Angela a Nancy prolamují skleněný strop

Pavel Vondra
29. 5. 2007 13:20
Nejmocnější ženy svých kontinentů jednaly v Berlíně
Nancy Pelosiová a Angela Merkelová v prosklené místnosti německého kancléřství. V pozadí je vidět střecha Bundestagu
Nancy Pelosiová a Angela Merkelová v prosklené místnosti německého kancléřství. V pozadí je vidět střecha Bundestagu | Foto: Reuters

Berlín - Říkejme tomu třeba mezikontinentální ženský summit, i když šlo v zásadě jen o zdvořilostní schůzku dvou významných političek. Jde o to, že na Západě mocnější ženy nenajdete.

Německá kancléřka Angela Merkelová stojí v čele vlády největší země Evropy, která navíc v tomto půlroce předsedá Evropské unii.

A Nancy Pelosiová, která ji dnes v Berlíně poctila svou návštěvou, je od loňských listopadových voleb do amerického Kongresu předsedkyní Sněmovny reprezentantů, tedy třetím nejvyšším ústavním činitelem Spojených států.

Žádná jiná žena v historii USA dosud tak vysoko nestála. To samé platí o postavení kancléřky Merkelové v Německu. 

Emancipace jde pomalu

Obě političky také pomáhají prošlapávat cestu pro další ženy, které přijdou po nich.

Nancy Pelosiová během své nedávné cesty po Blízkém východě
Nancy Pelosiová během své nedávné cesty po Blízkém východě | Foto: Reuters
 

Ve Spojených státech, kde dlouhé roky platilo nepsané pravidlo, že prezidentem se může stát jen bílý muž anglosaského původu a protestantského vyznání (katolík Kennedy byl výjimkou potvrzující pravidlo), nyní mezi hlavní favority prezidentských voleb v příštím roce patří senátorka Hillary Clintonová.

Byly to ostatně právě americké univerzity, kde se v 60. letech zrodilo moderní emancipační hnutí, jehož výdobytky dnes mnohým ženám na Západě přijdou natolik samozřejmé, že se nezdráhají považovat feminismus za přežitý.

Pelosiová v Rijádu: A kdepak máte ženy? ČTĚTE ZDE
Angela Superstar. Merkelová je na vrcholu popularity - ČTĚTE ZDE

Bližší pohled na genderové obsazení mocenských struktur ale prozrazuje, že proces zrovnoprávňování obou pohlaví ještě zdaleka neskončil. Převaha mužů v zákonodárných sborech a exekutivách je pořád neospravedlnitelně asymetrická.

Politika není samozřejmě jedinou oblastí veřejného života, kde taková nerovnováha panuje. Podobně je tomu například i v obchodě. V zásadě pořád platí, že čím vyšší je rozhodovací úroveň, tím řidší je zastoupení žen.

Rok rovných příležitostí

Evropská unie, která jako každé seriózní demokratické společenství vyznává hodnoty rovnosti bez rozdílu pohlaví, rasy či náboženství, se tuto nerovnováhu alespoň snaží řešit.

Foto: Aktuálně.cz

V popisu práce to má například eurokomisař pro zaměstnanost, sociální záležitosti a rovné příležitosti Vladimír Špidla. "To nelze v dnešní demokratické společnosti akceptovat," nechal se nedávno slyšet. "Musíme prolomit "skleněný strop", který ženám brání v profesním postupu, a to jednou a provždy".

A i když jeho pravomoci na zevrubnou nápravu věcí nestačí, snaží se jít alespoň příkladem.

"Komisař Špidla rozhodně není ten, kdo by kázal vodu a pil víno. Ženy tvoří v jeho týmu dokonce většinu a jsou zastoupeny i na vrcholných funkcích. S jednou z nich ostatně mluvíte," řekla Aktuálně.cz Špidlova mluvčí Katharina von Schnurbein.

Ta si také pochvaluje, že německé předsednictví klade na rovnost mezi pohlavími velký důraz. Rok 2007 byl koneckonců v EU vyhlášen rokem rovných příležitostí.

Česko pokulhává

Společnost Westminster se v této souvislosti zaměřila na problematiku zastoupení žen ve službách státu a z jejího průzkumu mezi českými ministerstvy vyplynulo, že ve vedoucích pozicích pracuje jen 35 procent žen. 

Počet poslankyň v České republice také po minulých volbách klesl z 34 na současných 31. Česká republika tak obsazuje až 65. místo ve světě z hlediska zastoupení žen v parlamentu.

Jak vyplývá z tabulky sestavené na základě údajů, jež Aktuálně.cz poskytla zmiňovaná společnost Westminster, zastoupení žen ve vládě je sice v Česku o něco málo vyšší než v parlamentu (17 procent oproti 15,5), k rovnosti příležitostí má ale ale i tak kabinet Mirka Topolánka hodně daleko.

 

Právě se děje

Další zprávy