Austrálie "slaví" padesát let od poslední popravy. Ve světě ale trest smrti stále není raritou

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
3. 2. 2017 19:00
Psal se 3. únor roku 1967, když se ve věznici Pentridge v australském Melbourne schylovalo k popravě jednačtyřicetiletého Ronalda Ryana. Šlo o vůbec poslední vykonaný trest smrti na území Austrálie. V roce 1985 ho pak tamní vláda definitivně zrušila. Kvůli některým brutálním vraždám v následujících letech ale otázka o jeho znovuzavedení opět přišla na přetřes.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Canberra – Přesně před padesáti lety – 3. února roku 1967 – zažila Austrálie vůbec poslední oficiální popravu. O necelá dvě desetiletí později, v roce 1985, australská vláda trest smrti na celém území zcela zrušila.

Posledním popraveným člověkem byl jednačtyřicetiletý Ronald Joseph Ryan, o jehož vině se ale dodnes vedou pochybnosti. Soud ho poslal na popraviště za vraždu vězeňského dozorce Georga Hodsona, kterého Ryan zastřelil při pokusu o útěk z věznice Pentridge v Melbourne.

Celkem jedenáct svědků tvrdilo, že na vlastní oči vidělo, jak se krátce po incidentu kouřilo z Ryanovy pistole. Jiná svědectví ale uváděla, že oběť během přestřelky omylem zastřelili přímo dozorci. Ti navíc později sami spáchali sebevraždu.

V den Ryanovy popravy tak před věznicí protestovaly tisíce lidí. Jeho případ se později stal také jednou z hlavních záminek, proč se vláda rozhodla trest smrti vyjmout z trestního zákoníku.

Ještě na sklonku osmdesátých let, krátce po zrušení hrdelního trestu, ale Austrálií otřásla řada brutálních vražd. A vzápětí vyvolala debaty o jeho znovuzavedení.

"Kdyby Austrálie měla trest smrti, mnoho mladých žen by dnes bylo naživu," prohlásil například v roce 2012 bývalý novinář a nynější australský senátor Derryn Hinch. Odkazoval tak například na vraždu zdravotní sestry Anity Cobbyové, kterou v roce 1986 na cestě z práce znásilnilo a posléze zabilo pět mužů.

Obzvláště brutální případy se ale australskému kontinentu nevyhýbaly ani v dalších letech. Těžký případ se odehrál například v roce 1996 v tasmánském městečku Port Arthur, kde psychicky narušený Martin Bryant postřílel v místní kavárně 35 lidí. Veřejnost šokoval také únos a vražda třináctiletého Daniela Morcomba v Queenslandu v roce 2003.

Podle průzkumu australské společnosti Roy Morgan Research se v roce 1995 vyslovilo 53 procent lidí pro znovuzavedení trestu smrti, 36 procent hlasů bylo opačného názoru.

Znatelný zlom ale nastal v průzkumu v roce 2005. Znovuobnovení trestu smrti podpořilo jen 27 procent hlasů, zatímco 66 procent lidí si změnu nepřálo.

Důvod? V tom roce zatkla indonéská policie na ostrově Bali skupinu osmi lidí podezřelých z pašování drog, dva z nich byli Australané. Soud vězně odsoudil k trestu smrti, poprava se uskutečnila o deset let později. Poprava nejenže narušila australsko-indonéské vztahy, ale také vyvolala velké pobouření australské veřejnosti.

Právnička Amy Maguirová z Newcastleské univerzity se domnívá, že právě poprava dvou Australanů – Andrewa Chana a Myurana Sukumarana – mohla změnit postoj obyvatel k trestu smrti. Zároveň to ale podle ní ještě více upevnilo v názorech současnou vládu premiéra Malcolma Turnbulla i někdejší kabinet premiéra Tonyho Abbotta. "Australské právo je jednoznačně proti trestu smrti," sdělila pro televizi BBC Maguirová.

Čína popravy tají, USA se jim stále více vyhýbají

Dnes platí trest smrti v celkem 58 zemích světa. Podle mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International bylo v roce 2015 popraveno vůbec nejvíce lidí od roku 1989, a to nejméně 1634. Vyjma Číny, která přesná čísla o popravách tají, vládne žebříčku Írán, Pákistán a Saúdská Arábie.

Páté místo obsadily Spojené státy. V roce 2015 se tu odehrálo celkem 28 poprav, minulý rok ale trest smrti čekal "jen" na dvacet trestanců. To oproti dřívějším letům představuje značný útlum. Nejvyšší možný trest může v USA vykonávat celkem 31 států, ve statistikách se ale opakovaně objevují hlavně Georgie, Missouri, Texas, Florida a Alabama.

Nový americký prezident Donald Trump během své kampaně téma trestu smrti příliš nezmiňoval. V roce 2012 se ale například vyslovil pro trest smrti pro pedofily. V roce 2015 pak prohlašoval, že by si skoncovat se životem zasloužili také vrahové policistů.

V Evropě uplatňuje trest smrti pouze Bělorusko, v roce 2016 tu byly popraveny tři osoby.

Česká republika zažila poslední popravu 2. února roku 1989. V pankrácké věznici byl oběšením popraven pětinásobný vrah Vladimír Lulek. Známý recidivista zavraždil roku 1986 v Předměřicích nad Labem manželku a své čtyři děti. V roce 1990 zmizel trest smrti z českého právního řádu a zákonodárci jej nahradili doživotím.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Ombudsman loni přijal 7926 podnětů, v 19 případech využil sankce

Kancelář veřejného ochránce práv v Brně loni přijala 7926 podnětů. Novinářům to dnes řekl ombudsman Stanislav Křeček. Je to o 86 podnětů více než o rok dříve. Nejvíce se jich týkalo sociálního zabezpečení, dále stavebnictví a regionálního rozvoje, ale také armády, policie nebo vězeňství. Podněty ovlivnila i pandemie koronaviru. Úřad zjistil kolem 500 pochybení, v 19 případech odmítly úřady chybu napravit a ombudsman využil sankce.

Z přijatých podnětů bylo 68 procent v působnosti ombudsmana a mohl se jimi zabývat. Z podnětů provedl šetření v 671 případech, přičemž ve 490 podle Křečka konstatovala kancelář pochybení, v 17 případech diskriminaci. Ve 349 případech úřady po vydání zprávy pochybení napravily, v 85 tak učinily až po vydání závěrečného stanoviska s navrženým opatřením k nápravě. Pouze v 19 případech úřad chybu odmítl a ombudsman přistoupil k vyžití sankce, která spočívá ve vyrozumění nadřízeného úřadu nebo informování veřejnosti.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Krize v letectví trvá, letiště odbavilo ve čtvrtletí o 90 procent méně pasažérů

Letecká doprava je kvůli pandemii koronaviru nadále v hluboké krizi. Na pražském ruzyňském letišti odbavili během prvního čtvrtletí téměř 251 000 cestujících, což je meziročně o 90 procent méně. Krize změnila i vytížení jednotlivých destinací, nejoblíbenější byla Dubaj, uvedla mluvčí Letiště Praha Kateřina Pavlíková. V následujících týdnech by se situace měla postupně mírně zlepšovat, někteří dopravci plánují obnovení spojů.

Koronavirová krize v Česku naplno vypukla loni v březnu. Meziroční 90procentní pokles v prvním čtvrtletí je tak z velké částí ještě v porovnání s předkrizovým stavem. Krize výrazně proměnila i vytížení jednotlivých destinací. Zatímco loni cestující z Prahy nejčastěji mířili do Londýna nebo Moskvy, nyní byla nejoblíbenější destinací Dubaj. Následoval Amsterdam a egyptská Hurgada. Letiště během letošního čtvrtletí odbavilo celkem 6943 letů.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

GIBS obvinila jihočeského policistu ze zabití muže

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila jihočeského policistu ze zabití muže při zásahu na Jindřichohradecku. Tragická událost se stala loni v srpnu v chatové oblasti. Podle závěrů inspekce policista do muže po prvním zásahu zbytečně ještě následně dvakrát vystřelil. Na výsledek vyšetřování upozornil deník Právo, GIBS o tom ve středu informovala v tiskové zprávě.

Stíhanému, který zatím není postaven mimo službu, hrozí až desetileté vězení. Policisté loni zasahovali v chatové oblasti Smržov na Jindřichohradecku proti agresivnímu muži. Podle inspekce byl pod vlivem alkoholu a demoloval vybavení

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Soud zprostil otce a exmanželku Radka Březiny obžaloby z praní špinavých peněz

Okresní soud ve Zlíně ve středu zprostil otce a exmanželku Radka Březiny, organizátora rozsáhlých obchodů s nezdaněným lihem, obžaloby z takzvaného praní špinavých peněz. Za legalizaci výnosů z trestné činnosti hrozily Vladimíru Březinovi a Stanislavě Březinové tři roky až osm let vězení. Vinu oba popírali, k středečnímu vyhlášení rozsudku nepřišli. Zprošťující rozsudek vynesl v případu prvoinstanční soud už podruhé.

Státní zástupce Radek Bartoš navrhoval v kauze nepodmíněné tresty. Pro devětašedesátiletého Vladimíra Březinu žádal vězení okolo 5,5 roku, pro sedmačtyřicetiletou Stanislavu Březinovou pod 5,5 roku, tedy polovinou trestní sazby. Obhájci obžalovaných požadovali pro své klienty zproštění obžaloby. Podle rozhodnutí trestního senátu s předsedou Pavlem Houdkem není skutek označený v žalobním návrhu trestným činem

Zdroj: ČTK
Další zprávy