Washington - Americké námořnictvo vyslalo ve středu na moře první flotilu částečně poháněnou biopalivem.
Armáda Spojených států tak udělala významný krok ke snížení své závislosti na fosilních palivech, a tím pádem na zahraniční ropě.
Námořnictvo si v rámci projektu Great Green Fleet stanovilo za cíl začít do roku 2020 čerpat 50 procent energie pouze z alternativních zdrojů.
Ačkoliv je nyní podíl biopaliv pouhých 10 procent, jsou cenově znatelně výhodné. I proto je jejich navýšení pro armádu USA v nejbližší době prioritou.
Snižovat spotřebu fosilních paliv se kromě námořnictva snaží i ostatní armádní odvětví, a to v rámci národní bezpečnostní strategie. Federální vláda investovala do biopaliv už 500 milionů dolarů.
"Je to pro nás strategická výhoda," cituje ministra námořnictva Raye Mabuse britský list The Guardian. Americká armáda díky tomu podle něj nebude závislá na kolísavých cenách ropy. "Zabraňuje to používání ropy jako zbraně proti nám," vysvětlil.
Z produkce biopaliv bude těžit i zemědělství
Všechny lodě i letadla amerického námořnictva již byly pro využití biopaliv řádně certifikovány. Ekologická flotila zahrnuje také jaderná plavidla a hybridní elektrické lodě.
Ray Mabus je spolu s ministrem zemědělství Tomem Vilsackem přesvědčen, že z využívání biopaliv budou těžit i farmáři. Nehledě na to, že nové odvětví pomůže vytvořit tisíce nových pracovních míst.
Projekt má ale i své kritiky, a to překvapivě také z řad ekologů. Ti tvrdí, že výroba biopaliv v tak velkém měřítku, aby stačila poptávce amerického námořnictva, je příliš nákladná a spotřebuje obrovské množství zemědělské půdy, hnojiv a nakonec i paliva.
Zdá se, že je neuklidní ani tvrzení, že k výrobě biopaliv nebude využita žádná půda, která je vymezená na produkci potravin.
Americká armáda spotřebuje podle informací agentury Reuters kolem 53 milionů litrů paliva denně. Námořnictvo je zodpovědné za spotřebu přibližně čtvrtiny tohoto množství.
Na zvýšení produkce alternativních paliv mimo jiné americké námořnictvo vyhradilo 210 milionů dolarů. Ty rozdělilo mezi tři společnosti, které staví továrny na výrobu biopaliv z dendromasy, komunálního odpadu a použitého kuchyňského tuku.
Ministerstvo zemědělství poskytlo dalších 161 milionů dolarů prostřednictvím potřebných plodin.