Rangún/Praha - Vojenská vláda v Barmě dnes oznámila, že v květnu v zemi proběhne referendum o nové ústavě, následované volbami v roce 2010.
"Dosáhli jsme úspěchů v ekonomické a sociální oblasti jakož i v obnově míru a stability, a tak můžeme v roce 2010 uspořádat pluralitní demokratické volby" citovala hlasatelka ve večerních zprávách státní televize z prohlášení, pod nímž byl podepsán první tajemník Státní rady pro mír a rozvoj (SPDC), jak si junta oficiálně říká, generálporučík Tin Aung Myint Oo.
Ústavní referendum a volby představují čtvrtý, respektive pátý krok na tzv. sedmistupňové cestovní mapě k demokracii, kterou vojenský režim poprvé představil v roce 2003. Dosud ale tento plán neměl pevný časový harmonogram.
Opozice: Je to trik
Opozice je i po dnešním oznámení maximálně obezřetná a tvrdí, že ze strany junty jde s největší pravděpodobností pouze o úhybný manévr, vynucený mezinárodním tlakem.
"V žádném případě to nemůže Barmě přinést demokracii," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz mluvčí zahraničního výboru exilové Národní rady Barmského svazu (NCUB) Soe Aung.
Jak zdůraznil, samotný proces vzniku nové ústavy, jejíž definitivní znění zatím nebylo zveřejněno, nelze považovat za legitimní, neboť z něj byli vyloučeni představitelé Národní ligy pro demokracii (NLD).
NLD s velkým náskokem zvítězila v posledních svobodných volbách, které se konaly v roce 1990, junta ale nakonec neumožnila, aby se zvolený parlament sešel, a místo toho zahájila právě proces přípravy nové ústavy.
"Stanovili datum pro volby, aniž by znali výsledky referenda. Nemohu se zbavit podezření ohledně jeho průběhu," vyjádřil své rozpaky mluvčí NLD Nyan Win, jehož cituje agentura Reuters.
Junta cítí dopad sankcí
Také podle organizace Burma Campaign UK, která se zasazuje o obnovení demokratického zřízení v Barmě, kde už 45 let vládne armáda, jde ze strany junty jen o snahu vylepšit si image, nikoli o skutečný krok směrem k demokracii.
"Není náhoda, že k oznámení dochází v době, kdy se režim potýká se stále tvrdšími sankcemi (ze strany západních zemí), uvalenými proti němu po brutálním potlačení prodemokratických demonstrací," uvedl podle Reuters ředitel organizace Mark Farmaner.
Spojené státy tento týden oznámily již třetí zpřísnění sankcí proti barmskému režimu a společnostem, které jej podporují, a to včetně těch, jež sídlí v zahraničí.
Vlastní sankce proti Myanmaru, jak zní oficiální, ovšem opozicí a některými západními zeměmi neuznávaný název země, schválila také Evropská inie, Austrálie či Kanada. Aktivisté by si však přáli ještě větší podporu.
"Je třeba, aby v tuto chvíli přišla s rozhodnou akcí také Rada bezpečnosti OSN, jejíž výzvy k zahájení dialogu s opozicí a ke skutečné demokratizaci junta soustavně ignoruje," řekl Aktuálně.cz Soe Aung. Jak dodal, součástí požadované rezoluce by měly být i diplomatické a cílené ekonomické sankce proti juntě.