Barmská řeka Iravádí je zachráněna. Na deset let

Václav Viták
30. 9. 2011 14:30
Barmský prezident pozastavil výstavbu kontroverzní přehrady budované Čínou
Barmánci v Malajsii demonstrují proti Myitsone.
Barmánci v Malajsii demonstrují proti Myitsone. | Foto: Reuters

Rangún - Barmský prezident Thein Sein pozastavil výstavbu obří přehrady, kterou měla vybudovat na severu Barmy Čína.

Stavba vodního díla Myitsone pod soutokem řek Mali a N'Mai, z nichž vzniká největší barmská řeka Iravádí, vyvolala v zemi, která je stále diktaturou, bezprecedentní odpor v řadách obyvatelstva.

Prezident Thein Sein proto poslal v pátek parlamentu dopis, v němž konstatoval, že pozastavuje výstavbu Myitsone, protože obyvatelstvo a zákonodárci si ji nepřejí.

Proti této přehradě, jež měla být dokončena v roce 2019, se postavila naprostá většina Barmánců, ekologové i různá etnika, jež by kvůli ní přišla o zdroj obživy, který pro ně znamená nespoutaná řeka Iravádí.

K odporu proti Myitsone se připojila i známá barmská disidentka Aun Schan Su Ťij. Thein Sein stavbu tohoto vodního díla nezrušil, jen ji podle listu Myanmar Times pozastavil na deset let.

Pro Barmánce toto rozhodnutí znamená naprosto bezprecedentní vítězství. Barmský ministr elektrické energie Zaw Min ještě na začátku září prohlašoval, že stavba přehrady bude pokračovat, a to navzdory odporu obyvatelstva.

Peking zatím mlčí

Přehrada Myitsone měla mít hráz vysokou 152 metrů a jezero, které by před ní vzniklo, by zaplavilo podle různých zdrojů 300 až 800 čtverečních kilometrů deštného pralesa s velmi vzácnou faunou a flórou.

Řeka Iravádí.
Řeka Iravádí. | Foto: Wikimedia Commons

Náklady na její stavbu se odhadují na 3,6 miliardy dolarů a po dokončení by byla patnáctou největší přehradou na světě.

Projekt vyvolal v barmské veřejnosti ostrý odpor k sousední Číně, která v Barmě silně investuje do těžby surovin a získává v jejím hospodářství stále větší slovo.

Myitsone vyprojektovali a začali stavět čínští inženýři a Čína také měla odebírat všechnu jí vyrobenou elektrickou energii.

To byl další důvod velké nevole Barmánců, protože v Barmě má zajištěné dodávky elektrického proudu pouze 20 procent obyvatelstva.

 

Právě se děje

Další zprávy