Arménům hrozí tragická ztráta Karabachu. Spoléhali na Rusko, to jim přestalo pomáhat

Martin Novák Martin Novák
20. 9. 2023 15:11
Ještě loni v říjnu si na mezinárodním summitu na Pražském hradě podával prezident Ázerbájdžánu Ilham Alijev ruku s arménským prezidentem Nikolou Pašinjanem. Ve Španělském sále dokonce seděli blízko sebe v neformální diskusi s jinými politiky. Teď došlo mezi oběma státy k ozbrojenému konfliktu, po kterém se budou možná přepisovat hranice. A podepsala se na tom ruská invaze na Ukrajinu.

Navzdory potřesení rukou prezidentů zemí, kteří spolu válčili a válčí o Náhorní Karabach, pražská schůzka před rokem dohodu nepřinesla. Naopak: jen dva měsíce po ní Ázerbájdžánci přetnuli jedinou silnici spojující Karabach s Arménií a zahájili blokádu enklávy, v níž žije zhruba 120 tisíc Arménů.

A toto úterý - skoro rok po pražském summitu - ázerbájdžánská armáda zaútočila na město Stěpanakert a další místa v Náhorním Karabachu. Dokončuje, co nestihla ve 44 dní trvající válce na konci roku 2020: obsadit celé území Náhorního Karabachu a připojit ho k Ázerbájdžánu.

Arménský premiér a ázerbájdžánský prezident u jednoho stolu na Pražském hradě
Arménský premiér a ázerbájdžánský prezident u jednoho stolu na Pražském hradě | Foto: Turkish Presidential Press Office/Handout via REUTERS

Příměří mezi Baku a Jerevanem tehdy vyjednalo Rusko a poslalo do Karabachu 1960 vojáků, aby tam působili v nárazníkové zóně mezi nepřáteli. Pro Armény to bylo tehdy jediná možnost, jak zabránit katastrofě. V Karabachu prohrávali, přičemž velkou výhodou na straně Ázerbájdžánu bylo nasazení tureckých dronů Bayraktar. Ničily arménské pozice a svět se poprvé dozvěděl, jak účinná to může být zbraň. To se potvrdilo loni na jaře, když turecké drony pomohly ukrajinským vojákům ubránit Kyjev, i když na Ukrajině tyto stroje nehrály tak klíčovou roli jako v Karabachu.

Katastrofa, která tehdy nenastala, ale dohání Armény nyní. Podle dostupných zpráv arménská strana souhlasila s jednáním s Ázerbájdžánci a také s požadavkem Baku na odzbrojení karabašských sil. Pokud by se tak stalo, znamenalo by to v podstatě arménskou kapitulaci v Náhorním Karabachu.

Pod dohledem Ruska. To už nemůže plýtvat prostředky na karabašskou misi ani dodávat Arménii zbraně jako dříve. Ázerbájdžán toho využil a Moskva nemá žádnou páku, jak konflikt zastavit. Ruští vojáci nyní jen evakuují civilisty z Karabachu, nic víc. V Jerevanu už v posledních měsících dospěli k názoru, že spoléhání se na Rusko jako na spojence byla chyba.

"Ochutnáváme hořké ovoce kvůli strategickému omylu, kterého jsme se dopustili důvěrou v bezpečnostní garance Ruska. Naše bezpečnost byla z 99,99 procenta závislá na Rusku. To teď samo potřebuje zbraně, a i kdyby chtělo, nemůže Arménii pomoci," řekl arménský premiér Nikol Pašinjan v rozhovoru pro italský deník La Repubblica. V úterý Moskvu kritizoval za to, že jeho vládu neinformovala o hrozící ázerbájdžánské ofenzivě.

Tento měsíc už arménská armáda absolvovala společné cvičení s americkou, přestože v zemi jsou nadále dvě ruské armádní základny. Jerevan se také snaží koupit zbraně a munici v Indii. Arménský odklon od Moskvy tak je už měsíce patrný. Pašinjanova vláda poslala humanitární pomoc Ukrajině a prohlásila, že se bude řídit předpisy Mezinárodního trestního tribunálu. To znamená, že ruský prezident Vladimir Putin by byl v Jerevanu zatčen, pokud by tam přijel. Kreml v odvetě zakázal dovoz arménských mléčných výrobků do Ruska.

Foto: Aktuálně.cz

Spor ale způsobil, že proti Ázerbájdžánu, který je vojensky silnější, nyní nemá Arménie spojence. Může tak ztratit Náhorní Karabach. Útoky na Stěpanakert si už od úterý vyžádaly přes stovku mrtvých a Arménům zřejmě nezbude, než se snažit dosáhnout příměří, i když pro ně bude nevýhodné. Sto dvacet tisíc arménských obyvatel Náhorního Karabachu ale téměř jistě své domovy opustí, pokud by se území mělo vrátit Ázerbájdžánu.

"To, o co Ázerbájdžán usiluje, je etnické vyčištění Karabachu od Arménů. Rusko k tomu mlčí, bohužel i Západ," řekl agentuře Reuters bývalý premiér karabašské vlády Ruben Vardanjan.

Zabránit Ázerbájdžánu v převzetí Karabachu mohlo jen Rusko, ale to už režimu v Baku v cestě nestojí. O spornou provincii Arménie a Ázerbájdžán bojovaly v době zániku Sovětského svazu, v roce 1994 nakonec zvítězila Arménie. Teď se role obrací.

Přečtěte si reportáže Aktuálně.cz z Náhorního Karabachu a Arménie z roku 2021:

 

Právě se děje

Další zprávy