Demokraté chtějí po masakru zpřísnit zbraňové zákony. Teď mysleme na oběti, vzkázal jim Trump

ČTK ČTK
2. 10. 2017 22:52
Ani největší masakr střelnou zbraní v dějinách USA, při němž v noci na pondělí v Las Vegas zahynulo nejméně 58 lidí, zřejmě nepovede ke zpřísnění zbraňových zákonů v zemi. Demokratičtí senátoři vyzvali Kongres k rychlé reakci, experti však k šancím podobných iniciativ zůstávají skeptičtí.
Někoho zastřelil a střelba začala znovu. Svědci popisují masakr v Las Vegas | Video: Reuters, Asociated Press

Washington - Nejtragičtější masakr střelnou zbraní v dějinách Spojených států oživil v zemi debatu o přijetí přísnějších pravidel držení útočných zbraní. Senátoři z tábora Demokratické strany vyzvali Kongres k co nejrychlejší reakci na krveprolití v Las Vegas. Podle amerických komentátorů je však šance na zpřísnění zbraňových zákonů malá kvůli očekávanému odporu republikánů a síle lobby majitelů zbraní.

Prezident Donald Trump po své mluvčí vzkázal, že v tuto chvíli je na místě uctít památku obětí a nemluvit o změnách pravidel.

Diskuse o omezeních týkajících se prodeje či držení poloautomatických zbraní se v USA rozpoutá po každé podobné události. Vzhledem k nevídaným měřítkům nedělního masakru, při kterém střelec zabil nejméně 58 lidí a přes 500 dalších zranil, ale část politiků i veřejnosti hovoří o potřebě okamžité reakce.

"Mým kolegům: Vaše zbabělost, kvůli níž nejednáte, nemůže být očištěna pietou a modlitbami… Je čas zvednout zadek a něco dělat," napsal na twitteru senátor ze státu Connecticut Chris Murphy, který patří k hlavním obhájcům přísnějších norem o držení zbraní. Narážel tím na dlouhodobou neochotu zvláště republikánských zákonodárců souhlasit s jakýmkoli návrhem omezujícím práva vlastníků zbraní a na fakt, že řada politiků se po střeleckých masakrech často omezí jen na projevení účasti pozůstalým.

Podobně jako Murphy se vyjádřilo několik dalších demokratických politiků včetně bývalého viceprezidenta Joe Bidena. "Kongres a Bílý dům by měly ihned jednat, aby zachránily životy. Nečinnost je neomluvitelná," napsal politik, který se po boku předchozího prezidenta Baracka Obamy pokoušel prosadit zákony omezující velikost zásobníků veřejně dostupných poloautomatických zbraní či požadující přísnější prověrky zájemců o jejich koupi.

Demokratům však ani tehdejší většina křesel v Kongresu nestačila, neboť návrhy narazily na odpor některých demokratických zákonodárců z venkovských oblastí USA.

Řada expertů se nyní shoduje, že naděje na zpřísnění norem je velmi malá. Tlak vlivné Národní asociace držitelů zbraní (NRA) vede naopak spíše k uvolňování pravidel. Kongres v současnosti řeší návrh, který má zjednodušit a zlevnit nákup tlumičů na zbraně. Zatímco odpůrci to považují za další krok usnadňující masové vraždění, zastánci argumentují obavami o kvalitu sluchu sportovních a rekreačních střelců.

Někteří republikáni podporují i další návrh mířící do Kongresu, který má zjednodušit převoz zbraní mezi jednotlivými státy.

Trump má dlouhodobě s NRA velmi dobré vztahy a asociace ho podpořila v loňských volbách. "Dnes je den pro utěšování přeživších a oplakávání těch, o něž jsme přišli. Pro nás je předčasné řešit politiku, když plně neznáme všechna fakta o včerejší (nedělní) události," řekla novinářům Trumpova mluvčí Sarah Huckabeeová Sandersová.

Mnozí soudí, že tím zřetelně vyjádřila prezidentovu neochotu v příštích dnech jakkoli zpřísnění zákonů podpořit.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března. Uvedla to dnes Česká televize. Výstava v paláci Kinských nazvaná Rembrandt: Portrét člověka začala 25. září a měla trvat do konce ledna. Kvůli nejpřísnějším opatřením proti koronaviru je od 27. prosince pro veřejnost uzavřená.

V paláci Kinských je vystaveno deset maleb a přes 50 prací slavného malíře. Výstava měla původně začít na jaře, její otevření bylo kvůli šíření nemoci covid-19 přesunuto na září. V prosinci byla mezi pěti výstavami, které měly výjimku ze zákazu otevření. Výjimku hygieniků s několika podmínkami dostaly výstavy s významnými zahraničními zápůjčkami. Ostatní galerie a muzea musela zavřít od 18. prosince.

Výstavu NGP připravila ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud v Kolíně nad Rýnem. Díla zapůjčily instituce jako Metropolitní muzeum v New Yorku, Londýnská Národní galerie, madridské Prado, Rijksmuseum v Amsterdamu či vídeňská Albertina. Výstava byla ústředním loňským projektem NGP. Bývalá ředitelka NGP Anne-Marie Nedoma ČTK před otevřením výstavy řekla, že tolik významných uměleckých děl Rembrandta i jeho souputníků lidé v Praze ještě neviděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy