Washington - Světové bance dosud šéfovali vždy Američané, zatímco Mezinárodnímu měnovému fondu Evropané.
Neformální dohoda mezi Evropou a Spojenými státy ale možná skončí. Vlivné země z jiných částí světa - především Brazílie, Jihoafrická republika, Čína a Indie - tlačí na změnu.
Africké státy navrhují nigerijskou ekonomku Ngozi Okonjo-Iwealovou, která už dříve ve Světové bance pracovala na nižších postech a nyní je v rodné zemi ministryní financí.
Pokud by zvítězila její kandidatura, byl by to hned dvojí průlom. Za prvé kvůli už zmiňované dosavadní americké dominanci a za druhé by v čele obou největších finančních institucí (Světové banky a Mezinárodního měnového fondu) byly poprvé ženy.
Ředitelkou MMF je bývalá francouzská ministryně financí Christiane Lagardeová. Ta loni nahradila svého krajana Dominiqua Strauss-Kahna, jehož kariéru ukončily sexuální aféry.
Latinskoamerické státy v čele s Brazílií nominují bývalého kolumbijského ministra financí Josého Antonia Ocampa. Ten působil několik let v aparátu OSN a nyní je profesorem na Columbijské univerzitě v New Yorku.
"Obě nominace skutečně představují velkou změnu. Je to poprvé v historii, kdy bude výběr šéfa Světové banky vyrovnaný," řekl agentuře Reuters bývalý člen vedení banky Domenico Lombardi.
K navrženým kandidátům se však zatím nevyjádřily Čína a Indie. Jejich postoj může být rozhodující. Spojené státy oznámí svého favorita v pátek.
Média spekulují o tom, že by jím mohla být současná velvyslankyně Spojených států v OSN Susan Riceová. Současný šéf Světové banky Američan Robert Zoellick letos ve funkci končí.
Šéfa Světové banky, která sdružuje 187 zemí, vybere do konce dubna pětadvacetičlenná rada.