Praha - Jak bude vypadat volba prezidenta? Ve které místnosti budou volit poslanci a kde senátoři? Bude mít možnost strana kontrolovat své zákonodárce, komu dali hlas?
Týden před volbou se rozjíždí strategická bitva o to, jestli bude možné poslance zkontrolovat - nebo ne.
V poslanecké sněmovně zasedala poprvé volební komise Poslanecké sněmovny a Senátu. Její členové rozhodli, jak bude volba vypadat.
"Volební komise se jednohlasně shodla na principu opravdové tajnosti té volby a vše tomu chce podřídit," řekl po skončení schůzky předseda volební komise Poslanecké sněmovny a šéf poslanců za ODS Petr Tluchoř.
Volba bude s největší pravděpodobností tajná, přestože poslanci ČSSD budou usilovat o veřejné hlasování. V sociální demokracii totiž panuje obava, že někteří její poslanci se v tajné volbě vysloví pro Václava Klause.
- Zvolí Klause, či Švejnara veřejně? Boj se zostřuje
- Blogerský duel Langer vs. Rath: Jak volit prezidenta?
Ve volební komisi Poslanecké sněmovny má po pěti křeslech ČSSD a ODS, komunisté a lidovci po jednom poslanci. V senátní volební komisi sedí tři občanští demokraté, jeden sociální demokrat, jeden lidovec a dva senátoři bez politické příslušnosti, zvolení za Evropské demokraty a Nezávislé. Zelení zastoupení ve volebních komisích nemají, mimořádně se jich za ně teď zúčastní Přemysl Rabas.
On-line deník Aktuálně.cz získal podklad pro jednání volební komise: Nákres, ve kterém jsou přesně označena místa, kde budou poslanci stát, kde si vyzvednou volební lístek a kde jej budou vhazovat do schránek. Informace, které deník získal, nakonec dnes členové obou kmisí potvrdili.
- Text pokračuje pod grafikou
Kontrolovat? Tomu zabráníme
Zákonodárci obou komor Parlamentu budou zasedat ve Španělském sále. Odtud budou zvlášť poslanci, zvlášt senátoři odcházet volit do prezidentského salonku.
Například mezi samotnými voliteli, stojícími ve frontě, a místem, kde si budou volební lístky vyzvedávat, má být nejméně třímetrový odstup, takzvaná diskrétní zóna. A to jen proto, aby jednotliví zákonodárci nemohli zjistit, jak volí jeho kolega. Lístek tedy dostane volitel těsně před místností s volební urnou.
Uvnitř volební místnosti bude sám. Teprve tam označí svého kandidáta a vhodí lístek do urny.
Narozdíl od minulých voleb nebudou zákonodárci "odděleni" lanem, ale paravany. Tak, aby na sebe neviděli. Je to opět další metoda, jak znemožnit kontrolu lístku.
"Jen tak je vyloučen kontakt hlasovacích lístků s více než jednou osobou," vysvětlil Tluchoř.
Přesto mezi poslanci kolují nejrůznější verze, jak kontrolu lístků zajistit. Ten nejjednodušší způsob de facto prozradili komunisté: lístek nevhodit do urny, a tím pádem nezvolit nikoho.
V kuloárech se spekuluje i o tom, že to stejně udělají i sociální demokraté. Ti to ovšem oficiálně odmítají.
V nákresu se s tímto způsobem dokonce počítá. U východů obou volebních místností jsou dvě místa označená jako stanoviště ochranné služby. Právě tady by mohli stát lidé, kteří by lístky nevhozené do urny vybírali.
"Před volební místností i za volební místností budou členové volební komise," doplnil Tluchoř.
Tečka navíc: volba se přerušuje
Volební komise bude odevzdané lístky pečlivě kontrolovat. To proto, že na nich mohou být značky od jednotlivých poslanců. I tak se totiž dá zpětně zjistit, jak kdo volil. V rohu volebního lístku může být například tužkou malá číslovka značící předem dohodnuté pořadové číslo poslance.
I tak se dá zpětně zjistit, jak kdo volil.Lístek může být také natržený nebo na něm může být jiná značka.
"Když bude lístek upraven i malinko jinak, než jak říká jednací řád, bude lístek neplatný," vysvětlila místopředsedkyně volební komise Poslanecké sněmovny Vlasta Bohdalová z ČSSD.