"Oligarchové nám rozkradli zemi." Zoufalství vystřídal vztek a Arménii pohltila sametová revoluce

Tereza Soušková
28. 4. 2018 11:10
Masivní protesty v Arménii svrhly premiéra Serže Sargsjana. Vůdce opozice o protestech mluvil jako o "sametové revoluci". Přečtěte si reportáž Terezy Souškové, která v Arménii žije.
Masové protesty v arménské metropoli Jerevanu.
Masové protesty v arménské metropoli Jerevanu. | Foto: Tereza Soušková

Jerevan (od naší zpravodajky) - Náměstí Republiky v Jerevanu je většinou na začátku léta cílem nepočetných turistických skupin. Letos je to ale jiné. Míří sem desítky tisíc Arménů.

Ze zaparkovaného auta zní píseň složená z aktuálních hesel revoluce: "Odejdi, Serži" a "Řekni ne Seržovi".

Už dva týdny zde probíhají protesty proti utužování autoritářského režimu bývalého prezidenta a dnes již i bývalého premiéra Serže Sargsjana. Lidé vyšli demonstrovat po celé zemi. Zablokovali silnice a obsadili přístup do vládních budov.

Poblíž severní výpadovky z Jerevanu se scházejí obyvatelé okolních domů. Doprostřed ulice postavili kontejner, vedle starou ojetou Nivu a po obou stranách lavičky z nedalekého parku. Zbytek barikády tvořilo, co zrovna přišlo pod ruku. 

Kolem improvizované barikády postávají lidé. Kouří a občas se pustí do hádky s řidiči nespokojenými, že nemohou projet.

"Bohatství naší země rozkradli oligarchové. Právo importovat mnohé zboží mají pouze někteří oligarchové, kteří neplatí daně. Všechno se zdražuje, není na vyplácení důchodů, studenti musí platit drahé školné," rozčiluje se třicetiletá demonstrantka Ani.

Do protestů se zapojilo obrovské množství lidí.
Do protestů se zapojilo obrovské množství lidí. | Foto: Tereza Soušková

Mladíci stojící kolem ní souhlasně přikyvují. "Není to jen o penězích, mládež dnes nemá v Arménii žádnou perspektivu. Pokud nemáš známé u moci, můžeš makat ve čtyřech pracích a stejně ničeho nedosáhneš. To už je lepší jít pracovat na stavbu do Ruska," dodávají rezignovaně.

Statisíce lidí v ulicích

Arménie se za desetiletého prezidentování Serže Sargsjana stala dojnou krávou. Vládní Republikánská strana postupně ovládla celou zemi i na nejnižších správních úrovních. Volby vyhrává kombinací uplácení voličů a volebních podvodů.

Dlouhou dobu to většina Arménů lhostejně snášela. Tvrdili, že nic nemůžou změnit. Propuknutí masových protestů bylo o to překvapivější.

Za jedenáct dní se na hlavním náměstí v Jerevanu shromáždilo až 150 tisíc lidí, další desítky tisíc blokovaly silnice a náměstí v městech po celé zemi.

Vůdce opozice o protestech mluvil jako o "sametové revoluci". Vše odstartovalo zvolení Serže Sargsjana premiérem poté, co změnil ústavu a všechny pravomoci přešly na funkci předsedy vlády. Třiašedesátiletý politik v prezidentské funkci působil od roku 2008 dvě pětiletá období a potřetí už kandidovat nemohl. Podle opozice právě z tohoto důvodu prosadil zrušení prezidentského systému a zavedení parlamentní správy země.

Policie rozmístila po silnicích ostnaté dráty.
Policie rozmístila po silnicích ostnaté dráty. | Foto: Tereza Soušková

Demonstrace byly pokojné. Policie dostala příkaz držet se stranou, přesto byly zaznamenány incidenty vyprovokované většinou policisty v civilu. Sargsjan dlouho na protesty nereagoval v domnění, že přejdou.

Revoluce hodnot

O to větší překvapení bylo, když v pondělí rezignoval. Celý Jerevan se otřásl v základech výbuchem nadšení. Lidé jásali a v ulicích se objímali.

Řidiči nadšeně troubili. Všude vlály vlajky. "Ulice vyhrála! Revoluce lidu v Arménii!" znělo celým městem spolu s jménem Nikoly Pašinjana, Arména, který v maskáčovém tričku a kšiltovce jako politik příliš nepůsobí. I tak se z něj stal symbol protestů.

Ofelya Zaljanová z arménské neziskové organizace Helsinki Citizens' Assembly Vanadzor tohoto předsedu opoziční strany Yelk hodnotí jako jednoho z mála politiků, který věří, že změna režimu v Arménii může nastat zdola.

Jerevan ovládly nepokoje.
Jerevan ovládly nepokoje. | Foto: Tereza Soušková

"Je to revoluce hodnot, ale bylo by naivní si myslet, že politická situace se změní odchodem premiéra Sargsjana," upozorňuje Zaljanová. "Ještě bude potřeba udělat mnoho práce. Systém se nezmění bez odstranění Republikánské strany od moci," dodává.

Lídr opozice Pašinjan po nevydařené schůzce s bývalým premiérem vyzval Armény, aby se vrátili do ulic a požadovali vypsání předčasných svobodných voleb.

Protestní pochody, v jejichž čele kráčí Pašinjan s megafonem a ve své obvyklé uniformě, se konají každý den. I demonstrantka Ani a její přátelé se vrátili na barikádu před svým domem: "Neustaneme, dokud nebudou naplněny požadavky lidí: zvolení Nikoly Pašinjana prozatímním prezidentem a vypsání předčasných voleb," varuje mladá žena.

Video: Podívejte se, jak vypadaly v Arménii jedny z protestů, při kterých lidé požadovali odchod premiéra Sargsjana

V Arménii probíhají protesty. Lidé žádají odchod premiéra Sargsjana | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 48 minutami

Letošní podzim se v Klementinu zařadil mezi desetinu nejteplejších od roku 1775. Průměrná teplota od září do listopadu byla 11,6 stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Indii vypukly potyčky mezi vojáky a místními horníky, zemřelo 13 lidí

Vesničané na severovýchodě Indie zapálili několik vojenských vozidel poté, co tam vojáci nedopatřením zabili šest horníků, jež považovali za vzbouřence. Při následných potyčkách pak příslušníci ozbrojených sil usmrtili dalších sedm místních, napsala agentura AP s odkazem na vyjádření místních činitelů. Při střetech rovněž zemřel jeden voják. Incidenty vyšetřují místní úřady.

Podle důstojníka armády spustili vojáci palbu na vozidlo poblíž hranic s Barmou, když dostali zprávy o očekávaném pohybu vzbouřenců v oblasti. Podle jednoho z místních představitelů však byli v autě indičtí horníci.

Rozlícení vesničané následně zapálili dvě vojenská auta, vojáci na ně začali střílet a zabili dalších sedm lidí. Při potyčkách rovněž zemřel jeden voják.

Indický ministr vnitra Amit Šáh uvedl, že jej tento "nešťastný incident" velmi mrzí, a prohlásil, že záležitost vyšetří vláda státu Ásám, kde k němu došlo.

Indické vládní jednotky se na severovýchodě země potýkají s řadou povstaleckých skupin, které po útocích na indické vojáky často hledají úkryt právě v sousední Barmě.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Výbuch sopky Semeru v Indonésii připravil o život nejméně 13 lidí

Po výbuchu sopky Semeru na indonéském ostrově Jáva zemřelo nejméně 13 lidí a 98 jich utrpělo zranění, informoval podle světových agentur místní úřad pro zvládání přírodních katastrof BNPB. Původně hovořil o jedné oběti a nejméně čtyř desítkách raněných. Deset lidí, kteří byli po erupci uvězněni v okolí místních dolů, se záchranářům podařilo přesunout do bezpečí.

Semeru je nejvyšší horou na Jávě, měří přes 3600 metrů nad mořem. V sobotu začala sopka chrlit lávu a popel, sopečná mračna zahalila blízké vesnice a lidé začali z oblasti prchat, píše agentura Reuters. Erupce podle úřadů zničila řadu budov a poničila rovněž důležitý most spojující okres Lumajang a město Malang.

Mezi raněnými jsou podle BNPB dvě těhotné ženy. Z obětí se zatím podařilo identifikovat pouze dvě, uvedl úřad.

Sopka Semeru naposledy vybuchla v lednu, erupce se tehdy obešla bez obětí na životech. V Indonésii, kde žije přes 270 milionů obyvatel, je téměř 130 aktivních sopek. Tato oblast je součástí takzvaného ohnivého kruhu, což je pás kolem zlomových linií v Tichém oceánu s častým výskytem zemětřesení a sopečných erupcí.

Evropské středomořské seizmologické centrum (EMSC) informovalo, že oblast severně od ostrova Halmahera zasáhlo zemětřesení o síle šesti stupňů. Zatím nejsou zprávy o obětech či větších škodách. Halmahera leží asi 2000 kilometrů severovýchodně od Semeru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy