Předchozí vlády ignorovaly varování BIS, tvrdí Sobotka

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 1. 2015 16:53
Kontrarozvědka upozorňovala podle premiéra například na riziko výbuchu v muničním skladu ve Vrběticích. Nic se ale nedělo.
Foto: Jiří Koťátko

Praha - Ještě před výbuchem muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku upozorňovala Bezpečnostní informační služba (BIS) na možné nebezpečí. Minulé vlády na to ale nereagovaly. V nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl premiér Bohuslav Sobotka.

Podobná situace byla podle premiéra i s problémem českých zásob nafty, které se nacházejí na německém území u firmy Viktoriagruppe. Ta je totiž v insolvenci a tudíž hrozí, že Česko o zásoby přijde. Jde o kauzu, na kterou loni na podzim jako první upozornil deník Aktuálně.cz.

Moc nakumulované munice

Ve Vrběticích vybuchl v polovině loňského října sklad s desítkami tun munice a počátkem prosince tam explodoval další. Při prvním výbuchu dva lidé zemřeli. Od té doby areál střeží několik stovek vojáků.

Podle Sobotky je problém v tom, že se do skladu v letech 2010 a 2011 navezlo obrovské množství munice, která byla na jednom místě. Soukromý muniční sklad ve státním majetku podle něj také nebyl dostatečně zanesen v krizových plánech.

"To je problém těch ministrů obrany a těch premiérů, kteří připustili, že se tam takovýmto způsobem do státního majetku navezla soukromá munice v takto obrovské koncentraci," řekl Sobotka v České televizi.

Kauza vrbětického výbuchu tak podle premiéra nejde na vrub nynějšího ministra obrany Martina Stropnického (ANO). Příčiny výbuchu se vyšetřují. Policie se případem zabývá jako úmyslným obecným ohrožením.

O naftu možná přijdem

Případ české nafty uskladněné v Bavorsku se týká německé firmy Viktoriagruppe, která na sebe podala insolvenční návrh. Společnost skladovala zásoby na 2,5 dne, z toho v Německu by měly být zásoby asi na dva dny. Stát má podle informací z loňského prosince nafty celkem zhruba na 95 dnů, povinných je 90.

"Minulé vlády tu věc projednávaly, byly varovány a nedokázaly se rozhoupat k žádnému konkrétnímu řešení," prohlásil Sobotka. Ministerský předseda nevyloučil, že se nepodaří zásoby zachránit. "Nemohu vyloučit rizika, která tady existují v důsledku nečinnosti minulých vlád, které byly upozorněny na podezřelé okolnosti," řekl.

Podle Sobotky se případ začal řešit až po nástupu nového šéfa Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavla Švagra, který do funkce nastoupil loni v únoru.

"Přišli jsme na to v okamžiku, kdy jsme vyměnili šéfa SSHR, ten se v té problematice zorientoval a začal řešit kauzu Viktoriagruppe," řekl Sobotka. Stát stihl loni v listopadu odvézt své palivo z českých skladů firmy, které skončilo v nádržích státní společnosti Čepro.

Politici varování BIS ignorují

Podle premiéra je problém v tom, že politici ignorují informace od tajných služeb. Zaráží ho ale také, že na informace nereagovala policie nebo státní zástupci.

"To, co pokládám za velmi důležité je, aby politici, pokud dostanou informace od bezpečnostních složek, aby na tyto informace reagovali a dotahovali do konce," uvedl Sobotka. Případ české nafty v této souvislosti označil za "odstrašující".

Ne miliardy, ale miliony pro BIS

Premiér Sobotka současně uvedl na pravou míru spekulace o tom, kolik peněz by mohla BIS dostat navíc. Podle něj  by se měl rozpočet rozvědky v příštích letech zvýšit o desítky, maximálně stovky milionů korun.

V uplynulých dnech se objevovaly informace o tom, že by civilní tajná služba mohla dostat přidáno miliardu. V posledních letech zpravodajci hospodařili s částkou asi 1,1 až 1,2 miliardy korun ročně.

Sobotka uvedl, že za poslední rok, kdy působí ve funkci ministerského předsedy, nemá výhrady k činnosti BIS. Připomněl, že rozpočet tajné služby v minulých letech spíše stagnoval nebo klesal. Podobně jako chce vláda finančně stabilizovat policii a armádu, bude chtít posílit i rozpočet kontrarozvědky.

"Bude se jednat o desítky milionů korun, ve víceletém horizontu pak stovky milionů korun. Nebudou to miliardy," uvedl premiér. Návrh výhledu na několik let by měl premiérovi předložit šéf BIS Jiří Lang.

BIS příslib navýšení rozpočtu vítá. "Pokud peníze dostaneme, tak je použijeme směrem k lidem na rozšíření, posílení operačních týmů a na nákup nejmodernější zpravodajské a telekomunikační techniky," řekl mluvčí BIS Jan Šubrt. O jakou konkrétní techniku se bude jednat, nechtěl upřesnit.

Informace od bankovních společností

Vláda v pondělí také projedná novelu, která má posílit pravomoci BIS. Rozvědka by nově mohla získat přístup k informacím o klientech bank a údaje o vlastnících telefonních čísel. Sobotka připomněl, že zákon byl připraven ještě před nedávnými teroristickými útoky v Paříži.

V souvislosti s těmito událostmi vláda podobně jako některé evropské země uvažuje o změně legislativy, připravit by ji měl ministr obrany. Sobotka předpokládá, že stíháni by mohli být například lidé, kteří podstoupí výcvik v řadách radikálních islamistů nebo se budou účastnit bojů po boku Islámského státu. Sobotka ale uvedl, že vláda nemá informace o tom, že by se v Česku takoví lidé vyskytovali.

 

Právě se děje

před 35 minutami

ČEZ rozeslal bezpečnostní dotazník třem zájemcům o Dukovany, Čína a Rusko mezi nimi nejsou

Firma Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ v pondělí rozeslala dopis a zahájila bezpečnostní posouzení třech zájemců o stavbu nového jaderného bloku v dukovanské elektrárně. Oslovena byla francouzská společnost EdF, americký Westinghouse a jihokorejská společnost KHNP. Sdělil to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle předpokladů tak bezpečnostní dotazník neobdržela ruská společnost Rosatom a čínská společnost CGN, které se česká vláda rozhodla do chystaného tendru nepozvat.

Mluvčí uvedl, že všechny relevantní informace k bezpečnostním otázkám předloží uchazeči ČEZ do konce letošního listopadu a vláda poté rozhodne, kteří zájemci budou přizváni do tendru. Termín je až po říjnových volbách do Poslanecké sněmovny. Cílem bezpečnostního posouzení je podle Kříže zhodnotit všechny potenciální dodavatele a získat informace potřebné pro zajištění bezpečnostních zájmů. Jde především o vyjasnění vlastnické struktury, dodavatelského řetězce, vazeb dotčených subjektů se státem, problémy s realizací projektů, obvinění a jiné problémy v projektech jaderných zdrojů, transfer technologií a know-how a další, řekl.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Měsíc před startem OH v Tokiu mají Češi jistých 77 míst

Měsíc před zahájením odložených olympijských her v Tokiu má česká výprava zajištěných 77 účastnických míst. Sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor věří, že do konce kvalifikačních bojů by se toto číslo mohlo přehoupnout přes stovku. Na předchozích letních hrách v Riu de Janeiro v roce 2016 startovalo 104 českých sportovců, nejméně od OH 1956 v Melbourne.

"Přáli bychom si, aby ve výpravě bylo víc než sto sportovců. Hodně bude záležet na tom, zda uspějí basketbalisté," řekl Doktor. Satoranského a spol. čeká náročná kvalifikace v Kanadě, ostatní kolektivní sporty už šanci na postup ztratily.

Aktualizováno před 50 minutami

Bitcoin a další kryptoměny kvůli zátahu na těžaře v Číně prudce klesají

Bitcoin a další kryptoměny v pondělí prudce klesají v reakci na rozhodnutí Číny rozšířit zátah na jejich těžaře do provincie S'-čchuan. Bitcoin poprvé od 8. června klesl pod 33 000 USD a dostal se až na 32 288 dolaru (696 463 Kč). Spolu s bitcoinem zamířily dolů i méně známé digitální měny včetně kryptoměnové dvojky etherea, které se poprvé od 23. května dostalo pod hranici 2000 dolarů. Bitcoin krátce po 13:00 SELČ podle specializovaného webu CoinDesk ztrácel za posledních 24 hodin 5,1 procenta na 32 205 USD. zatímco ethereum odepisovalo 7,5 procenta zhruba na 1930 dolarů. Kurzy na jednotlivých kryptoměnových burzách se mohou lišit.

Takzvaná těžba kryptoměn je v Číně velký byznys. Podle odhadu univerzity v Cambridge se v zemi k loňskému dubnu vytěžilo 65 procent světové produkce bitcoinů. Podle zdroje agentury Bloomberg slíbilo jedno z měst v jihozápadní provincii S'-čchuan úřadům, že do roka vykoření veškerou těžbu bitcoinů a etherea. Podle zprávy deníku Global Times, který podporuje vládní čínská komunistická strana, mělo uzavření četných bitcoinových dolů v této provincii za následek uzavření více než 90 procent kapacity těžby bitcoinů v Číně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy