Nejkrvavější masakr v USA halí záhada. Nenápadnému střelci chyběl motiv, policie se nemá čeho chytit

Martin Novák Martin Novák
3. 10. 2017 12:13
Nejhorší masakr střelnou zbraní v historii Spojených států má na svědomí muž zdánlivě bez motivu. Člověk, který nebudil naprosto žádné podezření. Čtyřiašedesátiletý Američan Stephen Paddock zemřel během pondělní přestřelky s policií poté, co z okna lasvegaského hotelu zavraždil 59 lidí a dalších téměř 600 zranil. Obyvatel státu Nevada bez dluhů, kriminální minulosti a zájmu o náboženství či politiku zůstává i den po svém krvavém útoku pro vyšetřovatele záhadou.
Stephen Paddock na archivní fotografii.
Stephen Paddock na archivní fotografii. | Foto: ČTK

Las Vegas - Den po nejkrvavější střelbě v novodobé historii USA američtí vyšetřovatelé pořád tápou. 

Marně hledají odpověď na otázku, proč nenápadný Stephen Paddock spustil v pondělí z okna svého hotelového pokoje ve 32. patře lasvegaského komplexu Mandalay Bay bezhlavou střelbu do lidí.

Během přibližně čtvrthodiny postřílel 59 účastníků nedalekého countryového festivalu a téměř šest stovek dalších zranil. 

Stála za tím ideologie, touha po pomstě či po slávě, nebo měl čtyřiašedesátiletý muž vážné psychické problémy?

Stephen Paddock vypadá jako pachatel, který u nikoho nebudil ani stín podezření.

Stephen Paddock na dalším archivním snímku.
Stephen Paddock na dalším archivním snímku. | Foto: ČTK

Jisté je, že svůj čin dopředu a zřejmě dlouho plánoval. V deseti zavazadlech pronesl do hotelu Mandalay Bay třiadvacet střelných zbraní.

Hotelový personál byl několikrát v pokoji, který si Paddock pronajal ve čtvrtek 28. září. Neviděl ale žádné pušky nebo munici.

Útočnou pušku, ze které střílel na dav 22 tisíc lidí na koncertě country hudby, měl na podstavci.

U něj doma našla policie dalších 19 zbraní a přes tisíc nábojů.

Paddockův bratr uvedl, že Stephen neměl finanční problémy. Vlastnil nemovitosti a často hrál v kasinech. Nikdy se nezajímal o náboženství nebo politiku. Byl svobodný a bezdětný.

"Neměl problémy s drogami ani alkoholem," cituje bratra americký list Washington Post.

Eric Paddock, bratr útočníka z Las Vegas.
Eric Paddock, bratr útočníka z Las Vegas. | Foto: ČTK

V pondělí se na internetu přihlásil k útoku Islámský stát (IS) s tím, že Stephen Paddock před několika měsíci konvertoval k islámu a stal se "vojákem chalífátu", jak IS označuje džihádistické teroristy.

Neobjevil se ale žádný důkaz, že by tomu tak bylo.

Neexistuje žádné video Paddocka, ve kterém by se hlásil k Islámskému státu. Ani policie v jeho věcech nenašla nic, co by tuto stopu potvrzovalo.

Experti proto soudí, že může jít spíše o pokus Islámského státu upoutat na sebe pozornost v době, kdy prohrává v Iráku i Sýrii a ztrácí území.

V minulosti se několikrát stalo, že se tato teroristická organizace přihlásila k útokům, u kterých nebylo možné její zapojení ověřit.

Příkladem je incident v Kodani loni v září, kde muž bosenského původu postřelil dva policisty a jednoho civilistu. IS se ke střelbě přihlásil, pachatel byl podle dánské policie drogovým dealerem, žádným džihádistou.

Legální zbraně z obchodu 

Stephen Paddock neměl kriminální minulost, všechny zbraně koupil legálně v obchodech.

Otec Stephena Paddocka byl v minulosti ve vězení.
Otec Stephena Paddocka byl v minulosti ve vězení. | Foto: ČTK

Jeho otec byl ve vězení za loupežná přepadení a na konci šedesátých let minulého století uprchl z věznice v Texasu. Později byl policií znovu zadržen.

Podle Paddockova bratra Erica ho ale rodina téměř neznala a byli si naprosto cizí.

Složité pátrání amerických vyšetřovatelů po motivu největší masové vraždy střelnou zbraní v novodobé historii USA tedy pokračuje. 

"Nedokážu se vžít do mysli psychopata," prohlásil k tomu lasvegaský šerif Joseph Lombardo.

Stephen Paddock zastřelil z okna lasvegaského hotelu 59 lidí a stovky jich zranil. Jeho bratr tvrdí, že nedává smysl, proč by to dělal. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

Další zprávy