AP: Bush po Sněmovně ztratil i Senát

Red Zah
9. 11. 2006 6:30
Washington - Opoziční demokraté ovládnou po 12 letech Sněmovnu reprezentantů, podle propočtu agentury AP získají i většinu v Senátu. Uvnitř: ON-LINE

Prezident George Bush už ví, že ve zbylých dvou letech v úřadě se bude muset vypořádat pravděpodobně s oběma komorami Kongresu ovládanými opozičními demokraty.

Těm podle prvních analýz pomohla k triumfu vysoká volební účast. Demokratům se ve volbách podařilo získat ve Sněmovně reprezentantů patnáct křesel potřebných k většině a po dvanácti letech ji ovládnou.

Podle agentury AP nakonec Bushova republikánská strana podlehla i ve dvou posledních senátorských duelech, na jejichž výsledek se kvůli těsnému souboji čekalo celý den. To by znamenalo, že opozice získala navrch v obou komorách.

Ve sněmovně demokraté ovládnou nejen předsednický post, na který poprvé v historii Spojených států usedne žena - Nancy Pelosiová, ale i všechny výbory a komise, a budou tak moci určovat agendu dolní komory Kongresu.

O většině v Senátu rozhodovaly dva těsné souboje - ve Virginii a Montaně. Demokraté už předtím republikánům uzmuli čtyři senátorská křesla, k většině potřebovali ještě dvě další.

Rozdíly přitom byly tak těsné, že stále není vyloučeno přepočítání hlasů, a tudíž odsunutí definitivního výsledku až o několik dnů či dokonce týdnů.

Volby provázely problémy s elektronickými hlasovacími zařízeními. V několika státech selhaly, což přimělo úřady prodloužit hlasování, ale v Pensylvánii vedlo také republikány k podání oficiální stížnosti. Je tak možné, že se dostanou ke slovu týmy právníků.

Spojené státy si tak po šesti letech prožily repete těžko uvěřitelného volebního dramatu. S Aktuálně.cz jste ho mohli sledovat "minutu po minutě", tak jak se hromadily problémy při odevzdávání hlasů i přibývalo odpovědí i otázek při jejich sčítání.

Jak Amerika volí: ON-LINE

06:30 - Dosud opoziční Demokratická strana získala podle přepočtů agentury AP v úterních kongresových volbách v USA po Sněmovně reprezentantů většinu mandátů i v horní komoře Kongresu - Senátu. Demokraté údajně těsně zvítězili i v posledním státě, v němž byl výsledek nejdéle nerozhodný - ve Virgínii. V Senátu by tak měli mít většinu 51 ku 49 křeslům.

21:32 - Po sečtení 99 procent hlasů vedou demokraté i v ostře sledované Virginii. Jejich kandidát Jim Webb podle internetových stránek CNN krátce před 21:00 SEČ po sečtení hlasů z 99 procent tamních okrsků získal 1,169.337 hlasů, zatímco jeho republikánský oponent George Allen 1,162,640. Webb už oznámil své vítězství, avšak sčítání stále pokračuje, uvedla stanice BBC. Allen porážku zatím odmítá uznat.

18:54 - Demokraté budou mít nejméně polovinu ze 100 senátorů. Navíc mají stále šanci Senát zcela ovládnout. Informovala o tom agentura AP. Po zisku křesla v Montaně už nerozhodnutý zůstává jen výsledek ve Virginii, a i v něm má zatím podle webových stránek CNN navrch demokratický kandidát.

14:42 - V Montaně zbývá sečíst poslední procento hlasů - demokrat Jon Tester posbíral o 1 500 hlasů víc než republikán Conrad Burns.

14:12 - V Montaně je sečteno 96 procent hlasů a demokrat Tester drží před republikánem Burnsem tenčící se náskok šestnácti set hlasů.

12:18 - Souboj v Montaně se dramatizuje a je v tuto chvíli daleko vyrovnanější než ten ve Virginii. Po sečtení devadesáti procent hlasů stáhl republikán Conrad Burns náskok demokrata Jona Testera na dva tisíce hlasů.

Demokratka Claire McCaskilová je zatím poslední, kdo se mohl radovat z potvrzeného vítězství v senátních volbách, a to ve státě Missouri. Sčítání ve Virginii a Montaně pokračuje dál.
Demokratka Claire McCaskilová je zatím poslední, kdo se mohl radovat z potvrzeného vítězství v senátních volbách, a to ve státě Missouri. Sčítání ve Virginii a Montaně pokračuje dál. | Foto: Reuters

11:14 - Pomyslný ukazatel skóre se zasekl jak v Montaně, tak Virginii. V prvním případě alespoň přibývá sečtených hlasů - nyní jich 87 procent, rozdíl mezi demokratem Testerem a republikánem Burnsem však zůstává na čtyřech a půl tisících hlasech. V virginském souboji zůstává počet sečtených hlasů na 99 procentech a rozdíl mezi republikánským senátorem Allenem a demokratickým vyzyvatelem Webbem na osmi tisících.

09:47 - Sčítání hlasů ve dvou zbylých nerozhodných senátních obvodech stále pokračuje.

Ve Virginii je sečteno 99 procent hlasů a demokrat Webb vede nad republikánem Allenem o osm tisíc hlasů.

I v Montaně je ve vedení demokrat: po sečtení 81 procent hlasů má Jon Tester o čtyři tisíc hlasů víc než Conrad Burns.

Pokud bude v těchto soubojích na konci sčítání rozdíl mezi soupeři menší než jedno procento, může poražený požádat o přepočet hlasů. To by oddálilo vyhlášení konečných výsledků až o několik týdnů.

08:34 - Demokratům se podařilo získat i většinu guvernérských křesel. Nad republikány obhajujícími úřad zvítězili v šesti případech - v New Yorku, Ohiu, Marylandu, Massachusetts, Coloradu a Arkansasu. Poprvé po dvanácti letech tak povládnou většině států unie.

08:11 - Senátorské křeslo v Missouri získala demokratická vyzyvatelka Claire McCaskillová, která porazila dosavadního republikánského senátora. Nerozhodnuty tak zbývají dva souboje - ve Virginii a Montaně. Demokraté potřebují vyhrát v obou, aby získali většinu.

07:56 - "Rád hraji v pokračováních," zažertoval kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger, když děkoval svým stoupencům a voličům v Kalifornii za to, že ho již podruhé zvolili do čela svého státu. Schwarzeneggerovi se podařilo to, co nedokázali republikáni ve zbytku USA: získat si na svou stranu i nezávislé a demokratické voliče.

Tak líbá guvernér. Arnoldu Schwarzeneggerovi se podařilo i podruhé vyhrát souboj o křeslo kalifornského guvernéra. Polibkem děkuje své ženě Marii Shriverové, která je členkou rodinného klanu Kennedyů, svázanému s Demokratickou stranou. Právě jí je některými pozorovateli připisována zásluha o Schwarzeneggerův příklon ke spolupráci s demokraty.
Tak líbá guvernér. Arnoldu Schwarzeneggerovi se podařilo i podruhé vyhrát souboj o křeslo kalifornského guvernéra. Polibkem děkuje své ženě Marii Shriverové, která je členkou rodinného klanu Kennedyů, svázanému s Demokratickou stranou. Právě jí je některými pozorovateli připisována zásluha o Schwarzeneggerův příklon ke spolupráci s demokraty. | Foto: Reuters

07:42 - Republikáni musí spolknout další hořkou pilulku - ztratili křeslo kongresmana, které donedávna v Texasu zastával jejich šéf ve Sněmovně reprezentantů Tom DeLay. Ten v průběhu roku odstoupil kvůli podezření z korupce. Potvrdil se tak trend z celé země, že republikáni byli trestáni především za korupční skandály.

06:48 - CNN prohlásila vítězem senátního souboje v Tennessee republikána Boba Corkera. Nerozhodnuty tak zůstávají tři státy - Montana, Virginie a Missouri. Demokraté, pokud chtějí získat většinu v Senátu, musí vyhrát ve všech třech.

Ještě čekáme! Vůbec nejtěsnější senátní souboj se odehrává ve Virginii, rozdíl mezi republikánem Allenem a demokratem Webbem je minimální. Allen proto vyzývá příznivce k trpělivosti.
Ještě čekáme! Vůbec nejtěsnější senátní souboj se odehrává ve Virginii, rozdíl mezi republikánem Allenem a demokratem Webbem je minimální. Allen proto vyzývá příznivce k trpělivosti. | Foto: Reuters

05:57 - Je možné, že poměr sil v Senátu bude po dnešních volbách vyrovnaný. Tedy že demokraté i republikáni budou mít shodně padesát křesel. Výsledky ještě nejsou jasné ve čtyřech státech. V Montaně a Virginii mají blíže k vítězství demokraté, v Missouri a Tennessee republikáni. Nyní mají obě strany shodně po 48 senátorech. (Dva senátoři sice kandidovali jako nezávislí, ale mají blízko k demokratům).

05:48 - Demokraté slaví úspěch i ve volbách guvernérů - zatím přebrali republikánům pět křesel a jsou tak velmi blízko získání většiny mezi guvernéry, poprvé od roku 1994. Mít obsazená místa guvernérů může být výhodné především s vyhlídkou na prezidentské volby za dva roky.

05:30 - O tom, zda se demokratům podaří získat většinu i v Senátu, se nyní rozhoduje ve čtyřech mimořádně těsných soubojích - ve Virginii, Tennessee, Montaně a Missouri. Demokraté potřebují pro ovládnutí Senátu zvítězit ve třech z těchto čtyř států.

05:27 - Zprávu, že republikáni ztratili kontrolu nad Sněmovnou reprezentantů, zatelefonoval prezidentu Bushovi jeho hlavní poradce Karl Rove. Zklamaný Bush doufá, že se republikánům podaří udržet většinu alespoň v Senátu. K výsledkům voleb se Bush vyjádří na tiskové konferenci v jednu hodinu po poledni, tedy v sedm večer středoevropského času.

Střídání stráží? Bill Clinton gratuluje své ženě Hillary k obhájení senátorského křesla v New Yorku. Podle mnohých Clintonová využije svého úspěchu k odstartování prezidentské kampaně.
Střídání stráží? Bill Clinton gratuluje své ženě Hillary k obhájení senátorského křesla v New Yorku. Podle mnohých Clintonová využije svého úspěchu k odstartování prezidentské kampaně. | Foto: Reuters

05:00 - Televize NBC oznámila, že podle jejích propočtů ovládnou opoziční demokraté Sněmovnu reprezentantů, dolní komoru Kongresu.

04.44 - V souboji o Sněmovnu reprezentantů už se demokratům podařilo získat na úkor republikánů devět křesel. K získání většiny potřebují ještě šest dalších.

03:58 - Floridě dál z guvernérského úřadu povládnou republikáni. Nástupcem prezidentova bratra Jeba Bushe, který už znovu nemohl kandidovat, by se podle předpovědi televize NBC měl stát republikán Charlie Crist.

03:28 - Demokratům se podařilo uzmout republikánům třetí senátorské křeslo - v Rhode Islandu zvítězil Sheldon Whitehouse nad Lincolnem Chafee. K získání většiny potřebují porazit ještě tři republikány.

03:25 - Neuvěřitelné drama se odehrává ve Virginii. Demokrat a vietnamský veterán Jim Webb vede po sečtení 70 procent hlasů nad republikánem Georgem Allenem o pouhých 36 hlasů! Virginia je jedním z klíčových států, který rozhodne o tom, zda demokraté ovládnou Senát.

03:16 - Vítězem souboje v Connecticutu se podle předpovědi televizních stanic stal dosavadní demokratický senátor Joe Lieberman, který však kandidoval jako nezávislý. Vlastní straně se znelíbil kvůli své podpoře války v Iráku, a tak se rozhodla vyslat do voleb protiválečného Lamonta. Lieberman ho porazil hlavně díky hlasům republikánů, kterých pro něj hlasovalo podle průzkumu víc než demokratů.

Pro dosavadního demokratického senátora Liebermana hlasovalo v Connecticutu víc republikánů než demokratů.
Pro dosavadního demokratického senátora Liebermana hlasovalo v Connecticutu víc republikánů než demokratů. | Foto: Reuters

03:01 - Hillary Clintonová byla znovu podle očekávání zvolena senátorkou za New York.

03:01 - Demokratům se podařilo sesadit třetího nejvýše postaveného republikána v Senátu - v Pennsylvánii porazil demokrat Bob Casey dosavadního republikánského senátora Ricka Santoruma. Jde o druhé křeslo, které demokraté vyrvali republikánům. K získání většiny potřebují další čtyři.

02:54 - Novým senátorem za Ohio se podle předpovědi amerických televizí stane demokrat Sherrod Brown, který porazil dosavadního republikánského senátora DeWinea. Jde o klíčový úspěch pro demokraty v jejich snaze o ovládnutí horní komory Kongresu.

02:41 - Demokraté si připsali důležitý triumf v souboji o Senát, podle televizních stanic zvítězí v New Jersey demokrat Bob Menendez. Pokud demokraté mají mít šanci na získání většiny, potřebovali nezbytně v tomto jinak spolehlivě demokratickém státě zvítězit.

02:34 - Demokraté učinili první krok k ovládnutí Sněmovny reprezentantů. Zvítězili v jednom z klíčových obvodů v Indianě, který získali na úkor republikánů. K získání většiny ve Sněmovně potřebují tímto způsobem získat celkem patnáct křesel.

Pokud se demokratům podaří ovládnout Sněmovnu reprezentantů, stane se její předsedkyní s největší pravděpodobností Nancy Pelosiová. Zapíše se tak do historie, protože Sněmovnu ještě nikdy žena nevedla.
Pokud se demokratům podaří ovládnout Sněmovnu reprezentantů, stane se její předsedkyní s největší pravděpodobností Nancy Pelosiová. Zapíše se tak do historie, protože Sněmovnu ještě nikdy žena nevedla. | Foto: Reuters

02:04 - Edward Kennedy si pobyt v Senátu prodlouží o dalších šest let. Bez problémů vyhrál senátní volby v Massachusetts. O Kennedyho triumfu nebylo dopředu pochyb.

01:34 - Volební místnosti se uzavřely v dalších třech státech. Televizní stanice zatím odmítly vyhlásit vítěze v senátním souboji v Ohiu. Jde o důkaz, že souboje mezi demokraty a republikány jsou podle očekávání v několika klíčových státech velmi těsné.

01:08 - CNN i NBC vyhlásily dva první vítěze senátních voleb - nejde však o obvody, kde se vedl vyrovnaný souboj a které tak rozhodnou o tom, kdo bude mít v Senátu většinu. V Indianě byl znovuzvolen republikán Richard Lugar, dosavadní předseda zahraničního výboru. Ve Vermontu zvítězil nezávislý kandidát Bernie Sanders, který však přislíbil, že bude hlasovat spolu s demokraty.

01:00 - Americké televizní stanice začaly zveřejňovat odhady výsledků poté, co se v některých státech uzavřely volební místnosti. V jednom z klíčových senátních soubojů ve Virginii je však výsledek tak vyrovnaný, že CNN zatím odmítla uvést svůj odhad, kdo zvítězí. 

Štáb demokratického kandidáta na senátora za Virginii Jamese Webba už chystá oslavy volebního úspěchu. Souboj ve Virginii rozhodne o tom, zda demokraté ovládnou Senát.
Štáb demokratického kandidáta na senátora za Virginii Jamese Webba už chystá oslavy volebního úspěchu. Souboj ve Virginii rozhodne o tom, zda demokraté ovládnou Senát. | Foto: Reuters

00:48 - Za nejvážnější problém současných Spojených států považují Američané korupci ve vrcholných úřadech a nikoli válku v Iráku. Zjištění, které televize CNN označila za vysoce překvapivé, vyplývá z anket s voliči odcházejícími od voleb. Otázka zněla, co bylo při rozhodování pro voliče jít hlasovat zcela nejdůležitější. Korupci má za nejvážnější problém 42 dotázaných, zatímco Irák 37 procent. Hrozbu terorismu a ekonomiku mezi nejdůležitější problémy zařadilo 40 a 39 procent voličů.

00:24 - Republikánská strana v Pennsylvánii podala oficiální protest kvůli poruchám hlasovacích zařízení. Poradce dosavadního republikánského senátora Ricka Santoruma televizi NBC uvedl, že až stovky hlasů byly těmito poruchami ovlivněny. Hlasy pro Santoruma podle něj kvůli těmto chybám nebyly započítány. Demokraté odmítají, že by pro takové tvrzení existoval důkaz.

23:54 - Činitelé Demokratické strany žádají soud, aby v Denveru povolil prodloužení doby pro hlasování o dvě hodiny. Důvodem jsou problémy s elektronickými hlasovacími zařízeními, kvůli nimž se vytvořily ve volebních místnostech dlouhé fronty. Podle volebního zákona měly v coloradském Denveru původně volby skončit ve tři hodiny středoevropského času.

Američané zakoušejí znovu potíže s hlasovacími zařízeními. Narozdíl od prezidentských voleb v roce 2000 selhávají tentokrát moderní zařízení, která měla hlasování usnadnit.
Američané zakoušejí znovu potíže s hlasovacími zařízeními. Narozdíl od prezidentských voleb v roce 2000 selhávají tentokrát moderní zařízení, která měla hlasování usnadnit. | Foto: Reuters

23:30 - Prezident George Bush, který hlasoval už časně ráno poblíž svého ranče v texaském Crawfordu, bude postupný vývoj volebních výsledků sledovat v Bílém domě ve Washingtonu. Na večeři pozval své nejbližší spolupracovníky. Budou mezi nimi personální šéf Bílého domu Josh Bolten a hlavní politický poradce Karl Rove, který byl "režisérem" předvolební strategie republikánů. Neočekává se, že by Bush během noci vystoupil v televizi s projevem.

Americký prezident s manželkou přiletěl do Washingtonu. Výsledky voleb bude sledovat z Bílého domu.
Americký prezident s manželkou přiletěl do Washingtonu. Výsledky voleb bude sledovat z Bílého domu. | Foto: Reuters

22:55 - List Los Angeles Times na své internetové stránce zveřejnil prognózu, podle níž přijde v Kalifornii k volbám 55 procent oprávněných voličů. To je více než v roce 2002.

22:15 - Problémy s počítači se objevily i v Denveru v Coloradu. Výsledkem jsou až dvouhodinové fronty před některými volebními místnostmi.

21:58 - Podle televize CNN je mimořádně vysoká účast v senátních volbách ve Virgínii. Zřejmě bude nejvyšší v historii tohoto státu.

21:30 - Státy Montana a Tennessee hlásí nečekaně vysokou volební účast. Oba státy patří mezi ty, v nichž se v senátních volbách očekává vyrovnaný souboj mezi demokraty a republikány.

21:20 - Potyčka byla hlášena z volební místnosti ve městě Louisville. Pracovník volebního štábu údajně napadl jednoho z voličů poté, co se oba muži pohádali. Člen štábu muže začal škrtit a táhnout ven z volební místnosti. 

21:13 - "Hlasuji pro změnu, ale ne takovou, která by se týkala mne," prohlásila s úsměvem poté, co odvolila, Hillary Clintonová. Manželka bývalého amerického prezidenta obhajuje senátorský post ve státě New York.

Foto: Reuters

20:58 - Republikáni ve čtyřech okrscích ve státě New Jersey si stěžovali, že volební přístroje byly přednastaveny nebo uzamčeny tak, aby voliči mohli volit pouze Demokrata Roberta Menendeze. Volební komise se tímto problémem zabývala, neshledala však žádné problémy.

20:01 - V rekreačním centru Crestwood Hills volil také kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger.

V rekreačním centru Crestwood Hills volil také kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger.
V rekreačním centru Crestwood Hills volil také kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger. | Foto: Reuters

19:41 - Někteří kandidáti pokračovali v kampani ještě i v den voleb. Například dosavadní republikánský senátor za Pennsylvánii Rick Santorum, nad nímž v průzkumech veřejného mínění vedl jeho demokratický vyzyvatel Bob Casey, navštívil telefonní "centrálu", kde desítky dobrovolníků ještě i dnes obvolávají voliče, aby přišli hlasovat právě pro něj. Santorum nazval telefonující dobrovolníky svou "tajnou zbraní".

19:04 - Výsledky amerických voleb jsou stejně nepředvídatelné jako těch vašich, řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz americký velvyslanec v České republice Richard Graber. Sledovat je hodlá pomocí on-line zpravodajství na internetu. Ve čtvrtek, tedy den poté, co se Američané dozví výsledky, je přijde okomentovat přímo do redakce Aktuálně.cz. V on-line rozhovoru bude odpovídat na dotazy čtenářů.

18:28 - Problémy s elektronickými hlasovacími stroji jsou hlášeny z čím dál tím většího počtu míst v USA. Týkají se už stovek obvodů. Kromě Floridy a Indiany už také v Ohiu. Voliči v Clevelendu místo hlasování pozorovali pracovníky volební komise, jak se desítky minut po zahájení voleb snaží zprovoznit aspoň jednu z pěti dotykových obrazovek, na nichž měli voliči hlasovat.

18:08 - Televize NBC informovala o tom, že průběh senátních voleb ve Virginii začala vyšetřovat FBI. Místní představitelé Demokratické strany vyslovili podezření, že voliči jejich kandidáta byli republikány telefonicky zastrašováni. Lidem mělo být údajně vyhrožováno, že pokud půjdou volit, budou zatčeni. Někteří byli podle tvrzení demokratů úmyslně posíláni do jiných volebních místností.

Dosavadní senátor za Virginii George Allen vede ve svém státě s demokratickým soupeřem Webbem jeden ze soubojů, který rozhodne o tom, která strana ovládne Senát.
Dosavadní senátor za Virginii George Allen vede ve svém státě s demokratickým soupeřem Webbem jeden ze soubojů, který rozhodne o tom, která strana ovládne Senát. | Foto: Reuters

17:47 - Elektronický hlasovací stroj se porouchal v Jacksonville na Floridě. Voliči tak zde musí volit "klasicky" pomocí hlasovacích lístků.

17:15 - Na amerických trzích se v očekávání volebního výsledku obchoduje opatrně. Dolar pokračoval v oslabování, euro tak bylo k dolaru nejsilnější za šest týdnů. Analytici upozorňují, že pokud demokraté ovládnou Kongres, trh to může považovat za negativní zprávu.

16:50 - Porucha počítačové sítě zkomplikovala volby ve státě Indiana. Hlasování tam bude zřejmě prodlouženo.

16:10 - Jako první uzavřou své volební místnosti státy Indiana a Kentucky. V šest hodin odpoledne, tedy o půlnoci našeho času. V Kalifornii a na Havaji skončí hlasování naopak až v pět hodin ráno našeho času. O hodinu později se volby 2006 definitivně stanou minulostí poté, co volební místnosti uzavře Aljaška. 

15:18 - Ve Wyomingu, kde začala jeho politická kariéra, už hlasoval i viceprezident Dick Cheney. Vzhledem k jeho neoblíbenosti v USA se před volbami objevily spekulace, že by mohl po volbách rezignovat. Bush však minulý týden prohlásil, že na jeho rady velmi spoléhá a rozhodně s ním počítá až do konce svého funkčního období v lednu 2009.

Americký prezident Bush právě odvolil. O pár kroků za ním jeho žena.
Americký prezident Bush právě odvolil. O pár kroků za ním jeho žena. | Foto: reuters

15:04 - S odevzdáním svého hlasu neváhal prezident George Bush. V Texasu patřil mezi vůbec první voliče. Hlasoval v požární stanici v Crawfordu, kde vlastní ranč, na kterém tráví veškerý svůj volný čas.

14:54 - "Volila jsem republikány, protože jen za dobu, co jsem se sem přestěhovala z Kalifornie, vzrostla daň z nemovitosti čtyřikrát," řekla agentuře Reuters další volička v New Jersey Charlene Apostolová. Republikáni a osobně prezident Bush se v posledních dnech kampaně na otázku daní zaměřili. Varovali před tím, že pokud demokraté ovládnou Kongres, okamžitě zvednou daně.

14:10 - "Volila jsem demokraty," řekla agentuře Reuters Julie Cerfová, devětačtyřicetiletá aktivistka organizace bojující za lidská práva poté, co odvolila v požární stanici v New Jersey. "Bushova vláda je naprostá katastrofa. Zkazili, na co sáhli, válkou v Iráku počínaje. Je čas na změnu," vystihla Cerfová názor, který je v USA rozšířený a na který demokraté vsadili v předvolební kampani a doufají, že jim přinese vítězství.

Američané používají elektronické hlasovací stroje.
Američané používají elektronické hlasovací stroje. | Foto: Aktuálně.cz
 

13:18 - Počasí je tradičně jedním z faktorů, který ovlivňuje volební účast. Pro severozápad a jihovýchod Spojených států přitom meteorologové předpovídají špatné počasí. Pršet by mělo ve státě Washington, v Oregonu, Alabamě, Georgii, Jižní Carolině, Virginii, Marylandu i Pensylvánii. Posledních "mezivoleb" v roce 2002 se zúčastnilo 37 procent Američanů. Odborníci odhadují, že letos by to vzhledem k vyhrocené předvolební kampani mohlo být víc.

12:24 - Hlasy, které nyní odevzdávají Američané na východním pobřeží, nejsou těmi prvními odevzdanými v letošních volbách. Stovky tisíc Američanů využilo možnosti předčasného hlasování. Spočteny budou až po uzavření volebních místností, unikly však informace, že si v tomto "předčasném" hlasování vedli republikáni ve srovnání s odhadovanými výsledky voleb lépe než demokraté.

12:00 - Na východním pobřeží USA se otevřely první volební místnosti.

Foto: Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy