Kyjev - Už zase. Bývalá pilotka bojového vrtulníku Nadija Savčenková znovu plní titulní stránky (nejen) ukrajinských novin. A znovu tím, že nejí.
"Kouřím a piji vodu. Hladovka mi nebrání realizovat mé politické cíle," řekla v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Radio Svoboda.
Tentokrát ale nejde o věznění jí samotné. Protestem si chce vynutit, aby se výměna zajatců mezi Ruskem a Ukrajinou děla ve formátu "všichni za všechny".
"Výsledek se dostaví, nezávisle na tom, zda budu držet hladovku, či nikoli. Snažím se ale udělat pro to všechno, co umím," vysvětlila. "Vyhlašuji hladovku kvůli nečinnosti celého světa ve věci propuštění Ukrajinců ze zajetí," uvedla.
Útoky na Porošenka
Na tématu "výměna zajatců" se Savčenková rozhodla postavit svou novou politickou kariéru. Proces podle ní nefunguje. "Nemáme na Ukrajině silnou armádu ani poctivé úředníky. Lidé se nemají na co spolehnout," tvrdí.
Před sídlo prezidenta Petra Porošenka tak například svolala protestní mítink matek ukrajinských zajatců.
Na tiskové konferenci obvinila vedení země, že pro propuštění zajatců "nedělá nic". "Navrhovala jsem prezidentovi reálné kroky k výměně zajatců. Měli bychom začít propouštět lidi jako první. V zajetí však nejsou děti Petra Oleksijovyče (Porošenka) a na vaše děti on kašle," řekla.
"Každý musí sám bojovat o svého blízkého, stejně jako o mě bojovaly moje setra a matka. Jděte na Bankovu (kyjevská ulice, kde sídlí prezidentský úřad - pozn. red.) a požadujte setkání s prezidentem, který je garantem ústavy a lidských práv a také vrchním velitelem, který posílal umírat vaše děti, nikoli své vlastní."
V pasti naivity
Zdaleka ne všichni ale na argumenty Savčenkové slyší. Ukrajince pobouřila například tvrzením, že je třeba se dohodnout s kýmkoliv. Včetně vůdců separatistů.
Sama se nabídla, že se - v zájmu ukončení války - ujme vyjednávání. Přestože byla na východě Ukrajiny zajata a pak strávila téměř dva roky v ruském vězení, tvrdí, že "separatistům odpustila".
Lidé na Ukrajině by se podle ní měli usmířit. "Máme stejné ideály - Majdan i Antimajdan. Na obou stranách lidé hájili stejné hodnoty, jen nechápali, že jsou stejné," prohlásila.
Lidé znalí poměrů na Ukrajině ji ale za její výroky nechválí. Tvrdí, že se kvůli své nezkušenosti dostává do pasti vlastní prostořekosti a politické naivity.
Když začátkem srpna na tiskové konferenci přednesla vlastní plán "záchrany Ukrajiny", vyvolala rozpaky. Tvrdila, že by lidé měli zvolit sto zmocněnců na způsob papežského konkláve a jejich úkolem by pak bylo tajně sepsat novou ukrajinskou ústavu.
V té by podle ní mělo být zakotveno, že "prezident Ukrajiny je symbolická funkce se zaměřením na zahraniční vztahy".
"Vizitka Ukrajiny, vůdce s pravomocemi vrchního velitele pro případ války," vysvětlila svou představu. Sama přitom už několikrát prohlásila, že je odhodlána se prezidentkou stát. Mluvila dokonce o tom, že se jí stát "musí".
"Dřív jsem říkala, že nechci, ale že mohu. Nyní ale říkám, že musím," odpověděla na dotaz Deutsche Welle, zda má prezidentské ambice.
Problém pro (skoro) všechny
"(Savčenková) přišla z vězení a mluví o ústavních změnách, které jsou příliš složité i pro odborníky na ústavní právo. Eklekticky spojuje věci, kterým nerozumí. Někdo jí ty projevy asi píše, ale ona sama se v tom nevyzná," komentoval návrhy političky v televizi 112.ua politolog Volodymyr Olijnyk.
Savčenková je podle něj "problém", a to nejen pro politickou stranu bývalé premiérky Julije Tymošenkové Baťkivščyna (Vlast), která zajatou, avšak prakticky neznámou vojákyni prosadila do parlamentu, ale i do Parlamentního shromáždění Rady Evropy.
"Savčenkovou teď zná celý svět. Svými projevy napomáhá tomu, že Rusko už ve světě není vnímáno jako agresor," tvrdí Olijnyk.
Ženě, která v ruském vězení strávila více než 700 dní a kterou prezident Petro Porošenko vyznamenal hned po návratu do vlasti titulem Hrdina Ukrajiny, lidé se zájmem naslouchají. "Od časů Bohdana Chmelnyckého (hejtmana ze 17. století - pozn. red.) Ukrajina neměla charismatického vůdce. Tato dívka se možná stala odrazem touhy po vůdčí osobnosti," míní politolog.
Politická strana, kterou Savčenková reprezentuje, si s neposlušnou poslankyní každopádně neví rady. Místopředseda frakce Baťkivščyna Serhij Sobolev označil hladovku za "výraz zoufalství".