Stern: Německého podnikatele nechal zlikvidovat Krejčíř

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
27. 10. 2011 10:21
Podle týdeníku odmítl Uwe Gemballa pašovat českému uprchlíkovi peníze
Radovan Krejčíř u soudu v Johannesburgu. Archivní snímek z července 2007.
Radovan Krejčíř u soudu v Johannesburgu. Archivní snímek z července 2007. | Foto: Reuters

Berlín/Johannesburg - Za loňskou vraždou německého podnikatele Uweho Gembally v Jihoafrické republice stál podle všeho uprchlý český podnikatel Radovan Krejčíř.

Jak napsal německý zpravodajský magazín Stern, který případ obsáhle rekonstruuje, důvodem podle všeho bylo Gemballovo odmítnutí pašovat pro Čecha do JAR peníze. Krejčíř už dříve podíl na vraždě Němce odmítl jako fámu.

Podle původních informací jihoafrických a německých médií převážel čtyřiapadesátiletý podnikatel z jihoněmeckého Leonbergu pro Krejčíře v luxusních vozech do JAR peníze, které pocházely z daňových úniků a jiné trestné činnosti.

Stává se z něj psychopat

Když v jednom z automobilů peníze chyběly, vylákal ho údajně Krejčíř pomocí společníků do Jihoafrické republiky, kde ho nechal unést. Když požadovaný obnos nedostal, nechal prý Němce zabít.

V aktuálním vydání ale Stern uvádí, že důvodem k vylákání Gembally do JAR byl fakt, že podnikatel naopak odmítl Krejčířovi peníze v autech dovážet. Časopis se odvolává na výpověď jednoho z jihoafrických vyšetřovatelů, podle něhož český uprchlík nesnáší, pokud mu někdo odporuje. "To se pak z něj stává psychopat," cituje Stern nejmenovaného policistu.

Své závěry magazín opírá o další, částečně již dříve zveřejněné informace, podle nichž byl Gemballa po příletu do Johannesburgu loni v únoru držen v domě Krejčířova bulharského obchodního společníka.

Také telefonát, kterým kdosi krátce po jeho únosu po Němcově manželce požadoval poslání milionu dolarů, pocházel podle Sternu z telefonu, jehož kredit zaplatil Krejčířův účetní. Jelikož peníze nepřišly, dostali prý únosci příkaz podnikatele zabít. Gemballa byl udušen a jeho tělo se našlo až v září 2010.

Takto chátrá Krejčířova černošická vila:

Kdybych byl podezřelý, jsem ve vazbě

Za jeho vraždu byl loni v urychleném procesu na 20 let vězení odsouzen osmadvacetiletý Jihoafričan Thabiso Mpshe. Od koho dostal nařízení zadržovaného Němce zlikvidovat, soudu neprozradil. Podle časopisu není ani zřejmé, zda Gemballovo zabití bylo plánováno od počátku, nebo pachatelům původně šlo jen o vydírání.

Krejčíř už loni podezření z účasti na Gemballově smrti odmítl jako naprostou fámu. "Kdybych byl podezřelý, tak už sedím někde ve vazbě," řekl tehdy. Jihoafrickému tisku sdělil, že sice zvažoval možnost spolupráce s Gemballou, německý podnikatel prý ale zmizel dřív, než se s ním mohl sejít.

Krejčíř, který je v Česku obviněn z rozsáhlé trestné činnosti, žije v JAR od roku 2007. Jihoafrický soud ho odmítl vydat zpět do Česka, odkud v červnu 2005 policii utekl při domovní prohlídce.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy