Soud potvrdil Navalnému vězení za porušení podmínky. Vinen je i z urážky veterána

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 20. 2. 2021 16:55
Moskevský městský soud v sobotu zamítl odvolání ruského opozičního představitele Alexeje Navalného a potvrdil mu trest vězení za porušení pravidel podmínečného trestu. Dobu odnětí svobody mu ale zkrátil o šest týdnů zhruba na 2,5 roku. Soudce později Navalného uznal vinným i z údajné pomluvy válečného veterána a uložil mu peněžitý trest.
Alexej Navalnyj
Alexej Navalnyj | Foto: Reuters

Podle agentury Interfax potvrdil moskevský soudce v sobotu také rozsudek ve věci údajné Navalného pomluvy 94letého válečného veterána, který loni v propagačním videu před celostátním referendem podporoval změny v ruské ústavě. Ruský opozičník má podle verdiktu zaplatit pokutu 850.000 rublů (245.000 Kč). Rozhodnutí soudu není pravomocné a lze se proti němu do deseti dnů odvolat.

"Trest snížili o 1,5 měsíce. Skvělé," řekl Navalnyj již dříve v sobotu po potvrzení vězení za porušení pravidel podmínečného trestu. Ten si má čtyřiačtyřicetiletý protikorupční aktivista odsloužit v trestanecké kolonii.

"Tak často pronáším závěrečná slova. Teď tento proces končí a další přijde. A i tam budu mít závěrečné slovo. Kdyby se někdo rozhodnul má závěrečná slova zveřejnit, vydalo by to na tlustou knihu," uvedl podle DPA Navalnyj před vynesením rozsudku odvolacího soudu. Prominentní kritik Kremlu tím odkazoval na řadu dalších soudních procesů, které již musel absolvovat.

"Úkolem vlády je vás zastrašit a přesvědčit vás, že jste sami," citovala opozičníka agentura AP. "Náš Voldemort ve svém paláci také chce, abych se cítil odříznutý," dodal v narážce na ruského prezidenta Vladimira Putina, kterého přirovnal k hlavní záporné postavě z literárních příběhů o Harrym Potterovi.

Kreml v reakci na verdikt uvedl, že se jej budoucnost Navalného netýká. "Vůbec nám do toho nic není," odpověděl prezidentův mluvčí Dmitrij Peskov na dotaz, jaká bude po sobotním rozsudku politická budoucnost Navalného.

Navalnyj byl v prosinci 2014 pomínečně odsouzen k vězení v délce 3,5 roku za údajnou zpronevěru. Začátkem letošního února soud změnil trest na nepodmíněný, neboť Navalnyj se podle soudkyně vyhýbal kontrolám. Do výkonu trestu mu ovšem započítal deset měsíců již dříve strávených v domácím vězení. Odvolací soud tuto sobotu změnu trestu na nepodmíněný potvrdil, připsal ale odsouzenému k dobru dalšího půldruhého měsíce dřívějšího domácího vězení.

Na zpřísnění trestu reagovaly důrazně kriticky vlády řady zemí, včetně USA, Německa, Británie a Francie, a rovněž Evropská komise. K propuštění Navalného vyzvalo i Česko. Proti věznění Navalného se také na mnoha místech Ruska konaly demonstrace, při nichž policie podle agentury AP pozatýkala na 11 000 lidí. Západ věznění Putinova odpůrce i tvrdý zásah proti demonstrantům odsuzuje a zvažuje další sankce proti Rusku.

Navalnyj byl zadržen 17. ledna bezprostředně po návratu z Německa, kde se léčil z loňské otravy nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok. Otravu připisuje Putinovi a ruské tajné službě FSB. Kreml všechna obvinění odmítá a zpochybňuje i to, zda Navalnyj byl vůbec otráven.

Video: Policie zatkla v Moskvě stovky lidí. Žádali propuštění opozičního lídra Navalného

Policie zatkla v Moskvě stovky lidí. Žádali propuštění opozičního lídra Navalného. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Porota shledala expolicistu Chauvina vinným ve všech třech bodech žaloby v případě vraždy a zabití Afroameričana Floyda. Verdikt přečetl soudce

Floyd zemřel loni v květnu poté, co mu běloch Chauvin devět a půl minuty klečel na krku, i když si Floyd stěžoval, že nemůže dýchat. Případ vyvolal celosvětové protesty proti rasismu, násilí a debatu o rasismu a postupech policie v USA.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
Další zprávy