Politolog: Putin tajně vlastní ropnou společnost

rg
22. 12. 2007 19:20
Prezidentovo jmění pry činí 40 miliard dolarů
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Moskva - Ruský politolog Stanislav Belkovský obvinil v britském listu The Guardian prezidenta Putina, že skrez neprůhlednou síť offshoreových společností kontroluje minimálně tři čtvrti ropné společnosti Gunvor.

Výkonný ředitel této společnosti působící ve Švýcarsku Torbjorn Tornqvist však tyto informace dnes odmítl.  Dopise pro The Guardian uvedl, že ruský prezident ani nikdo s ním spojený žádné akcie Gunvoru nevlastní.

Gaurdien dnes uvedl, že tento případ je součástí mocenské hry, která se rozhořela v Kremlu poté, co Putin nazančil, kdo by měl být jeho nástupcem.

Nepopřel však však, že se Putin zná se zakladatelem Gunvoru Gennadym Timchenkem.

Podle Belkovského je pochopitelné, že prezidentovo jméno se na seznamu akcionářů neobjevuje. Nitky vlastnických vztahů dle něj sahají až do švýcarského Zugu a do Lichtenštejnska. Vladimír Putin by mohl být beneficiářem.

Dále Belkovský řekl, že ruský president kontroluje 37 procent akcií Surgutněftěgazu, firmy zkoumající ropu a navrch 4,5 procenta Gazpromu. Dodal, že Putinovo soukromé jmění je 40 miliard dolarů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Kvůli lesnímu požáru na východě Španělska úřady evakuovaly 1800 lidí

Už na 1800 lidí z osmi obcí muselo být preventivně evakuováno kvůli lesnímu požáru, který vypukl ve čtvrtek na východě Španělska. Plameny sežehly zatím na 3800 hektarů porostu a stále se je nedaří dostat pod kontrolu, informoval v pátek deník ABC. Na místě během pátku zasahovalo zhruba 500 hasičů, kterým pomáhalo ze vzduchu 18 vrtulníků a hasicích letadel.

První velký lesní požár letošního roku ve Španělsku vypukl u obce Villanueva de Viver, která leží asi 90 kilometrů severně od města Valencie. Už ve čtvrtek byly preventivně evakuovány stovky lidí, včetně obyvatel domova pro seniory. Hasiči s plameny bojují v provinciích Castellón a Teruel.

Plameny ohrožují i národní park Sierra de Espadan, který leží v provincii Castellón. Starosta obce Montanejos Miguel Sandalinas vyjádřil velké znepokojení, že živel ohrozí turistiku v oblasti vyhledávané kvůli krásné přírodě i termálním pramenům.

Španělský premiér Pedro Sánchez poukázal, že oheň vypukl mimo období, kdy lesní požáry obvykle vznikají. "Tento požár v tak brzkém měsíci představuje další důkaz klimatické krize, kterou lidstvo zažívá," uvedl premiér, který vyzval obyvatele k "nejvyšší opatrnosti".

Zdroj: ČTK
Další zprávy