Barmská junta v křížové palbě diplomatů

pav, Reuters
10. 1. 2007 19:12
New York / Cebu - Hned ze dvou stran přichází čerstvý tlak na vojenskou vládu v Barmě. Zatímco Američané předložili kritickou rezoluci v OSN, na Filipínách o potřebě demokratizovat Myanmar jednali ministři zahraničí ASEANu.

Spojené státy požádaly v úterý Radu bezpečnosti OSN, aby na vládu generálů v Barmě vyvinula nátlak. Jeho cílem má být uvolnění vnitropolitické represe a zlepšení životních podmínek v této izolované zemi na jihu Asie, kterou tamní junta přejmenovala na Myanmar.

Návrh rezoluce, kterou za tím účelem svým kolegům v patnáctičlenné Radě rozdal americký zástupce Alejandro Wolff, vyzývá barmskou vládu k neprodlenému zahájení slibovaného demokratizačního procesu a k bezpodmínečnému propuštění tamní přední disidentky, Nobelovou cenou míru ověnčené Aun Schan Su Ťij.

Foto: Reuters

Ta strávila posledních 17 let z větší části za mřížemi nebo v domácím vězení poté, co její Národní liga za demokracii (NLD) zvítězila ve volbách v roce 1990. Vojenská vláda, která je v Barmě už čtyřicet let, výsledky hlasování nikdy neuznala a členy opozice v čele s funkcionáři NLD od té doby bez ustání perzekuuje.

Rusko a Čína jsou proti

Úřadující americký velvyslanec při OSN Wolff v Radě bezpečnosti prezentoval stanovisko Washingtonu, že situace v Barmě představuje hrozbu pro mezinárodní mír a bezpečnost a je proto v zájmu mezinárodního společenství věc řešit. Jak řekl novinářům, doufá, že se o rezoluci bude hlasovat ještě tento týden.

Naděje na schválení rezoluce ovšem nejsou velké. Jak Rusko, tak Čína, které jako stálí členové rady shodně disponují právem veta, daly prostřednictvím svých diplomatů najevo, že pro ni zřejmě ruku nezvednou.

"Nemyslíme si, že je vhodné, aby o této otázce Rada bezpečnosti diskutovala," prohlásil ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin. "Proto jsme také hlasovali proti jejímu zařazení do agendy Rady."

A ve stejném duchu promluvil k novinářům i čínský zástupce: "Nedomníváme se, že by jakýkoli krok této rady mohl pomoci s nalezením řešení situace v Myanmaru," řekl Liou Čen-min.

Do věci se vkládá ASEAN

Alejandro Wolff v New Yorku apeloval na své kolegy se slovy, že barmský lid trpí už několik desetiletí. A veškeré diplomatické snahy jejich sousedů v regionu nepřinesly žádný úspěch. 

Měl přitom na mysli především nesmělé pokusy ze strany Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN), jehož je Barma členem a jehož dlouho vyznávaná zásada nevměšovat se do vnitřních záležitostí členských zemí jen pomalu ustupuje kolektivnímu přesvědčení, že Barmu je třeba k demokratizaci donutit soustředěným tlakem.

Filipínský ministr zahraničí Alberto Romulo, jehož země ode dneška až do konce týdne hostí v přístavním městě Cebu summit ASEANu, se spolu se svými protějšky z ostatních členských zemí barmské otázce důkladně věnoval celý den. Pokračovat v tom prý budou i ve čtvrtek.

ASEAN se snaží svého neposlušného člena přivést k rozumu. Zatím marně.
ASEAN se snaží svého neposlušného člena přivést k rozumu. Zatím marně. | Foto: Aktuálně.cz

Ani Romulo neopomněl adresovat barmským generálům již tradiční výzvu k propuštění Aun Schan Su Ťij na svobodu a k plnění "cestovního plánu k demokracii", který Myanmar před časem přijal, aniž by se jím v praxi viditelně řídil.

Zda se ASEAN odhodlá k vystupňování nátlaku na Barmu, například formou sankcí či hrozbou pozastavení členství, bude zřejmé až koncem týdne, kdy budou lídři desítky jednat o přesné formulaci závěrečného prohlášení.

 

Právě se děje

Další zprávy