Němci pozatýkali islamisty, cíli útoků mohou být i nádraží

ČTK ČTK
16. 1. 2015 21:01
Německé bezpečnostní úřady mají informace, že cíli atentátů by se mohla stát hlavní vlaková nádraží v Berlíně a Drážďanech. Ohroženy jsou údajně také demonstrace protiislámského hnutí Pegida.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Berlín - Německé bezpečnostní složky mají informace, že hlavní vlaková nádraží v Berlíně a Drážďanech jsou možnými vyhlédnutými terči útoků islamistických teroristů.

Informoval o tom dnes zpravodajský magazín Der Spiegel. Berlínská policie zatkla v noci na dnešek dva radikální muslimy podezřelé z podpory terorismu. Podle vyšetřovatelů se dvojice německých Turků snažila verbovat muslimy pro boj v řadách radikálního hnutí Islámský stát (IS), pro které také zajišťovala finanční podporu.

Německé bezpečnostní úřady mají podle magazínu Der Spiegel informace, že cíli atentátů by se mohla stát hlavní vlaková nádraží v Berlíně a Drážďanech. Ohroženy jsou údajně také demonstrace hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida), které se každý týden konají právě v saské metropoli.

Bezpečnostní zdroje dnes informace německého magazínu potvrdily agentuře Reuters. Der Spiegel píše, že několik zahraničních zpravodajských služeb předalo německým úřadům informace, které se shodují v tom, že nádraží v Berlíně a Drážďanech jsou možnými cíli atentátů.

Zpravodajské služby údajně zachytily příslušnou komunikaci mezi radikálními islamisty. "Bereme tyto stopy velmi vážně," cituje Spiegel vysoce postaveného pracovníka bezpečnostních služeb. Policejní přítomnost na nádražích velkých německých měst prý byla posílena.

"Situace je vážná, je důvod k obavě a prevenci, ale ne k panice a poplachu," řekl k tomu německý ministr vnitra Thomas de Maiziere.

Noční zatčení dvou mužů bylo podle státního zastupitelství výsledkem několikaměsíčního vyšetřování a nesouvisí s teroristickými útoky v Paříži z minulého týdne ani se čtvrtečním protiteroristickým zásahem v Belgii.

Oba zadržení se hlásili k salafismu, který je radikální odnoží islámu. Podle vyšetřovatelů se snažili radikalizovat další německé Turky, stejně jako Čečence a Dagestánce žijící v Berlíně. V rámci "islámského vzdělávání" údajně vyzývali ostatní muslimy, aby se připojili ke "svaté válce proti nevěřícím" v Sýrii a v Iráku.

Dvojice údajně také prala špinavé peníze a výtěžek chtěla použít k financování cesty jiných radikálů na Blízký východ. Část prostředků také podle policie využívala k nákupu zbraní, které chtěla poslat IS.

Berlínská organizace Ditib, která zastřešuje kulturní a náboženské spolky berlínských muslimů tureckého původu, se od zadržených distancovala.

V Německu to byl v krátké době druhý zátah proti radikálním islamistům, kteří se hlásí k podpoře IS. Ve čtvrtek státní zastupitelství ve Wolfsburgu uvedlo, že vede vyšetřování proti 50 mužům s vazbou na IS, kteří jsou podezřelí z přípravy teroristického činu.

Podle informací německé kontrarozvědky z Německa odjelo do Iráku a Sýrie bojovat na straně IS zhruba 550 lidí. Část z nich v bojích padla, ale asi 180 radikálů se vrátilo do Německa. Kontrarozvědka upozorňuje, že tito navrátilci představují mimořádné nebezpečí, protože se v bojové oblasti ještě víc radikalizovali.

S ohledem na bojový výcvik, kterým prošli, jsou také schopni vést útoky přímo v Německu. V komunitě radikálních muslimů se navíc těší velké úctě a mohou snáze motivovat další osoby k cestě na Blízký východ nebo k finanční podpoře IS.

Kontrarozvědka předpokládá, že sympatie německých islámských radikálů k IS v nadcházejících měsících neoslabí. "Dokud budou mladí muslimové vnímat teroristickou skupinu IS jako vítěznou frakci v Sýrii, bude je přitahovat," řekl agentuře DPA Bernd Palenda z německé kontrarozvědky. "Mnozí z těchto mladých muslimů se nepovažují za Němce a neakceptují pravidla naší společnosti," doplnil.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Pohledávky Citibank za deset miliard korun za OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. V úterý o tom opět rozhodl Insolvenční soud v Ostravě. Rozhodnutí ale zatím není pravomocné a je možné, že stejně jako po prvním rozsudku v roce 2019 přijde odvolání.

V roce 2019 ostravský soud rozhodl, že pohledávky Citibank jsou platné. Proti tomuto rozsudku se odvolali insolvenční správce a státní zástupce. Vrchní soud v Olomouci loni v říjnu v odvolacím řízení rozsudek ostravského soudu zrušil a kauzu mu vrátil. Nyní se ale soud zabýval už jen částí sporu, řešil, zda smlouvám o ručení odpovídalo plnění, které OKD dostalo.

Krajský soud nyní odpůrčí žalobu insolvenčního správce opět zamítl. Po dokazování doplněném o znalecké posudky dospěl soud k závěru, že protiplnění, které OKD dostalo za smlouvy o úvěru a emisi dluhopisů, bylo přiměřené. Většina právníků zastupujících obě strany sporu na vyhlášení rozhodnutí nepřišla, v soudní síni tak měli převahu novináři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy