reklama
 
 

O motivu masakru v Las Vegas se stále spekuluje. Proč se úřady zdráhají označit ho za terorismus

2. 10. 2017
Střelba čtyřiašedesátiletého Stephena Paddocka, která v pondělí připravila v Las Vegas o život nejméně 58 lidí, nebyla zatím označena za teroristický útok. K činu se sice přihlásil Islámský stát, ale jeho prohlášení policie příliš nevěří. Podle agentury AP navíc americké ministerstvo pro vnitřní bezpečnost, FBI ani ministerstvo zahraničí nemá jasnou definici terorismu. "Na definici se nikdo nedokáže shodnout," tvrdí expert Randall Law.

Washington - O motivu masakru v Las Vegas se zatím jen spekuluje, což znemožňuje zařadit střelbu čtyřiašedesátiletého Stephena Paddocka mezi teroristické činy. Útok se tradičním definicím terorismu vymyká, upozornila agentura AP s odvoláním na mínění vyšetřovatelů a psychologů. K útoku se sice přihlásil Islámský stát, ale jeho prohlášení policie příliš nevěří.

Odborníci vidí analogii s akcí Timothyho McVeigha, který v roce 1995 s nákladním autem naloženým výbušninou zaútočil na federální úřady v Oklahoma City a zabil 168 lidí. McVeigh tehdy nebyl souzen za terorismus, ale za použití zbraně hromadného ničení a vraždu.

Podle experta Randalla Lawa lidé v USA váhají s označováním domácích útoků za teroristické. Zákonů stíhajících vnitrostátní terorismus ani soudy příliš nevyužívají. Může v tom být podle expertů i rasový předsudek. Mnoho Američanů totiž soudí, že teroristé jsou jen lidé s cizími jmény a s tmavou pletí, kteří vyznávají cizí ideologie.

Jasnou definici terorismu nemá podle AP ani americké ministerstvo pro vnitřní bezpečnost, FBI nebo ministerstvo zahraničí. "Na definici se nikdo nedokáže shodnout," tvrdí Law.

Stát Nevada ovšem definici terorismu ve svých zákonech má - podle ní jde "o využití nebo o pokus využít sabotáže, nátlaku nebo násilí k vyvolání velké újmy na zdraví nebo smrti mezi obyvatelstvem".

Starostka Las Vegas ale při popisu Paddockova masakru tuto definici nepoužila a útočníka neoznačila za teroristu, ale za "šíleného blázna, plného nenávisti".

Podle poslance Kongresu ze státu Connecticut Jima Himese má úřední označení "terorismus" velký praktický význam.

"Teď se zvažuje, zda nevadská jatka byla terorismem. Pokud je tak označíme, znamená to mobilizaci nebývalých zdrojů. Pokud ne, nebude nic," napsal na Twitteru.

Někoho zastřelil a střelba začala znovu. Svědci popisují masakr v Las Vegas | Video: Reuters, Asociated Press |  01:11

autor: ČTK | 2. 10. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama