Věříme, že vláda ČR bere změny klimatu vážně

Roman Gazdík
19. 9. 2008 11:13
Rozhovor se státním tajemníkem Španělska pro EU
López Garrido, španělský státní tajemník pro EU
López Garrido, španělský státní tajemník pro EU | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Evropské unii nyní předsedá Francie, po ní přijde Česko, Švédsko a na začátku roku 2010 i Španělsko. O přípravě na předsednictví, postupu proti klimatickým změnám a energetické bezpečnosti přijel do Prahy minulý týden jednat státní tajemník Španělska pro EU Diego López Garrido.

V rozhovoru pro Aktuálně.cz se rozhovořil o globálním oteplování, vztahům EU s Latinskou Amerikou, baskickém separatismu a zrušení sankcí vůči Kubě, které Španělsko v Evropské unii prosadilo.

České předsednictví: klimatický úspěch

A.cz: Říkáte, že jednou z nejdůležitějších otázek českého a pozdějšího španělského předsednictví bude postup proti globálnímu oteplování. Český prezident přitom popírá, že by bylo způsobeno člověkem a podle průzkumu Eurobarometr ho za nejpalčivější světový problém považuje pouze 45 procent Čechů, tedy nejmenší procento ze všech zemí EU. Premiér Topolánek také v blogu na stránkách Aktuálně.cz sarkasticky píše, že v EU vládne"bůh klimatických změn". Jde to s vaším pohledem dohromady?

Garrido: Pravděpodobně nejdůležitější věcí francouzského, českého a švédského předsednictví bude projednávání balíčku týkajícího se změn klimatu, který bude zahrnovat debatu o výběru obnovitelných zdrojů.

Na konci roku 2009 proběhne summit v Kodani, (kde má být představen nástupce Kjótského protokolu - pozn. red.) a my Španělé pak budeme přebírat výsledky vašeho předsednictví. Proto je nutné, abychom v tomto spolupracovali. Proto máme velký zájem na úspěchu českého předsednictví.

Nyní je v čele Francie, Česko přijde hned po ní
Nyní je v čele Francie, Česko přijde hned po ní | Foto: Reuters

Myslím, že česká vláda bere otázku klimatických změn vážně a velmi se o ně zajímá. Španělsko například nesouhlasí s jadernou energií, ale akceptujeme debatu o jejím využití v boji proti změnám klimatu. Myslím, doufám, že české předsednictví bude v tomto směru úspěchem.

EU, Venezuela, USA

A.cz: V těchto dnech se opět velmi zhoršily vztahy mezi USA na jedné straně a Venezuelou a Bolívií na druhé. Mnoho zemí v latinskoamerickém regionu není z dlouhodobého napětí mezi Venezuelou a USA vůbec nadšeno. Španělsko se jeví jako přirozený prostředník, který by mohl situaci zmírnit, nepřipravujete nějakou iniciativu?

Je to věc Spojených států, Venezuely a Bolívie. Pokud nás požádají o zprostředkování, jsme ochotni to udělat. Není to však pouze otázka Španělska, které je logicky pojítkem mezi Evropou a Latinskou Amerikou, ale celé EU.

Během španělského předsednictví by měla být uzavřena asociační dohoda mezi EU a zeměmi Latinské Ameriky. Chceme i s Českou republikou spolupracovat na rozvíjení vztahů s latinskoamerickými zeměmi.

Evropská unie je připravena dělat prostředníka, ale impuls musí vyjít od zainteresovaných zemí.

České předsednictví:
Autor fotografie: Ludvík Hradilek

A.cz: Na iberoamerickém summitu nazval Hugo Chávez bývalého španělského premiéra fašistou a váš král Juan Carlos mu řekl, ať je zticha, Caracas následně uvažoval o zmrazení vzájemných vztahů. Při nedávné návštěvě Španělska se však Chávez a Juan Carlos přátelsky objímali a žertovali spolu. Není to celé do značné míry politické divadlo?

Ne, není. Byl to ostrý spor mezi králem.a Hugo Chávezem. Lidé by ale měli být zodpovědní a řídit se zdravým rozumem. Nejlepší tedy bylo zorganizovat setkání mezi oběma muži. Španělsko má s latinskoamerickými zeměmi obecně dobré vztahy a spory mezi státníky se nesmějí dotknout vztahů a potřeby zlepšovat spolupráci mezi národy.

Ne baskickému referendu

A.cz: Evropská unie nyní řeší problém jednostranného vyhlášení nezávislosti Kosova a Jižní Osetie a Abcházie. Španělský ústavní soud zakázal 11. 9. referendum v Baskicku, ve kterém se lidé měli vyjádřit k budoucnosti regionu. Baskický prezident Juan José Ibarretxe se chce nyní obrátit na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Jaký zde předpovídáte vývoj?

Máme ve Španělsku právní systém a jakmile je zde protiústavní politická iniciativa, jdete k ústavnímu soudu a přijmete jeho verdikt - tak funguje demokracie a je to základem míru v naší společnosti. Neobáváme se, že by se ve Štrasburku něco stalo. Evropa respektuje ústavní systémy všech svých členů a základní funkční bázi kteréhokoliv státu.

Vztahy premiéra Zapatera (vlevo) a baskického prezidenta Ibarretxeho jsou nyní napjaté
Vztahy premiéra Zapatera (vlevo) a baskického prezidenta Ibarretxeho jsou nyní napjaté | Foto: Reuters

Ibarretxe se snaží využít Evropu ke svým politickým cílům, ale ta tu není od toho, aby chránila ilegální iniciativy. Jediný, kdo může ve Španělsku podle ústavy vyhlásit referendum, je španělská vláda a parlament.

A.cz: Pokud odhlédneme od toho, kdo referendum vyhlašuje, myslíte, že má váhu Ibarretxeho argument, že o svém osudu mají rozhodnout Baskové sami?

Neznám jedinou zemi na světě, kde by jedna její část mohla rozhodnout o tom, že se oddělí od ostatních. Otázka ústavnosti je ústřední. Ani doma v Baskicku nezískal Ibarretxeho plán jednoznačnou podporu. Jeho snaha uspořádat referendum je výrazem politického neúspěchu. Co je potřeba, je získat konsensus v Baskicku.

Kuba? Máme první pozitiva...

A.cz: Ještě bych se rád zeptal na kubánskou otázku. Několik členů kubánské opozice mi řeklo, že jsou rozhodnutím EU zrušit sankce (zrušení prosazovalo zejména Španělsko - pozn. red.) zklamáni, protože sankce pro ně byly symbolem toho, že na ně „venku" někdo myslí.

Zajímá mě také, jak kubánská vláda na gesto EU odpověděla a zda jste za 3 měsíce, které od té doby uplynuly, zaznamenali nějaký posun...

Kubánská vláda otevření politického dialogu přijala, ale musíme respektovat čas, který požaduje. Je těžké pro nějakou vládu, aby akceptovala, že ji někdo jiný k něčemu nutí. Evropa má teď jeden rok na to, aby tento politický dialog přezkoumala, pak uvidíme.

Změna politického kurzu EU vůči Kubě byla zcela na místě, nepochybuje státní tajemník Garrido
Změna politického kurzu EU vůči Kubě byla zcela na místě, nepochybuje státní tajemník Garrido | Foto: Ondřej Besperát

Myslíme si, že se věci na Kubě mění. Naše zkušenosti říkají, že politika sankcí a embarg není řešením. Embargo Spojených států je tím nejlepším argumentem pro kubánskou vládu, kterým vysvětluje své ekonomické obtíže.

A.cz: Ale je zde velký rozdíl mezi americkým obchodním embargem a evropskými sankcemi, které byly především symbolické.

Ano, ale všechna embarga mohu být politicky manipulovatelná. Není to realistická politika. Ohledně pozitivních změn: kubánská vláda po hurikánu Gustav vůbec poprvé přijala od Evropské unie humanitární pomoc. Poprvé.

Uvědomte si, že nikdo nemá zájem na tom, aby byla na Kubě porušována lidská práva, otázkou ale je, co je ta nejlepší politika k tomu něco změnit.

 

Právě se děje

Další zprávy