Arabské revoluce pomohly spustit peníze americké vlády

Zahraničí Zahraničí
15. 4. 2011 7:48
Organizace financované Kongresem USA školily vůdce povstání v arabském světě
Jak organizovat protesty proti autoritářské vládě, se vůdci egyptské revoluce učili v USA.
Jak organizovat protesty proti autoritářské vládě, se vůdci egyptské revoluce učili v USA. | Foto: Reuters

Washington - Finance investované vládou Spojených států a práce amerických lidskoprávních organizací hrály v revolucích, které zaplavily letos arabské země, větší roli, než se dosud věřilo.

Vůdci povstání v jednotlivých zemích prošli podle informací deníku New York Times americkým školením ve věcech, jako je práce s novými typy médií, sociálními sítěmi či vedení veřejných kampaní. Deník jako příklady takto vytrénovaných skupin jmenuje mládežnické hnutí 6. dubna v Egyptě či bahrajnské centrum pro lidská práva.

Na jejich proškolení se podílely organizace, jako je Mezinárodní republikánský institut a Národní demokratický institut - obě tyto organizace jsou napojeny na dvě hlavní politické strany ve Spojených státech a byly zřízeny přímo Kongresem. Finance získávají od Národní nadace pro demokracii, do jejíhož rozpočtu přispívá Kongres ročně 100 miliony dolarů.

Deník se odvolává na rozhovory s činiteli americké vlády, diplomaty, ale také důvěrné dokumenty získané WikiLeaks.

Podpora, které se vůdcům protestů dostalo, vyvolávala napětí ve vztazích mezi americkou vládou a vedoucími politiky blízkovýchodních zemí. Diplomatické depeše dokládají, že ti si často stěžovali na to, že je tím podkopáváno jejich postavení.

"Nefinancovali jsme je proto, aby zahájili protesty, pomohli jsme jim získat důležité znalosti a schopnosti, což skutečně nakonec hrálo důležitou roli v tom, čeho jsme v posledních měsících v regionu byli svědky," vysvětlil pro New York Times Stephen McInerney, ředitel organizace Projekt blízkovýchodní demokracie.

Někteří z vůdců egyptské revoluce se například v roce 2008 účastnili schůzky v New Yorku, kde navštívili přednášky na téma, jak využívat sociální a mobilní technologie pro podporu demokracie. Sponzory akce byly nejen firmy jako Facebook či Google, ale také americké ministerstvo zahraničí.

"Naučili jsme se, jak se organizovat, to skutečně při revoluci pomohlo," přiznal Bašem Fathy, který založil v Egyptě mládežnickou organizaci, která stála za protesty, které nakonec vedly ke svržení prezidenta Husního Mubaraka.

 

Právě se děje

Další zprávy