Milice rozehnaly v Rangúnu oslavu narozenin Su Ťij

Pavel Vondra
19. 6. 2008 13:53
Vězněné nositelce Nobelovy ceny míru popřáli i Češi
Jedno ze shromáždění na podporu osvobození Aun Schan Su Ťij proběhlo v den jejích narozenin také v Tokiu
Jedno ze shromáždění na podporu osvobození Aun Schan Su Ťij proběhlo v den jejích narozenin také v Tokiu | Foto: Reuters

Rangún/Praha - Oddíly „lidových milicí", které využívá barmská junta k rozhánění protivládních demonstrací, udeřily na shromáždění, jež se konalo v bývalém hlavním městě Barmy Rangúnu u příležitosti dnešních 63. narozenin opoziční vůdkyně Aun Schan Su Ťij.

Jak informuje agentura Reuters, členy obávaného uskupení Swan-Arr-Shin ("Ti, kteří mají sílu")  přivezlo před hlavní sídlo opoziční Národní ligy pro demokracii (NLD), kde mítink probíhal, nejméně šest nákladních vozů.

„Někteří z nich začali členy NLD bít," cituje Reuters očitého svědka zásahu. Představitel NLD Win Nain později agentuře potvrdil, že tři účastníci shromáždění byli odvlečeni. Podle některých svědků bylo ale zatčeno až 13 osob.

Čtěte také: Barmská junta mění taktiku. Posílá na lidi gangy

Policejní kordony předtím uzavřely přístupové cesty k sídlu NLD, kde se demonstranti dožadovali osvobození zhruba 1300 barmských politických vězňů v čele s Aun Schan Su Ťij.

Život v izolaci

Zakladatelka a vůdkyně NLD strávila od roku 1989 již téměř 13 let za mřížemi či v domácím vězení a zůstává jedinou nositelkou Nobelovy ceny míru, která je momentálně vězněna. Úřady jí zcela izolovaly v její rezidenci v centru Rangúnu, odpojili jí telefonní linku a s výjimkou kuchařky a lékaře jí neumožňují přijímat žádné návštěvy.

Junta ignoruje četné mezinárodní výzvy, aby vůdkyni NLD propustila na svobodu a zahájila s ní regulérní politický dialog. Přesto tento apel zaznívá znovu a znovu, nejčastěji právě v den jejích narozenin, které si její kolegové z opozice v Rangúnu tradičně připomínají rituálem vypouštění holubic.

Shromáždění na podporu Aun Schan Su Ťij a demokracie v Barmě letos proběhla i v řadě měst po celém světě.

V Bangkoku, kde žije početná barmská diaspora, i ve filipínské Manile protestovaly před zastupitelskými úřady Myanmaru, jak zemi svévolně přejmenovali vládnoucí generálové, desítky lidí. Kromě transparentů přinesli symbolicky i růže, krabice představující dárky pro oslavenkyni a dokonce i narozeninový dort.

Další mítinky proběhly v Tchaj-peji a Tokiu. V indické metropoli Dillí, kde Su Ťij na počátku 60. let chodila do školy, když tam její matka zastávala post velvyslankyně, policie zadržela přes 50 demonstrantů.

Narozeninové přání pro Aun Schan Su Ťij od příznivců z Prahy. Mezi gratulanty nechyběl ani bývalý český prezident Václav Havel
Narozeninové přání pro Aun Schan Su Ťij od příznivců z Prahy. Mezi gratulanty nechyběl ani bývalý český prezident Václav Havel | Foto: Lubomír Kotek

Pozdrav z Prahy

Už ve středu proběhl podobný mítink také v Praze. Společnost Člověk v tísni, která dlouhodobě podporuje prodemokratické hnutí v Barmě, zorganizovala ve spolupráci s Barmským centrem Praha setkání příznivců barmské opozice na Palachově náměstí.

Účastníci, oblečení symbolicky do triček v červené barvě, zapózovali na prostranství před Filosofickou fakultou s transparenty pro společné foto na pozadí Pražského hradu.

„Snímek předáme barmským opozičním skupinám a exilovým médiím, aby se o akci dozvěděla i veřejnost v Barmě. Chceme jí tak alespoň symbolicky vyjádřit podporu," vysvětlila Marie Peřinová, vedoucí Barmských projektů společnosti Člověk v tísni.

Havel: Neztrácet naději

Shromáždění přišel osobně podpořit také bývalý prezident Václav Havel, který patří k nejvěrnějším mezinárodním spojencům Aun Schan Su Ťij, byť se s ní nikdy neměl šanci osobně setkat.

Portrét Aun Schan Su Ťij a růže jako dárek k narozeninám. Snímek ze shromáždění před barmskou ambasádou v Bangkoku
Portrét Aun Schan Su Ťij a růže jako dárek k narozeninám. Snímek ze shromáždění před barmskou ambasádou v Bangkoku | Foto: Reuters

Dále přišli místopředseda vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra, senátor Jiří Oberfalzer z čerstvě ustavené Parlamentní skupiny pro demokracii v Barmě, výkonný předseda Olympic Watch Jan Ruml či evangelický duchovní Svatopluk Karásek.

Václav Havel zdůraznil, že je potřeba neztrácet naději a vytrvat v boji proti barmskému vojenskému režimu, který v zemi vládne už téměř půl století.

„Paní Su obdivuhodným způsobem vytrvává a my jí k jejím narozeninám můžeme popřát jen to, aby dále vytrvávala, že se její utrpení může zhodnotit, i když ne hned", prohlásil Havel.

Alexandr Vondra, který se s Aun Schan Su Ťij na začátku desetiletí osobně setkal, dodal: „Dnešním setkáním chceme přispět k tomu, aby její kauza neupadla do zapomnění, aby byla osvobozena a Barma byla jednou svobodná".

 

Právě se děje

před 49 minutami

Zaorálkův odhad: Muzea a galerie otevřou v půlce února, kina a divadla v březnu

Pokud se epidemická situace v Česku bude zlepšovat, muzea a galerie by mohly otevřít v polovině února, kina a divadla pak nejdřív v půlce března. V pondělním pořadu Události, komentáře České televize to řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Vláda ve středu představí upravený protiepidemický systém známý pod zkratkou PES. V pátém stupni nově umožní zprovoznit výdejní okénka pro knihovny, sdělil ministr. Ve čtvrtém stupni se teoreticky otevře šance pro hudbu či divadlo, avšak maximálně pro 20 procent kapacity hlediště a ne více než 300 lidí, kteří budou muset mít respirátory a prokázat se negativním testem. "Bude to pro mimořádné akce," naznačil Zaorálek. Fungování v takto omezeném režimu uplynulé dny kritizovali ředitelé pražského Národního divadla či ostravského Národního divadla moravskoslezského, podle nich se za těchto okolností nevyplatí hrát.

Zaorálek tomu v Událostech, komentářích přitakal, když řekl, že tato opatření jsou pro běžný provoz příliš tvrdá. Podle něj by se tak koncerty a divadla mohly ve větší míře vrátit až po přechodu Česka do třetího stupně protiepidemického systému. "Tam by byla možnost jít bez negativních testů, bylo by to pouze s respirátory, a tam se otevře šance pro 30 procent diváků. První šance pro divadla a kina tak svitne v tom třetím stupni, což bude při pozitivním vývoji epidemie nejdříve v polovině března," odhaduje ministr kultury.

před 1 hodinou

Getafe vstřelilo v Bilbau rekordně rychlý gól, ale utrpělo debakl

Fotbalisté Getafe sice skórovali v Bilbau už v 18. sekundě a vstřelili svůj nejrychlejší gól ve španělské lize v historii, z Baskicka ale nakonec odjeli s debaklem 1:5. Athletic se po vysokém vítězství posunul z třináctého místa tabulky na deváté, na třinácté místo kleslo Getafe.

Hosté šli do vedení hned z první akce zápasu díky hlavičce Marca Cucurelly. Už ve 13. minutě však podobně zblízka, ale akrobaticky nohou, srovnal Raúl García. Athletic skóre otočil pět minut po přestávce díky hlavičce Yeraye Álvareze a pojišťovací trefu přidal po hodině hry také hlavou opět García. Další dvě branky domácí vstřelili v závěrečné čtvrthodině.

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Bilbao - Getafe 5:1 (12. a 61. R. García, 50. Álvarez, 75. Berenguer, 82. De Marcos - 1. Cucurella).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zemřel designér a keramik Václav Šerák

Ve věku 89 let zemřel designér a sochař Václav Šerák. Byl autorem mnoha keramických plastik a designérem výrobků několika keramických závodů. Svůj monumentální expresivní styl uplatnil také v architektuře nebo při tvorbě plastik z ledu a sněhu. O jeho sobotním úmrtí v pondělí informovala kurátorka Dita Hálová, která mu roku 2014 v pražském Uměleckoprůmyslovém museu připravila retrospektivní výstavu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy