Henderson (Louisiana) - Když Hope Rosinská před několika lety zdědila na jihu USA pozemek, překvapilo ji, že přes něj vede několik ropovodů a plynovodů. Později povolila stavbu dalších dvou, ovšem po uvedení potrubí do provozu došlo k havárii. Ta na pozemku Rosinské znečistila vodu a vedla k saturaci půdy.
Rosinská proto kontaktovala společnost ETP, která potrubí stavěla. Požadovala změny ve smlouvě a odškodnění za znečištění. To společnost odmítla.
Firma ETP stojí mimo jiné také za kontroverzní stavbou ropovodu Dakota Access napříč indiánskými územími v Severní a Jižní Dakotě. Tamější kmeny i ekologické aktivisty roznítil dekret Donalda Trumpa, který opět rozběhnul stavbu, již předchozí kabinet Baracka Obamy pozastavil.
V případě Louisiany společnost ETP plánuje prodloužení ropovodního potrubí napříč mokřady o téměř 250 kilometrů. Ačkoli je Louisiana sídlem mnoha těžařských společností, většina občanů viní firmy ze znečišťování půdy, což má za následek větší náchylnost k hurikánům a povodním.
Rybář Jody Meche se kromě ekologických škod obává také ekonomických problémů. Již několik let nabádá těžaře, aby svou činnost omezili. Škodí tím prý rybářům. "Nacházím v sítích stále více mrtvých raků. Zdejší stojatá voda jim nesvědčí - moc nejí a jsou velmi letargičtí," řekl Meche agentuře Reuters.
Potrubí není bezpečné
Ačkoli příznivci stavby vidí její výhody především v postupné nezávislosti na energetickém dovozu, odpůrci kontrují tím, že riziko nehod je příliš velké. Například společnost ETP zaznamenala během posledních šesti let více než 260 úniků nebezpečných látek. Mluvčí firmy poté vystoupil s tím, že nehody byly nepatrné a k většině došlo na území vlastněném společností samotnou.
Únik na pozemku Hope Rosinské se zatím nepodařilo vyřešit, oprava potrubí bude stát více než dvanáct tisíc dolarů. Firma po jejích výrocích do médií Rosinské pohrozila žalobou. "Soudní spor je příliš finančně nákladný a dlouhý. Jsem svobodná matka, tolik peněz nemám. Stále to chci vyřešit dohodou," dodala Rosinská pro agenturu Reuters.
O smír podle svých slov stojí i samotná společnost. Soubor změn, které Rosinská navrhovala zařadit do smlouvy ovšem firma odmítla a opět pohrozila soudním sporem.