Washington/Moskva - "Rusko i celý svět byly šokovány atentátem na Vladimira Putina, k němuž došlo 7. ledna ve chvíli, kdy vycházel po půlnoční mši z moskevské katedrály Krista Spasitele."
Právě tato dvouřádková pasáž na sebe upoutala asi největší pozornost z celkově 59stránkové analýzy nazvané Alternativní budoucnosti pro Rusko do roku 2017, kterou minulý měsíc vydalo renomované Středisko strategických a mezinárodních studií (CSIS) ve Washingtonu.
Lineární uvažování vs. bujná představivost
Hlavní autor projektu Andrew Kuchins, který patří k předním americkým kremlinologům a v CSIS vede Program ruských a euroasijských studií, se úmyslně pustil na tenký led spekulací a bujné představivosti, aby kontroval hrozbě, kterou podle něj představuje "přehnaně lineární uvažování o budoucnosti Ruska".
"Kdyby se v roce 1987 kdokoli odvážil prohlásit, že Sovětský svaz brzy zmizí v propadlišti dějin a že během několika let budou na ruský parlament střílet tanky, byl by nepochybně vykázán do společnosti šílenců," píše Kuchins v úvodu studie, která vznikala mezi březnem a listopadem loňského roku.
Právě do takových mezí jej ale hned po zveřejnění studie vykazovali především čtenáři ruských internetových serverů, kteří si zároveň neodpustili uštěpačné poznámky typu: "Kolik takovým šaškům za podobné nesmysly v Americe platí?"
Chaos, popravy, obnova impéria
Kuchins si skutečně dovolil dost. Předpověděl totiž, že vražda Putina nebude nikdy vysvětlena, v Rusku zavládne chaos, propadne se burza a po vlně stávek a demonstrací bude v zemi 20. ledna vyhlášen výjimečný stav.
Kreml ovládne skupina představitelů silových resortů a tajných služeb, tzv. siloviků, kteří místo očekávaného předání moci v prezidentských volbách Putinovu známému z Petrohradu (a KGB) Sergeji Naryškinovi vsadí na vlastního kandidáta, šéfa ruských drah (a rovněž Putinova blízkého spolupracovníka) Vladimira Jakunina, který po svém drtivém vítězství nastolí vládu pevné ruky.
V rámci protikorupčního tažení například nechá popravit moskevského starostu Jurije Lužkova a petrohradskou gubernátorku Valentinu Matvijenkovou.
Kuchinsova divoká vize pak pokračuje předpovědí úspěšného íránského testu jaderné bomby v roce 2009, vzrůstem ceny ropy na 150 dolarů za barel v roce 2012 a vytvořením soustátí Ruska, Turkmenistánu, Kazachstánu a Ázerbájdžánu, které se stane protiváhou ropného kartelu OPEC.
Později se přidá i Bělorusko a zbytek postovětských republik s výjimkou Pobaltí a Gruzie. I přes tuto plíživou obnovu Sovětského svazu se budou vztahy Moskvy s Washingtonem postupně zlepšovat, především kvůli bezpečnostní spolupráci.
Putinismus bez Putina...
Vedle výše popsaného scénáře nazvaného "Výstřel ve tmě...a skutečná diktatura" však Kuchins předložil ještě dvě alternativy.
Jedna se jmenuje "Putinismus bez Putina" a popisuje postupný odchod nynějšího prezidenta z politiky za současného upevňování pozic strany Jednotné Rusko v parlamentu a Putinův přesun do světa velkého byznysu.
Za zmínku stojí také předpověď vítězství Hillary Clintonové v amerických prezidentských volbách či návrat Talibanu k moci v Afghánistánu.
...nebo pád putinismu?
Druhá alternativa, nazvaná "Pád putinismu a návrat demokracie", předpovídá vítězství Sergeje Ivanova v ruských prezidentských volbách v březnu 2008 a následné rekordně horké léto, které rázem učiní z boje proti klimatickým změnám politickou prioritu a v Americe otevře cestu do Bílého domu Alu Goreovi.
Zatímco překvapivá koalice Demokratů a republikánské křesťanské pravice začne prosazovat novou energetickou politiku, v jejímž důsledku do roku 2011 klesnou ceny ropy na 20 dolarů za barel, ruský hospodářský růst se ze stejných příčin zcela zastaví.
Přestože se Putin v roce 2012 vrátí k moci, totálnímu úpadku Ruska zabránit nedokáže. Před naprostým pádem do hlubin ale zemi zachrání v roce 2016 něco zcela nečekaného - liberální opozice se sjednotí a s pomocí peněz na svobodu propuštěného Michaila Chodorkovského, kterému se podařilo před úřady skrýt stamiliony dolarů, uspořádá úspěšnou prezidentskou kampaň Borisi Němcovovi.
Němcovova administrativa pak s podporou liberály ovládané Dumy prosadí zevrubnou ekonomickou reformu a Rusům opět svitne naděje na lepší budoucnost.
I mistr tesař se někdy utne
Přestože místy se jeho prognózy podobají více beletrii než vědecké analýze, nejde Kuchinsovi o nic jiného, než na různých modelových situacích demonstrovat slabiny současného politického systému v Rusku, který je příliš vázán na osobu jediného muže - prezidenta Putina a který má na svědomí to, že "současná stabilita v největší zemi světa je křehčí, než se na první pohled zdá".
Pro mnoho lidí (viz v úvodu zmiňovaná kritika na ruském internetu) je nicméně zvolená forma studie těžko překousnutelná.
Analýza byla navíc zveřejněna pouhé dva dny poté, co si Putin za svého nástupce vybral dosavadního prvního vicepremiéra Dmitrije Medveděva. A přestože o konkrétní jména v Kuchinsově studii rozhodně nešlo, ani zpravodaj ruského listu Kommersant ve Washingtonu, který studii viděl mezi prvními, si neodpustil do amerického experta rýpnout.
Konkrétně za to, že si vystudovaný kremlinolog, který patří na Západě k úzkému kruhu lidí, jimž je dáno se s ruským prezidentem každoročně stýkat, tipnul v hádání Putinova vyvoleného místo Medveděva na Naryškina.