Boj o posvátnou půdu neskončil. Nikam neodcházíme, vzkazují Trumpovi indiáni ze Standing Rock

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
12. 2. 2017 19:04
Tisíce lidí od loňského léta protestovaly proti výstavbě ropovodu v Severní Dakotě. Když nový americký prezident Donald Trump vydal povolení ke stavbě, mnozí z nich ztratili poslední naději. Původní obyvatelé, pro které je sousedící indiánská rezervace Standing Rock domovem, se ale vzdát odmítají. I v mrazivém počasí zůstávají v táborech, které policie může kdykoliv vyklidit. Náčelník Siouxů David Archambault II. mezitím svolal další protesty na začátek března.
Foto: Reuters

Washington – Říkají si ochránci vody. Den poté, co dala americká vláda Donalda Trumpa zelenou výstavbě ropovodu v Severní Dakotě, se vrátili do tábora v indiánské rezervaci Standing Rock a začali se připravovat na finální odpor.

"Přišel jsem se postavit za své lidi," cituje britský server The Guardian 26letého Clarence Rowlanda z kmene Siouxů. Snaží se vysvětlit důvod, proč se z města vrátil do dřevěné chaty, kde žijí jeho rodiče a zbytek rodiny. Byl tady s nimi od léta až do začátku roku. Teď ale přispěchal zase zpátky.

"Tohle je ta nejdůležitější chvíle," vysvětluje o dva roky mladší Laura, která už měsíce žije o kousek dál ve stanu. Venku mrzne a padá sníh.

Oba dva v tu chvíli vědí, že už za několik hodin se můžou do jejich posvátné půdy zavrtat první stroje. 

Ohrožená je země, do které byli pohřbení jejich předci, ohrožená je ale podle nich i budoucnost celého kmene. Ropovod má křižovat území, kudy protéká řeka Missouri, jediný zdroj pitné vody pro celou indiánskou rezervaci Standing Rock.

Siouxové – ale i další kmeny původního amerického obyvatelstva – spolu s aktivisty bojují proti výstavbě ropovodu již několik let. Loni v létě se k nim přidaly stovky a tisíce dalších. Za "svou zemi" se postavili i lidé, kteří sice vyrostli a žijí jinde, ale k tomuto jedinému domovu jejich předků je váže silné pouto.

Chtěl jsem, aby mě vyslechli

V jejich čele stojí náčelník kmene Siouxů David Archambault II. Ten v úterý odpoledne odletěl do Washingtonu na chystanou schůzku v Bílém domě, aby se plánovanou stavbu pokusil na poslední chvíli odvrátit. Když přistál, zazvonil mu telefon. Stavební firma právě dostala potřebné povolení. Mohl klidně zůstat doma, nedali mu šanci.

"Cítil jsem se úplně nepatrný," řekl později. "Neměli ke mně žádnou úctu. Myslím, že to bylo předem domluvené," cituje ho americký list Washington Post.

Své zklamání nijak neskrýval. Jeho záměrem přitom bylo jenom přimět někoho vyslechnout si důvody, proč se proti ropovodu postavilo tolik lidí.

"Chtěl jsem jim pomoci pochopit všechny křivdy, které byly na mých lidech napáchány," nechal se slyšet. Na pitné vodě z řeky Missouri podle něj závisí život až milionu Američanů.

Náčelník Archambault však zůstává odhodlaný a vzdát se nechce. Tlačí na demonstranty, aby se do rezervace sjeli ve stejně velkém počtu jako na přelomu roku. Na 10. března zase uspořádal pochod ve Washingtonu. "Musíme dát všem vědět, že domorodí lidé jsou jednotní. Nikam neodcházíme," odmítá jakoukoliv kapitulaci.

"Jsme suverénní národ a budeme bojovat a chránit naše vody a posvátná místa," opakuje.

"Ještě není po všem"

Už ale nezbývá moc kroků, které by proti stavbě mohli podniknout. Především by museli dokázat, že Trumpovo schválení výstavby ropovodu bylo unáhlené, nebo ho nějak právně napadnout.

Podle environmentálního právníka Wayna D'Angela to ale nebude jednoduché. "Trumpova vláda má v tomto rozhodnutí docela solidní právní základ," řekl pro americký týdeník Newsweek.

"Dochází nám možnosti, ale to neznamená, že je po všem," přiznal i sám náčelník Siouxů.

Podle informací britské stanice BBC zůstalo ve třech táborech na okraji rezervace kolem 300 až 500 lidí. Bydlí ve stanech, které se utopí, pokud sníh náhle roztaje. Tábory mohou být vyklizeny během několika týdnů.

"Lidé mají strach," řekla britským zpravodajům Linda Black Elk, která v oblasti provozuje stálé zdravotnické zařízení. "Panuje tady pocit, že policie teď může udělat cokoliv, když má stát na své straně."

 

Právě se děje

před 48 minutami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy