Damašek - Sýrie začne s mírovými rozhovory poté, co se Izrael zaváže k navrácení okupovaných Golanských výšin. Před 250 poslanci to řekl syrský prezident Bašár Asad poté, co složil slib před začátkem druhého 7letého prezidentského období.
Zvolen byl v hlasování, které Západ označil za podvod. Asad byl jediným kandidátem, hlas mu podle oficiálních údajů dalo přes 97 % voličů.
ČTĚTE VÍCE o syrském prezidentském referendu
"Musíme mít záruku vrácení celého území. Nemůžeme vstoupit do vyjednávání bez toho, abychom věděli, o čem budou," řekl doslova syrský vůdce.
Sýrie dala v uplynulých dvou letech několikrát najevo, že má o mírová jednání zájem. Stejně se před dvěma týdny vyjádřil i izraelský premiér Ehud Olmert, který pozval Asada k setkání, "kdykoli se mu bude chtít". Mluví se o prolomení ledů.
Území za mír
Olmert neupřesnil, zda je Izrael ochotný vrátit celé Golanské výšiny. Ty okupuje od roku 1967, v roce 1981 je pak anektoval.
Sám Asad v projevu potvrdil, že na dohodě mezi oběma znepřátelenými státy pracuje třetí strana. Podle nepotvrzených informací zahraničního tisku má jít o Turecko.
"Znovu upozorňujeme na naši touhu obnovit jednání, založená na principu území za mír. To znamená návrat celých Golan až na hranice ze 4.června 1967 (před započetím tzv. Šestidenní války - pozn. red). Izraelci si musejí zapamatovat, že cena míru je nižší než všechny války," dodal Asad. Po Izraelcích požaduje oficiální vyjádření, že chtějí mír.
Jednání mezi tradičními nepřáteli, kteří jsou už 60 let ve válečném stavu, jsou na bodu mrazu od roku 2000.
"Tak co chcete?"
Syrský prezident odsoudit americké snahy o izolaci Damašku. USA obviňuje Asadův režim - blízkého spojence Íránu - z destabilizace sousedního Iráku a Libanonu. Zároveň mu vytýká porušování lidských práv.
Mezinárodní organizace Reportéři bez hranic upozorňuje, že v Sýrii neplatí svoboda slova. Vládu strany Baas označuje za jeden z nejkrutějších blízkovýchodních režimů, kde je potlačován tisk a opozice.
"Na jedné straně, například, supervelmoci tlačí na Sýrii a na straně druhé ji obviňují z toho, že je slabou zemí. Tak co chcete? Když je slabá, tak proč na ni tlačíte?" ptal se Asad ve svém projevu.
Zároveň dodal, že bude pokračovat v podpoře "odbojových" skupin, jako je radikální libanonský Hizballáh.