás slyšet," vyzývají. Pochod na pondělí plánuje i Pegida v bavorském Würzburgu.

Hnutí Pegida začátkem tohoto měsíce odsoudilo 50 známých představitelů německého politického a společenského dění. V zemi se konají také shromáždění proti netoleranci a xenofobii.

V Mannheimu a v Lübecku přišlo v sobotu podpořit otevřenou společnost a vyjádřit solidaritu s uprchlíky žijícími v Německu dohromady asi 16 500 lidí. To je více, než organizátoři očekávali, poznamenala DPA.  

 

Právě se děje

Další zprávy