Předchozí vlády ignorovaly varování BIS, tvrdí Sobotka

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 1. 2015 16:53
Kontrarozvědka upozorňovala podle premiéra například na riziko výbuchu v muničním skladu ve Vrběticích. Nic se ale nedělo.
Foto: Jiří Koťátko

Praha - Ještě před výbuchem muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku upozorňovala Bezpečnostní informační služba (BIS) na možné nebezpečí. Minulé vlády na to ale nereagovaly. V nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl premiér Bohuslav Sobotka.

Podobná situace byla podle premiéra i s problémem českých zásob nafty, které se nacházejí na německém území u firmy Viktoriagruppe. Ta je totiž v insolvenci a tudíž hrozí, že Česko o zásoby přijde. Jde o kauzu, na kterou loni na podzim jako první upozornil deník Aktuálně.cz.

Moc nakumulované munice

Ve Vrběticích vybuchl v polovině loňského října sklad s desítkami tun munice a počátkem prosince tam explodoval další. Při prvním výbuchu dva lidé zemřeli. Od té doby areál střeží několik stovek vojáků.

Podle Sobotky je problém v tom, že se do skladu v letech 2010 a 2011 navezlo obrovské množství munice, která byla na jednom místě. Soukromý muniční sklad ve státním majetku podle něj také nebyl dostatečně zanesen v krizových plánech.

"To je problém těch ministrů obrany a těch premiérů, kteří připustili, že se tam takovýmto způsobem do státního majetku navezla soukromá munice v takto obrovské koncentraci," řekl Sobotka v České televizi.

Kauza vrbětického výbuchu tak podle premiéra nejde na vrub nynějšího ministra obrany Martina Stropnického (ANO). Příčiny výbuchu se vyšetřují. Policie se případem zabývá jako úmyslným obecným ohrožením.

O naftu možná přijdem

Případ české nafty uskladněné v Bavorsku se týká německé firmy Viktoriagruppe, která na sebe podala insolvenční návrh. Společnost skladovala zásoby na 2,5 dne, z toho v Německu by měly být zásoby asi na dva dny. Stát má podle informací z loňského prosince nafty celkem zhruba na 95 dnů, povinných je 90.

"Minulé vlády tu věc projednávaly, byly varovány a nedokázaly se rozhoupat k žádnému konkrétnímu řešení," prohlásil Sobotka. Ministerský předseda nevyloučil, že se nepodaří zásoby zachránit. "Nemohu vyloučit rizika, která tady existují v důsledku nečinnosti minulých vlád, které byly upozorněny na podezřelé okolnosti," řekl.

Podle Sobotky se případ začal řešit až po nástupu nového šéfa Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavla Švagra, který do funkce nastoupil loni v únoru.

"Přišli jsme na to v okamžiku, kdy jsme vyměnili šéfa SSHR, ten se v té problematice zorientoval a začal řešit kauzu Viktoriagruppe," řekl Sobotka. Stát stihl loni v listopadu odvézt své palivo z českých skladů firmy, které skončilo v nádržích státní společnosti Čepro.

Politici varování BIS ignorují

Podle premiéra je problém v tom, že politici ignorují informace od tajných služeb. Zaráží ho ale také, že na informace nereagovala policie nebo státní zástupci.

"To, co pokládám za velmi důležité je, aby politici, pokud dostanou informace od bezpečnostních složek, aby na tyto informace reagovali a dotahovali do konce," uvedl Sobotka. Případ české nafty v této souvislosti označil za "odstrašující".

Ne miliardy, ale miliony pro BIS

Premiér Sobotka současně uvedl na pravou míru spekulace o tom, kolik peněz by mohla BIS dostat navíc. Podle něj  by se měl rozpočet rozvědky v příštích letech zvýšit o desítky, maximálně stovky milionů korun.

V uplynulých dnech se objevovaly informace o tom, že by civilní tajná služba mohla dostat přidáno miliardu. V posledních letech zpravodajci hospodařili s částkou asi 1,1 až 1,2 miliardy korun ročně.

Sobotka uvedl, že za poslední rok, kdy působí ve funkci ministerského předsedy, nemá výhrady k činnosti BIS. Připomněl, že rozpočet tajné služby v minulých letech spíše stagnoval nebo klesal. Podobně jako chce vláda finančně stabilizovat policii a armádu, bude chtít posílit i rozpočet kontrarozvědky.

"Bude se jednat o desítky milionů korun, ve víceletém horizontu pak stovky milionů korun. Nebudou to miliardy," uvedl premiér. Návrh výhledu na několik let by měl premiérovi předložit šéf BIS Jiří Lang.

BIS příslib navýšení rozpočtu vítá. "Pokud peníze dostaneme, tak je použijeme směrem k lidem na rozšíření, posílení operačních týmů a na nákup nejmodernější zpravodajské a telekomunikační techniky," řekl mluvčí BIS Jan Šubrt. O jakou konkrétní techniku se bude jednat, nechtěl upřesnit.

Informace od bankovních společností

Vláda v pondělí také projedná novelu, která má posílit pravomoci BIS. Rozvědka by nově mohla získat přístup k informacím o klientech bank a údaje o vlastnících telefonních čísel. Sobotka připomněl, že zákon byl připraven ještě před nedávnými teroristickými útoky v Paříži.

V souvislosti s těmito událostmi vláda podobně jako některé evropské země uvažuje o změně legislativy, připravit by ji měl ministr obrany. Sobotka předpokládá, že stíháni by mohli být například lidé, kteří podstoupí výcvik v řadách radikálních islamistů nebo se budou účastnit bojů po boku Islámského státu. Sobotka ale uvedl, že vláda nemá informace o tom, že by se v Česku takoví lidé vyskytovali.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Podle izraelské armády byly z Pásma Gazy na Izrael odpáleny rakety

Z palestinského Pásma Gazy bylo do Izraele dnes ráno odpáleno mnoho raket. Podle agentury Reuters to oznámila izraelská armáda s tím, že očekává několikadenní střety. Nejnovější napětí přichází poté, co Izrael v Gaze zabil vysoce postaveného člena militantní skupiny Islámský džihád. Podle listu The Times of Israel proti raketám z Gazy zasáhla izraelská protivzdušná obrana. V Tel Avivu mezitím zazněly varovné sirény.

Podle Reuters nejsou zprávy o žádných zraněných. Izraelská policie ale preventivně uzavřela silnice v blízkosti Pásma Gazy. Mezinárodní Ben Gurionovo letiště oznámilo, že provoz omezovat nebude. Podle The Times of Israel ale byly dnes na pokyn armády uzavřeny školy mezi hranicí s Gazou a Tel Avivem.

Aktualizováno před 56 minutami

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Portlík

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík. Na regionálním sněmu pro něj hlasovalo všech 68 přítomných delegátů. Portlík byl jediným kandidátem a nominovalo jej 12 z 15 oblastních sdružení. Poprvé se stal předsedou pražských občanských demokratů v listopadu 2017, kdy ve funkci nahradil bývalého místostarostu Prahy 10 Filipa Humplíka. Delegáti dnes rovněž zvolili prvního místopředsedu a trojici místopředsedů.

"Vám slibuji dva roky zábavy a oponentům dva roky úzkosti," řekl Portlík po volbě. Ke zvolení mu pogratuloval předseda ODS Petr Fiala. Připomněl, že Portlík říkal, že pražská ODS je jednotná a konsolidovaná. "Ale že takto, to jsem netušil," řekl k volebnímu výsledku Fiala.

Další zprávy