"Dnes o tom nebudeme mluvit, nebudeme." Trump na místě masakru odmítl diskusi o omezení zbraní

Daniel Anýž Daniel Anýž
5. 10. 2017 6:53
Americký prezident Donald Trump navštívil Las Vegas. Vyzdvihl hrdinství policistů a záchranářů, kteří přímo během nedělního střeleckého masakru pomáhali zraněným. Osamělý střelec zabil 58 lidí a dalších více než 500 zranil. Podle policie vlastnil takřka čtyřicet střelných zbraní. Prezident se ovšem v Las Vegas vyhnul tématu zákonů omezujících držení zbraní v USA. Podle Trumpa je na takovou debatu ještě brzo. Demokraté ale už prezidenta vyzvali, aby legislativu přitvrdil. Majitelé zbraní, kteří mají zastání u vládnoucích republikánů, naopak hlásí, že si na své zbraně nedají sáhnout.
Americký prezident Donald Trump při návštěvě Las Vegas.
Americký prezident Donald Trump při návštěvě Las Vegas. | Foto: Reuters

Las Vegas -  Americký prezident Donald Trump ve středu navštívil Las Vegas, kde osamělý střelec v neděli během country koncertu zabil 58 lidí a dalších více než 500 zranil. Jde o největší obdobný masakr v historii USA.

Prezident vyzdvihl hrdinství policistů, záchranářů, kteří přímo na místě, ještě během vražedné střelby, pomáhali zraněným a šokovaným lidem. "Byl jsem vaším fanouškem už předtím a teď jsem ještě větším," uvedl Trump.

Společně s první dámou navštívili nemocnici se zraněnými, kde poděkovali i ošetřujícímu personálu.

Právě během této návštěvy ovšem padl dotaz na téma, které celou tragédií v Las Vegas rámuje a rezonuje rozjitřenou společností. Na násilí způsobené používáním zbraní v USA.

Na to teď není čas

"Dnes o tom nebudeme mluvit, nebudeme," vyhnul se Donald Trump odpovědi.

Amerika už touto otázkou ale beztak žije. Jak už v úterý připustil sám Trump, když uvedl, že v budoucnu se k problematice střelných zbraní vrátí.

"Časem budeme hovořit o zákonech o držení střelných zbraní," prohlásil. 

Debata o nich už ale nyní rozděluje Spojené státy a nevypadá to, že by se názory obou táborů po událostech v Las Vegas jakkoli přibližovaly. 

Naopak. 

Jedním z vůbec prvních hlasů byl přitom americký countryový kytarista Caleb Keeter, který v Las Vegas vystoupil jen pár hodin před masakrem.

Jeho názor ovšem mohl být pro mnohé fanoušky country překvapivý.

"Celý svůj život jsem byl zastáncem 2. dodatku. Až do událostí včerejší noci. Už toho bylo dost," napsal kytarista na Twitter v odkazu na dodatek americké ústavy, který Američanům zaručuje právo vlastnit a nosit střelné zbraně.

Střílení, cena za život v Americe

Mnohá americká média k tomu upozornila, že právě kultura country muziky, její hudebníci a posluchači v USA patří k největším obhájcům svobodného přístupu ke zbraním.

Nejmocnější lobbistická organizace, která v USA zastupuje vlastníky a majitele zbraní, National Rifle Association (NRA), s touto komunitou vědomě a pečlivě udržuje a pěstuje silná zájmová pouta.

Skutečnost, že k vraždění tentokrát došlo právě na country festivalu, by podle některých komentátorů mohlo tuto symbiózu narušit. Oslabit sílu NRA a ve výsledku pootevřít dveře k přísnější zbraňové legislativě.

Jenže to jsou v aktuální americké debatě naprosto menšinové odhady.

"Po střílení v Las Vegas se vůbec nic nezmění," nadepsal bývalý demokratický kongresman Steve Israel svůj názorový text v deníku New York Times.

Podle Israeliho, který do loňského prosince v Kongresu strávil šestnáct let, není ostře politicky rozdělený Washington schopen žádnou restriktivní zbraňovou legislativu přijmout.

"Zbraňové násilí se stalo cenou za život v Americe. Je jako špatné počasí, hurikán tam či jinde, jako požár, plazící se z hor, jako náhlý, ale řídký útok aligátora," napsal pak komentátor Richard Cohen ve Washington Post.

"Dočkejte času. Budu tento sloupek psát znovu - do prázdné kolonky jen vyplním počet mrtvých," je přesvědčen Cohen, že přijdou další vražedná střílení.

Že to zní naprosto cynicky?

Bývalý politik Israel, komentátor Cohen a mnozí další, kteří se vyjádřili obdobně, však mají ke své skepsi přinejmenším dva dobré důvody.

30 milionů dolarů pro Trumpa

Současné rozložení politických sil ve Washingtonu. A za druhé dosavadní dlouholetou zkušenost.

Kdy ani zabíjení, jako byla například masová vražda malých školáků v Sandy Hooku v prosinci 2012 či masakr loni v Orlandu na Floridě, který byl se devětačtyřiceti oběťmi až do Las Vegas historicky nejhorším incidentem, nic nezměnila.

Mnozí demokratičtí politici teď po Las Vegas okamžitě vyzvali ke zpřísnění zákonů.

"Co Kongres může udělat - co Kongres musí udělat - je schválit zákony, které zajistí, aby naši občané byli v bezpečí," prohlásil například vůdce demokratů v Senátu Chuck Schumer.

Většinu v obou komorách Kongresu ale drží republikáni a ti jakoukoli zbraňovou restrikci odmítají. A jejich prezident Donald Trump sedí v Bílém domě.

V minulosti, ještě jako soukromá osoba, se Trump sice vyjadřoval za zpřísnění zákonů, v loňské předvolební kampani se ale už prezentoval jako neochvějný zastánce druhého dodatku.

Americká National Rifle Association (NRA) loni na podporu Trumpa v kampani utratila 30 milionů dolarů.

A už jako prezident Trump v jednom ze svých prvních výnosů zrušil exekutivní opatření svého předchůdce Baracka Obamy, které mělo zamezit prodeji zbraní lidem, kteří zároveň pobírají federální podporu pro "psychicky zdravotně omezené" osoby.

92 mrtvých denně

Mezi Američany je v současnosti podle analýzy listu The Washington Post 350 milionů střelných zbraní. Každý den v USA střelnou zbraní zahyne 92 lidí. Ze dvou třetin jde o sebevraždy, další zásadní položkou je pouliční, především drogová kriminalita.

Hromadná střílení, která si vyžádají nejméně čtyři zraněné či zabité, ovšem také mají svůj podíl.

Jen mezi dvěma posledními velkými incidenty, mezi loňským Orlandem a nyní Las Vegas, bylo takto zabito 585 lidí a 2156 zraněno.

"Potřebujeme kontrolu zbraní HNED. TEĎ," napsal v reakci na masakr v Las Vegas country kytarista Caleb Keeter.

Podle amerických médií se mu toto přání nevyplní.

Jediné, co se může stát, je, že v Kongresu budou nyní odloženy návrhy, které naopak předpokládaly další uvolnění zbraňových zákonů.

Pokoj, ze kterého Stephen Paddock zastřelil 59 lidí a stovky zranil, si natočil loni Jeff Bridges. Video uložil na sociální sítě až po útoku. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy