Dialog mezi juntou a opozicí v Barmě ustrnul

Pavel Vondra
20. 12. 2007 14:40
Generálové bez soustředěného nátlaku sliby neplní
Muž při demonstraci ukazuje portrét nejznámější disidentky Aun Schan Su Ťij.
Muž při demonstraci ukazuje portrét nejznámější disidentky Aun Schan Su Ťij. | Foto: Reuters

Rangún/Bangkok - Téměř čtvrt roku poté, co se pozornost celého světa upřela k Barmě, kde vrcholily největší protivládní protesty za posledních 19 let, vyhlíží tamní situace stejně beznadějně jako předtím.

Dialog mezi vojenskou vládou a opozicí, k němuž v bezprecedentním společném prohlášení vyzvala 11. října Rada bezpečnosti OSN včetně Ruska a Číny, tradičně stojících na straně junty, dál zůstává nenaplněnou vizí.

Od minulého měsíce se s vůdkyní opoziční Národní ligy pro demokracii (NLD) Aun Schan Su Ťij úřady opět nebaví a neumožňují jí ani komunikovat s ostatními představiteli NLD.

Foto: Martin Boubín
VIDEOROČENKA: Teror v Barmě ukázal v roce 2007 bezmocnost velmocí

Třikrát a dost?

Mluvčí NLD Nyan Win tento týden v rozhovoru pro BBC řekl, že nemá tušení, zda junta s jedinou vězněnou nositelkou Nobelovy ceny míru na světě plánuje dál hovořit. Sám k ní nemá přístup.

Zmocněnec OSN pro Myanmar Ibrahim Gambari a prostředník junty pro jednání s opozicí Aung Kyi během schůzky v hlavním městě Naypyidaw
Zmocněnec OSN pro Myanmar Ibrahim Gambari a prostředník junty pro jednání s opozicí Aung Kyi během schůzky v hlavním městě Naypyidaw | Foto: Reuters

"Přípravy k navázání dialogu by měly být urychleny a paní Aun Schan Su Ťij musí dostat možnost setkávat se s vedením strany a diskutovat o vývoji," cituje vyjádření mluvčího NLD agentura Mizzima.

Jako ústupek mezinárodnímu tlaku jmenovala junta v říjnu ministra práce Aung Kyiho prostředníkem pro jednání se Su Ťij. K dnešnímu dni se setkali celkem třikrát.

"První schůzka měla za cíl nastolit mezi námi vzájemné porozumění, druhá měla na programu diskusi o rámci pro budoucí jednání a na třetí se probíraly skutečnosti, jež by měly být do tohoto rámce zahrnuty," konstatoval na tiskové konferenci počátkem prosince sám Aung Kyi.

Jak ale uvedl Nyan Win, rozhovory zatím nevykazují žádný pokrok a není jasné, kdy a zda vůbec budou pokračovat.

Junta: Uděláme to po svém

Barmská vojenská vláda, která v různých inkarnacích vládne v zemi už od roku 1962, zůstává k výzvám ze zahraničí hluchá a dál trvá na tom, že naplní vlastní plán demokratizace země, známý coby "sedmistupňová cestovní mapa".

Kritici ale upozorňují, že tento proces má za cíl především upevnit vedoucí úlohu armády v zemi. Navíc jej nelze považovat za legitimní, neboť na něm neparticipuje NLD, vítězná strana posledních svobodných voleb z roku 1990.

To ale juntě nijak nepřekáží, naopak. Na zmiňované tiskové konferenci počátkem prosince dal ministr informací Myanmaru (od roku 1989 oficiální, ovšem opozicí a některými západními zeměmi neuznaný název země) Kyaw Hsan jasně najevo, že se s NLD v tomto procesu ani do budoucna nepočítá.

Proces se nyní nachází ve fázi přípravy nové ústavy. Její hlavní zásady byly letos odsouhlaseny na ústavodárném shromáždění. Později by měla o dokumentu rozhodnout v referendu barmská veřejnost.

 

Není ale pravděpodobné, že OSN legitimitu celého procesu uzná, pokud se do něj NLD nezapojí. A tak válka nervů pokračuje.


 

 

Právě se děje

Další zprávy