Stern: Německého podnikatele nechal zlikvidovat Krejčíř

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
27. 10. 2011 10:21
Podle týdeníku odmítl Uwe Gemballa pašovat českému uprchlíkovi peníze
Radovan Krejčíř u soudu v Johannesburgu. Archivní snímek z července 2007.
Radovan Krejčíř u soudu v Johannesburgu. Archivní snímek z července 2007. | Foto: Reuters

Berlín/Johannesburg - Za loňskou vraždou německého podnikatele Uweho Gembally v Jihoafrické republice stál podle všeho uprchlý český podnikatel Radovan Krejčíř.

Jak napsal německý zpravodajský magazín Stern, který případ obsáhle rekonstruuje, důvodem podle všeho bylo Gemballovo odmítnutí pašovat pro Čecha do JAR peníze. Krejčíř už dříve podíl na vraždě Němce odmítl jako fámu.

Podle původních informací jihoafrických a německých médií převážel čtyřiapadesátiletý podnikatel z jihoněmeckého Leonbergu pro Krejčíře v luxusních vozech do JAR peníze, které pocházely z daňových úniků a jiné trestné činnosti.

Stává se z něj psychopat

Když v jednom z automobilů peníze chyběly, vylákal ho údajně Krejčíř pomocí společníků do Jihoafrické republiky, kde ho nechal unést. Když požadovaný obnos nedostal, nechal prý Němce zabít.

V aktuálním vydání ale Stern uvádí, že důvodem k vylákání Gembally do JAR byl fakt, že podnikatel naopak odmítl Krejčířovi peníze v autech dovážet. Časopis se odvolává na výpověď jednoho z jihoafrických vyšetřovatelů, podle něhož český uprchlík nesnáší, pokud mu někdo odporuje. "To se pak z něj stává psychopat," cituje Stern nejmenovaného policistu.

Své závěry magazín opírá o další, částečně již dříve zveřejněné informace, podle nichž byl Gemballa po příletu do Johannesburgu loni v únoru držen v domě Krejčířova bulharského obchodního společníka.

Také telefonát, kterým kdosi krátce po jeho únosu po Němcově manželce požadoval poslání milionu dolarů, pocházel podle Sternu z telefonu, jehož kredit zaplatil Krejčířův účetní. Jelikož peníze nepřišly, dostali prý únosci příkaz podnikatele zabít. Gemballa byl udušen a jeho tělo se našlo až v září 2010.

Takto chátrá Krejčířova černošická vila:

Kdybych byl podezřelý, jsem ve vazbě

Za jeho vraždu byl loni v urychleném procesu na 20 let vězení odsouzen osmadvacetiletý Jihoafričan Thabiso Mpshe. Od koho dostal nařízení zadržovaného Němce zlikvidovat, soudu neprozradil. Podle časopisu není ani zřejmé, zda Gemballovo zabití bylo plánováno od počátku, nebo pachatelům původně šlo jen o vydírání.

Krejčíř už loni podezření z účasti na Gemballově smrti odmítl jako naprostou fámu. "Kdybych byl podezřelý, tak už sedím někde ve vazbě," řekl tehdy. Jihoafrickému tisku sdělil, že sice zvažoval možnost spolupráce s Gemballou, německý podnikatel prý ale zmizel dřív, než se s ním mohl sejít.

Krejčíř, který je v Česku obviněn z rozsáhlé trestné činnosti, žije v JAR od roku 2007. Jihoafrický soud ho odmítl vydat zpět do Česka, odkud v červnu 2005 policii utekl při domovní prohlídce.

 

Právě se děje

před 31 minutami

U Černožic se při předjíždění čelně střetla dvě vozidla, tři lidé zemřeli

Při dopravní nehodě u Černožic na Královéhradecku v neděli dopoledne zemřeli tři lidé. Silnice I/33 je uzavřena, policie dopravu odklání po jiné trase, řekla mluvčí krajské policie Alena Kacálková.

U Černožic se srazila dvě osobní auta. Ředitel dopravní policie Jiří Zlý uvedl, že jedno z osobních vozidel předjíždělo, přičemž se čelně srazilo s protijedoucím autem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Česká firma Lanex dodá Rusku lana na upevnění tankerů za miliony

Výrobce lan a produktů z technického textilu Lanex z Bolatic na Opavsku získal v Rusku unikátní zakázku na dodávku vysokopevnostních lan, která budou sloužit v přístavech k upevnění velkých tankerů. Dodá sedm tun lan za více než pět milionů korun, řekla Ivana Gračková, mluvčí skupiny BR Group, do níž Lanex patří.

Vysokopevnostní lodní lano o průměru 48 milimetrů dodá firma společnosti Morservis z Novorossijsku. "Celá dodávka je ve finančním objemu přesahujícím pět milionů korun a expedovat se bude nejpozději do 20. června. Lana jsou tak pevná, že na ně můžete zavěsit třeba kamion. Nahrazovat budou i lana ocelová," řekla Gračková. Zakázka je podle ní výjimečná celkovým objemem i velkým průměrem lana.

Zdroj: ČTK
Další zprávy