Zařízení leží západně od Bagdádu a je v něm zadržováno na 4500 lidí.
Věznici dlouhodobě kritizují především ochránci lidských práv.
Naposledy minulý týden zveřejnila respektovaná organizace Amnesty International, že mučení a kruté zacházení v irácké věznici stále pokračuje.
Infobox
DÁLE ČTĚTE:
Svědci z Abú Ghrajbu: Mučení pokračuje
Zveřejnění případů mučení a krutého zacházení v irácké věznici Abú Ghrajb tyto praktiky nezastavilo, tvrdí v nové zprávě Amnesty International.
Analýza: Abú Ghrajb se vrací. V nevhodnou dobu
Svědci popisují Abú Ghrajb jako temné a mimořádně depresivní místo, kde je hodně blízko do pekla. V současnosti je nepříjemným místem i pro George Bushe. Ponižující zacházení amerických dozorců s iráckými vězni znamenalo před dvěma lety pro USA výraznou prohru v boji o "duši a mysl Iráčanů".
Odvysílány nové záběry z Abú Ghrajbu
Australská televize SBS zveřejnila další záběry, na nichž vojáci USA ponižují a mučí irácké vězně v Abú Ghrajbu.
"Dokud budou Američané a Britové držet vězně v utajení a izolaci, bude docházet k mučení, které zůstane nepotrestané," uvedla v Londýně ředitelka organizace Kate Allenová.
Skandál s Abú Ghrajbem vypukl v roce 2003, kdy se na veřejnost dostaly fotografie, které pořídili sami američtí strážci a které zachycovaly ponižující a trýznivé zacházení s vězni.
Mučilo se zde i za vlády bývalého prezidenta Saddáma Husajna, takže Abú Ghrajb má mezi Iráčany velmi špatnou pověst.
Vedením Abú Ghrajbu byl po skandálu pověřen Geoffrey Miller, který po svém nástupu do funkce v roce 2004 řekl, že USA věznici rušit nehodlají.
V souvislosti s mučením bylo souzeno devět amerických vojáků.
Nejvyšší američtí představitelé trvají na tom, že zneužívání v Abú Ghrajbu bylo dílem jednotlivců, avšak někteří ze souzených tvrdili, že jenom plnili rozkazy nadřízených.