Dynastie nekončí, Fernándezová vyhrála jako Perón

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
24. 10. 2011 7:21
Argentinská prezidentka Cristina Fernándezová s přehledem obhájila svůj mandát
Foto: Reuters

Buenos Aires - Levicová prezidentka Argentiny Cristina Fernándezová s přehledem obhájila svůj mandát a povládne zemi další funkční období.

Po sečtení tří čtvrtin hlasů získala Fernándezová 53 procent, a zajistila si tak suverénní vítězství, které se během posledních let, poznamenaných politickými problémy, jevilo nepravděpodobné.

Poslední argentinskou hlavou státu, která dokázala zvítězit s takovou převahou, byl v roce 1973 Juan Perón. Právě fotky Perónovy ženy Evity drželi nad hlavou nadšení příznivci Fernándezové při večerní oslavě před prezidentským palácem v Buenos Aires.

"Můžete se na mě spolehnout v tom, že v boji za zlepšení životů 40 milionů Argentinců nepolevím," slíbila nadšená prezidentka.

Přesvědčivé vítězství jí dává silný mandát, aby pokračovala v kontroverzních ekonomických reformách, které vyděsily investory a farmáře.

Velkorysé sociální výdaje, valorizace penzí a rodičovských příspěvků získaly Fernándezové popularitu mezi širokými vrstvami voličů.

Výsledky nedělních voleb znamenaly dramatický obrat v politické kariéře prezidentky, která ještě před dvěma lety čelila výzvám, aby předčasně opustila svůj úřad. Když před rokem zemřel Nestor Kirchner, manžel současné prezidentky a její předchůdce v prezidentské funkci, pozorovatelé se domnívali, že to značí konec politické éry "dynastie", charakterizované státními intervencemi do ekonomiky a nacionalistickou rétorikou.

Kirchnerova smrt však naopak vyvolala vlnu nostalgie po čtyřech letech jeho vlády a vrátila jeho ženě popularitu, která jí přinesla nečekané volební vítězství.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Autobus srazil v Ratiboři na Vsetínsku chodce, muž střet nepřežil

Linkový autobus srazil v pátek večer v Ratiboři na Vsetínsku chodce. Sedmačtyřicetiletý muž střet nepřežil. Okolnosti nehody zjišťují kriminalisté a dopravní policisté, sdělila dnes policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Tragická nehoda se stala po 18:00. "Zemřel při ní sedmačtyřicetiletý muž. Ten z prozatím přesně nezjištěných příčin vstoupil bezprostředně do jízdní dráhy linkového autobusu, který jel ve směru od Hošťálkové. Třicetiletý řidič autobusu, i přes veškerou snahu, již nedokázal střetu zabránit," uvedla mluvčí.

Chodec podle ní při nehodě utrpěl závažná zranění. "Na místo jako první dorazili policisté z Jablůnky, kteří společně se svědky události prováděli do příjezdu záchranářů resuscitaci. Muž bohužel svým zraněním na místě podlehl. U řidiče autobusu jsme provedli dechovou zkoušku na alkohol. Byla negativní," uvedla Kyšnerová.

Přesné okolnosti tragické nehody podle ní nadále zjišťují vsetínští kriminalisté společně s dopravními policisty. "Po dobu vyšetřování nehody byl provoz na komunikaci částečně omezen a doprava byla řízena kyvadlově," doplnila mluvčí.

Podle dostupných údajů je chodec dvacátou obětí letošních dopravních nehod ve Zlínském kraji. Za loňský rok zemřelo na silnicích v regionu při nehodách 23 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy