Barmská junta mění taktiku. Posílá na lidi gangy

Ed Cropley (Reuters)
30. 8. 2007 12:10
Pouliční protesty jsou rozháněny najatými rváči
Zátarasy s ostnatým drátem u pagody Sule v centru Rangúnu
Zátarasy s ostnatým drátem u pagody Sule v centru Rangúnu | Foto: Pavel Vondra

Analýza - Gangy "metařů", které v těchto dnech v ulicích barmských měst rozhánějí pouliční protesty proti zdražení pohonných hmot, dostávají rozkazy přímo od tamní vojenské vlády.

Podle názoru ochránců lidských práv a diplomatů se ze strany barmské junty jedná o změnu taktiky v boji proti disentu.

Asijská komise pro lidská práva (AHRC) se sídlem v Hongkongu tvrdí, že má dokumenty, které svědčí o existenci jasných směrnic pro vojenské i civilní úředníky, jak mobilizovat a řídit činnost "lidových milicí", jež jsou proti demonstrantům nasazovány.

Studentští vůdci generace 88: Ko Ko Gyi, Min Ko Naing a Ko Htay Kywe (zleva) během rozhovoru pro Radio Free Asia
Studentští vůdci generace 88: Ko Ko Gyi, Min Ko Naing a Ko Htay Kywe (zleva) během rozhovoru pro Radio Free Asia | Foto: RFA
Zatčeným Barmáncům hrozí mučení a 20 let vězení
Neoficiální čerpací stanice. Kanystr viditelně vystavený u silnice oznamuje řidičům, že právě tady mohou nakoupit benzín. Musí si ale připlatit
Neoficiální čerpací stanice. Kanystr viditelně vystavený u silnice oznamuje řidičům, že právě tady mohou nakoupit benzín. Musí si ale připlatit | Foto: Pavel Vondra
Barma zdražila pohonné hmoty. Až o 500 procent
Foto: Pavel Vondra
Živě z Barmy: Místo demokracie dávky ze samopalu

Efektivně a systematicky

V jednom z těchto dokumentů vyzývá středně postavený vojenský činitel k zavedení řádné evidence a školicích kurzů za účelem posílení efektivity a systematičnosti při využívání bojůvek Swan-Arr-Shin, což volně přeloženo znamená "Ti, kteří mají moc".

Civilní milice odtahují účastníka pouliční demonstrace v rangúnské čtvrti Hledan do přistaveného vozu
Civilní milice odtahují účastníka pouliční demonstrace v rangúnské čtvrti Hledan do přistaveného vozu | Foto: DVB

"Popisují tam poměrně podrobně, jak tyto gangy dali dohromady a začali je využívat k útokům na lidi," uvedl ředitel AHRC Basil Fernando.

Swan-Arr-Shin (SAS) je zatím poslední v řadě neotřelých prostředků, které barmská junta využívá k tomu, aby udržela více než 50miliónovou populaci pod kontrolou.

Podle Asociace na podporu politických vězňů (AAPP), která sídlí v thajském městě Mae Sot těsně za barmskou hranicí, je mezi členy SAS řada lidí se záznamy v trestním rejstříku.

Dostávají prý kolem tří tisíc kyatů na den (něco přes dva dolary), aby na demonstranty útočili a všemožně je zastrašovali.

Od kontrarozvědky k lidovým milicím

Armáda si za 45 let, co je v Barmě u moci, zvykla spoléhat se především na agenty vojenské kontrarozvědky (MI) a na ně napojenou síť informátorů, dílo spojené hlavně s působením bývalého premiéra Khin Nyunta, odvolaného v roce 2004.

Když běžné postupy vojenské tajné služby nedokázaly v roce 1988 předejít propuknutí masových pouličních protestů, poslali generálové proti demonstrantům ozbrojené jednotky. Při sérii krvavých zásahů přišly o život až tři tisíce lidí.

Protest za propuštění Aun Schan Su Ťij v Bangkoku
Protest za propuštění Aun Schan Su Ťij v Bangkoku | Foto: Reuters

V září 1993 vzniklo Sdružení za unijní solidaritu a rozvoj (USDA). Tato vládou ustavená "charitativní" organizace s členskou základnou přesahující údajně 20 miliónů lidí měla sloužit především jako oči as uši junty ve venkově.

Útok na opoziční vůdkyni Aun Schan Su Ťij a její stoupence, k němuž došlo 30. května 2003 v Depayinu ve střední Barmě, ohlašoval další "vývojový stupeň". Na scéně se objevili hrdlořezové ze Swan-ar Shin, která je podle AAPP tvrdší odnoží USDA. 

Zrodila se nová síla

Podle vlády přišly během potyček v Depayinu o život čtyři lidé. Ochránci lidských práv tvrdí, že pečlivě naplánované přepadení opozičního konvoje stovkami mužů vyzbrojených seříznutými bambusovými tyčemi si vyžádalo nejméně 70 lidských životů.

"S Depayinem se zrodila síla, jejímž hlavním cílem je mlátit a zabíjet pokojné demonstranty," říká nejmenovaný západní diplomat v Rangúnu.

První demonstrace proti zdražení pohonných hmot se v Rangúnu konala 19. srpna. Zúčastnilo se jí na 500 lidí
První demonstrace proti zdražení pohonných hmot se v Rangúnu konala 19. srpna. Zúčastnilo se jí na 500 lidí | Foto: Mizzima

Zejména po pádu Khin Nyunta, úzce spjatého s vojenskou kontrarozvědkou, sází junta v boji proti disentu na tyto civilní gangy čím dál tím víc.

"Děláme to pro lidi"

Jejich dominantní role při potlačování sporadických projevů veřejné nevole nad zdražováním komodit a klesající životní úrovní tento trend pouze potvrzuje.

Rozhodnutí upřednostnit placené násilníky v civilu před uniformovanou policií může svědčit i o snaze úřadů distancovat se od zásahů proti demonstrantům, jakkoli je to průhledné, domnívá se citovaný západní diplomat:

"Když zaútočili na demonstranty a začali je odtahovat stranou, křičeli při tom: Děláme to pro lidi. Na to jim lidé z davu odpovídali: Neděláte, tak za nás nemluvte!"

 

Právě se děje

Další zprávy