Sándor Kepiró, muž souzený za smrt 1200 lidí, zemřel

ČTK ČTK
3. 9. 2011 12:55
Bývalému maďarskému četníkovi bylo 97 let. Letos byl žaloby za válečné zločiny zproštěn
soud se Sándorem Kepiró.
soud se Sándorem Kepiró. | Foto: Reuters

Budapešť - Necelé dva měsíce poté, co byl zproštěn obžaloby za válečné zločiny, zemřel ve věku 97 let  bývalý důstojník maďarského četnictva Sándor Képíró.

Byl obviňovaný z válečných zločinů v Srbsku v roce 1942, při nichž bylo zavražděno přes 1200 civilistů. 

Zprávu o smrti Sándora Kepiró přinesla agentura AP s odvoláním na jeho advokáta. Příčiny skonu nebyly zveřejněny.

Sándor Képíró byl vznesených obvinění zproštěn pro nedostatek důkazů. Státní zastupitelství se proti rozsudku odvolalo, k dalšímu procesu už ale nedošlo.

Podle obžaloby se Képíró za války zúčastnil nájezdu na Novi Sad, při němž bylo zavražděno přes 1200 civilních obyvatel města, převážně Židů, Romů a Srbů. Konkrétně mu byl kladen za vinu podíl na smrti 36 lidí, vesměs Židů a Srbů.

Území dnešní srbské oblasti Vojvodina, včetně jejího správního střediska Nového Sadu, Maďarsko za druhé světové války jako tehdejší spojenec nacistického Německa anektovalo.

Képíró byl spolu se 14 dalšími maďarskými důstojníky odsouzen ještě během války, ale poté byl propuštěn. V roce 1944 Képíró uprchl přes Rakousko do Argentiny, kde žil desítky let. Maďarský komunistický režim ho v roce 1946 znovu odsoudil, i když v nepřítomnosti, ke 14 letům vězení.

Do Maďarska se Képíró vrátil v roce 1996, jeho totožnost ale byla údajně zjištěna až o deset let později. Jeho stopu v roce 2006 v Budapešti objevil nynější šéf Střediska Simona Wiesenthala Efraim Zuroff. Na seznamu střediska patřil Képíró už od války k nejhledanějším osobám.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy