Pelíšky podvanácté i Popelčino putování programem. Jak se proměnily televizní Vánoce

Tomáš Klézl Tomáš Klézl
Aktualizováno 19. 12. 2022 18:35
Televize patří v mnoha rodinách k Vánocům stejně neoddělitelně jako kapr nebo koledy. Miliony Čechů každoročně po štědrovečerní večeři usedají k obrazovkám, aby se podívaly na Popelku či Pelíšky. Ač se může zdát vánoční televizní program pokaždé téměř stejný, za poslední roky si prošel mnoha změnami. Které pořady v průběhu let měnily čas i stanici a které se naopak nepohnuly téměř ani o minutu?
Anna Fialová coby Josefína a Marek Adamczyk jako Leopold.
Anna Fialová coby Josefína a Marek Adamczyk jako Leopold. | Foto: Zuzana Páchová

Povinná premiéra pohádky

Nová štědrovečerní pohádka patří k tradicím vánočního programu - diváci se na ni mohou těšit pravidelně už od roku 1993. V posledních deseti letech mělo premiéru devět televizních pohádek: Dvanáct měsíčků, Duch nad zlato, Princezna a písař, Korunní princ, Pravý rytíř, Kouzelník Žito, Princezna a půl království, O vánoční hvězděJak si nevzít princeznu. Jednou televize nasadila film, na který už předtím mohli jít diváci do kina, a to Anděl Páně 2.

A podobně se Česká televize rozhodla i letos. V hlavním vysílacím čase vsadí na Tajemství staré bambitky 2, pokračování pohádky z roku 2011 s Tomášem Klusem, Kamilou Janovičovou nebo Ondřejem Vetchým v hlavních rolích.

Televizní diváci jsou ovšem na pohádky nároční a málokterou z nich přijmou. O tom svědčí například internetové diskuse nebo hodnocení na Česko-slovenské filmové databázi. To se v případě nových pohádek v posledních deseti letech pohybovalo průměrně kolem padesáti procent.

Výjimku tvoří trhák českých kin Anděl Páně 2 se 77 procenty, z televizních pohádek posledních deseti let je na tom nejlépe Korunní princ ohodnocený 69 procenty. Naopak vůbec nejhůře si v tomto žebříčku stojí štědrovečerní pohádka České televize z roku 2018 Kouzelník Žito s pouhými 24 procenty.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Jihomoravští policisté zadrželi loni na hranicích se Slovenskem 14 tisíc migrantů

Jihomoravští policisté zadrželi za loňský rok na hranicích se Slovenskem zhruba 14 tisíc nelegálních migrantů, od 29. září, kdy byly zavedené intenzivní kontroly, jich bylo téměř šest tisíc. V lednu už počet zadržených migrantů výrazně klesl díky kontrolám i počasí, řekl v sobotu novinářům jihomoravský policejní ředitel Leoš Tržil.

Od neděle kontroly skončí a budou pouze namátkové. Policie bude také nadále monitorovat pohyb na hraničních přechodech, na zelené hranici i situaci v příhraničních obcích. Na ostrahu hranic bude vyčleněno na denní směně 39 policistů, což je zhruba desetina stavu z doby nejvyššího nasazení.

Od neděle bude také možné znovu volně překračovat zelenou hranici. Zjednoduší to situaci turistům, kteří, ač je Česko a Slovensko součástí schengenského prostoru, přes zelenou hranici nemohli.

Drtivá většina, 93 procent, zadržených migrantů byli loni Syřané. "Převážně se jednalo o mladé muže, výjimečně o matky s dětmi. Letos v lednu už to nebyli Syřané, ale například Moldavané," řekl Tržil. 

Další zprávy