Rangún - Rok se s rokem sešel a na ulicích největšího barmského města Rangúnu jsou opět ozbrojení vojáci a barikády s ostnatým drátem.
Na rozdíl od loňského roku ale chybějí davy demonstrantů v čele s buddhistickými mnichy, jejichž masivní protivládní protesty vešly do dějin pod názvem Šafránová revoluce (odkaz na barvu mnišských rouch).
Stejně jako veškerá předchozí vystoupení proti vojenskému režimu, který je u moci v Barmě už 46 let, junta protesty potlačila a dodnes vězní řadu mnichů i opozičních představitelů, kteří se na jejich organizování podíleli.
Série pumových výbuchů
Bezprostředním důvodem zostřených vojenských hlídek v Rangúnu však nejsou - alespoň navenek - ani tak obavy z oživování planých nadějí na demokratičtější budoucnost, které před rokem největší protest za posledních dvacet let vyvolal, jako čerstvá vlna pumových útoků v zemi.
K zatím poslednímu incidentu došlo ve čtvrtek před radnicí přímo v srdci Rangúnu, tedy v místech, kde loni touto dobou policisté a vojáci začali střílet do davu. Výbuch nálože zranil sedm lidí.
Kdo výbušné zařízení nastražil, se neví, vládní tisk ale veřejnost vyzval, ať se má na pozoru před „teroristy v převleku".
Zpravidla takto tituluje prodemokratické aktivisty, barmské exilové kruhy a příslušníky etnických menšin, kteří odmítají uznat autoritu centrální vlády a vedou proti ní ozbrojený boj, ovšem především v příhraničních oblastech.
„Úřady případ vyšetřují s cílem odhalit tyto sabotéry," napsal deník New Light of Myanmar, tiskový orgán Státní rady pro mír a rozvoj (SPDC), jak si junta oficiálně říká.
Zapomenuté sliby?
Infobox
- Milice rozehnaly v Rangúnu oslavu narozenin Su Ťij
- Zničená Barma schválila ústavu. Režim je pevnější
- Barmská junta slibuje svobodné volby v roce 2010
- Dialog mezi juntou a opozicí v Barmě ustrnul
- Mrtvých při protestech v Barmě bylo dvakrát víc, až 31
- Teror v Barmě ukázal v roce 2007 bezmocnost velmocí
Podle listu se policii ve čtvrtek nedaleko místa exploze také podařilo objevit a zneškodnit druhé výbušné zařízení, jež mělo explodovat o hodinu později.
Ačkoli je takřka nemožné odhadnout, kdo za akcí stojí, podle jednoho z diplomatů, který mluvil se zpravodajem agentury Reuters, se nedá vyloučit, že to byla sama armáda.
Jejím motivem mohlo být vyvolat mezi lidmi atmosféru strachu, a odradit je tak od pokusů připomenout si výročí Šafránové revoluce. Loňské události si tak dnes připomněli hlavně Barmánci v zahraničí a také jejich sympatizanti.
Řada organizací, jež za demokratizaci Barmy dlouhodobě bojují, také v předvečer prvního výročí rangúnských událostí zveřejnila apely adresované mezinárodnímu společenství, v němž upozorňují na skutečnost, že junta nesplnila drtivou většinu slibů, které mu loni dala.
Za mřížemi například zůstává více než dva tisíce politických vězňů. Vláda sice tento týden vyhlásila amnestii pro devět tisíc lidí, většinou šlo ale o osoby odsouzené za běžnou kriminální činnost.
Pouze sedm osvobozených byli političtí vězni a jednoho z nich úřady o den později opět zatkly.
Čtěte také: Exil má z amnestie v Barmě obavy. Je to lest, tvrdí
Zítra vám přineseme původní rozhovor s bývalým dlouholetým zvláštním zmocněncem OSN pro lidská práva v Barmě Paulem Sergiem Pinheirem o jeho poslední návštěvě v této zemi a také o přístupu mezinárodního společenství k juntě.