Bahrajn postavil před vojenský soud desítky lékařů

Václav Viták
7. 6. 2011 15:05
Celkem 47 zdravotníků je obviněno z pokusu o svržení bahrajnského panovníka
Hrstka šíitských žen demonstruje proti panovníkovi Chálidovi.
Hrstka šíitských žen demonstruje proti panovníkovi Chálidovi. | Foto: Reuters

Manáma - Desítky zdravotníků čelí v Bahrajnu obvinění, že se aktivně podíleli na snahách svrhnout bahrajnského panovníka.

Celkem 47 lékařů a sester stanulo v pondělí před zvláštním vojenským tribunálem v hlavním městě Manáma, před nímž se mají zodpovídat z údajné podvratné činnosti a aktivní pomoci šíitským demonstrantům, kteří se týdny bouřili proti vládnoucí sunnitské monarchii.

Obvinění lékaři a sestry jsou ve vazbě od března, kdy Bahrajn kvůli nepokojům vyhlásil mimořádný stav. Ten byl zrušen teprve minulý týden.

Soud s nimi podle agentury AP dokládá, že bahrajnská sunnitská monarchie neustává v nemilosrdném potlačování opozičních sil vedených šíity. Řízení je uzavřené, stání se mohou účastnit jen vybraní žurnalisté.

Zdravotníci jsou mimo jiné obviněni z toho, že se zapojili do nepovolených shromáždění, šířili poplašné zprávy a že odmítli ošetřit několik sunnitských pacientů. Další stání se bude konat 13. června.

Lékaři a sestry se naopak hájí, že v době mimořádného stavu jen konali svou povinnost, když ošetřovali všechny zraněné. Ostře odmítají tvrzení úřadů, že první pomoc, kterou poskytovali protivládním demonstrantům, se rovná podpoře jejich věci.

Většina souzených lékařů pracovala ve státní nemocnici Salmáníja v Manámě, kterou bezpečnostní síly obsadily poté, co byl 15. března vyhlášen v zemi mimořádný stav.

Panovník nabízí "dialog o reformách"

Vláda tvrdí, že nemocniční komplex Salmáníja byl využíván k demonstracím a že v něm probíhaly nelegální politické aktivity. Zdravotníci čelí i obvinění z výtržnictví, zpronevěr a nepovoleného držení zbraní.

Bahrajnské úřady ale popírají, že by prováděly koordinovanou razii proti nepohodlnému lékařskému personálu. Tvrdí, že některá nejdůležitější zdravotnická zařízení v zemi jsou rozvrácena "politickými a sektářskými aktivitami".

Podle stanice BBC došlo od zrušení mimořádného stavu jen k několika drobným demonstracím, které ale policie nemilosrdně a rychle rozehnala slzným plynem a gumovými projektily.

Král Hamad bin Ísá Chalífa, jehož dynastie vládne na ostrově již 200 let, oznámil, že v červenci bude zahájena celonárodní diskuse o politických reformách.

Při demonstracích proti monarchii, které v Bahrajnu začaly v únoru, zahynulo nejméně 31 osob. Režim v následujících dvou a půl měsících zatkl stovky demonstrantů, představitelů opozice, ochránců lidských práv a odborníků z řad šíitů.

V Bahrajnu tvoří většinu obyvatelstva šíité, vládnoucí monarchie však vyznává sunnitskou větev islámu.

 

Právě se děje

Další zprávy