"Některé z těchto komentářů, které Navalnyj veřejně neodsoudil, dosáhly prahu obhajoby nenávisti, a to je v rozporu s definicí našeho pojmu vězeň svědomí," uvedla organizace. Jako vězně svědomí označuje Amnesty ty, kteří jsou podle ní nespravedlivě vězněni kvůli svým názorům, víře, původu, rase nebo sexuální orientaci. Tyto názory zároveň podle internetových stránek organizace nesmějí obhajovat nebo omlouvat násilí.
Navalného takto organizace označila v lednu poté, co ho ruská policie zatkla ihned po návratu do vlasti z Berlína, kde se zotavoval z loňské otravy nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok.
Mluvčí Amnesty International nyní poznamenal, že organizace reagovala na množství stížností, které po prohlášení Navalného vězněm svědomí zaplavily její kanceláře po celém světě. "Měli jsme příliš mnoho žádostí, nemohli jsme je ignorovat," řekl BBC mluvčí organizace Alexandr Artěmjev. Zároveň připustil, že v případě těchto stížností mohlo jít o "organizovanou kampaň" s cílem Navalného zdiskreditovat.
Amnesty nespecifikovala konkrétní výroky Navalného, kvůli kterým se rozhodla mu status vězně svědomí odebrat. Zároveň uvedla, že si u něj není vědoma podobných prohlášení v posledních letech.
Nacionalistická minulost
Čtyřiačtyřicetiletý Navalnyj čelí kritice za své starší nacionalistické výroky zaměřené proti ilegálním imigrantům a za účast na pravidelných nacionalistických pochodech před lety, píše agentura Reuters a zmiňuje video z roku 2007, na kterém opozičník volá po deportaci migrantů.
"Máme právo být (etnickými) Rusy v Rusku. A budeme hájit toto právo," cituje Navalného Reuters. Podle agentury AFP se kdysi uchyloval k rasistické a nacionalistické kritice migrantů ze Střední Asie a Kavkazu.
Opoziční politik rozhodnutí Amnesty International zatím nekomentoval, jeho příznivci krok organizace kritizovali. Například spolupracovník Navalného Ivan Ždanov její postup označil za "extrémně ostudný".
Amnesty International zároveň hodlá navzdory odnětí statusu vězně svědomí nadále žádat propuštění Navalného z vězení. Podle ní totiž nespáchal žádný zločin a je perzekuován za kritiku prezidenta Putina a jeho režimu.
Opoziční předák ze své otravy viní Kreml a ruské tajné služby. Ruské úřady popírají, že by s otravou měly něco společného. Moskevský soud nedávno Navalnému změnil jeho dříve uložený podmíněný trest za zpronevěru na nepodmíněný, verdikt zdůvodnil porušením podmínky. V dalším procesu mu jiný soud uložil vysokou pokutu za pomluvu válečného veterána. Navalnyj své věznění označuje za politicky motivované.