Buenos Aires - Argentinský soud poslal dvanáct bývalých vojenských a policejních představitelů diktatury za zločiny proti lidskosti na doživotí do vězení.
Mezi odsouzenými je i někdejší kapitán argentinského námořnictva Alfred Astiz, přezdívaný "blonďatý anděl smrti". Stal se symbolem vojenské diktatury, jež ovládala zemi v letech 1976 až 1983.
Mučení disidentů
Soud uložil tresty doživotního vězení za únosy, mučení a zabíjení levicových disidentů. To se odehrávalo v jednom z hlavních dějišť nelidského zacházení - na strojnické námořní škole ESMA v Buenos Aires. Zde diktatura zřídila největší tajné vězení, kde matky podle přeživších svědků rodily s pouty na nohou a se zakrytými tvářemi. Své děti často ani neviděly.
Také 59letý Astiz stráví za mřížemi zbytek svého života. Zodpovídal za únos a vraždu dvou francouzských jeptišek, novináře a tří zakladatelů organizace hájící lidská práva. Do této organizace pronikl jako agent režimu.
Čtyřem obžalovaným uložil soud tresty v rozmezí 18 až 25 let vězení a zbývající dva osvobodil.
Verdikty přivítali aktivisté bojující za lidská práva a rodiny obětí potleskem. Rozhodnutí soudu označili za historický den. Vynášení rozsudků sledovali na velkoplošných televizních obrazovkách. "Čeká je stejný osud jako nacisty, kamkoli půjdou, tam je najdeme," skandovali rodinní členové.
V ESMA bylo celkem vězněno a mučeno na 5000 lidí, z nichž přežila sotva stovka. Podle organizací na ochranu lidských práv bylo za argentinské diktatury celkem usmrceno na 30.000 lidí.