Střelec z Charlestonu dostal trest smrti. Doživotí by ničemu nepomohlo, řekl soudu

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 1. 2017 23:49
Střelec z amerického Charlestonu Dylann Roof si v úterý vyslechl trest smrti za vraždu devíti černošských věřících. Roof se hájil sám a svého činu nelituje. Nežádal soudce o shovívavost a prohlásil, že je stále přesvědčen o potřebnosti činu.
Dylann Roof, střelec z Charlestonu, v soudní síni.
Dylann Roof, střelec z Charlestonu, v soudní síni. | Foto: Reuters

Charleston – Dylann Roof, který předloni v kostele v americkém Charlestonu zastřelil devět černošských věřících, byl v úterý odsouzen k trestu smrti. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Podle amerického ministerstva spravedlnosti je Roof prvním člověkem, který dostal na federální úrovní trest smrti za zločin z nenávisti. Porota o Roofově vině rozhodla již loni v prosinci.

Na uložení nejvyššího trestu se shodlo 12 porotců jednomyslně. Formálně soud Roofa odsoudí ve středu.

Běloch Roof předloni 17. června vnikl do kostela Africké metodistické episkopální církve v centru Charlestonu a po zhruba tři čtvrtě hodině, kterou věřící strávili v modlitbách, začal střílet. Mezi devíti oběťmi masakru byl mimo jiné pastor napadeného kostela. Zabíjením černochů chtěl Roof podle svých slov dosáhnout návratu segregace či rozpoutat rasovou válku.

Podle agentury AFP přijal 22letý Roof svůj trest bez zjevných emocí. V úterý soudu obžaloba předložila deník, který si střelec psal v cele po svém zadržení. V něm mimo jiné uvádí, že za oběti neuronil ani slzu a že nelituje ničeho, co udělal.

Mladý muž, který se v závěrečné části procesu obhajoval sám, už dříve uvedl, že nemíní proti uložení trestu smrti nijak bojovat. Ani dnes nežádal porotu o to, aby jeho život ušetřila. "Mohl bych soud požádat o doživotní trest místo popravy, ale nejsem si jist, zda by to přineslo něco dobrého," konstatoval podle agentury AP. Roof rovněž prohlásil, že je nadále přesvědčen o potřebnosti svého činu.

Porota, která se radila zhruba tři hodiny, shledala Roofa už v prosinci vinným ze všech 33 bodů obžaloby včetně devítinásobné vraždy, ozbrojeného přepadení a náboženské nenávisti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy