Juan Carlos nesnese, že vládnou indiáni, tvrdí Chávez

gaz
22. 11. 2007 10:15
Slovní potyčka mezi prezidentem a monarchou pokračuje
I kdyby vybuchlo tisíc králů, my indiáni mluvit nepřestaneme!
I kdyby vybuchlo tisíc králů, my indiáni mluvit nepřestaneme! | Foto: Reuters

Paříž - Španělský král Juan Carlos nesnese, že se nyní v Latinské Americe dostávají k moci původní obyvatelé, a proto mě okřikl - říká to venezuelský prezident Hugo Chávez, radikální reformátor a stejně ostrý politcký řečník.

Pokračuje tak přestřelka z iberoamerického summitu v Chile, během které Chávez nejdřív nazval bývalého španělského premiéra Josého Maríu Aznara "fašistou" a španělský král poté Cháveze vyzval, ať "zmlkne".

"Myslím, že není zvyklý poslouchat tolik pravdy najednou. Latinská Amerika se mění, je zde indiánský prezident... (a) já jsem poloviční indián," prohlásil podle agentury Reuters Chávez na tiskové konferenci v Paříži, poté co s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym jednal o osudu rukojmích zadržovaných kolumbijskými guerillami.

Čtěte také: Chávez je v Paříži. Jako vyjednavač o rukojmích

"Měli jsme 300 let genocidy, takže když indiáni povstávají a říkají pravdu, není to přijímáno dobře. Kvůli tomu ztratil král trpělivost - vybuchl a byl agresivní," dodal Chávez.

"Král vybuchl, protože musel už hodiny poslouchat, jak mluví indián Evo Morales, indián Daniel Ortega a indián Chávez," narážel venezuelský státník na projevy prezidentů Bolívie a Nikaragui. "Nezmlkneme nikdy, budeme pokračovat, i kdyby vybuchlo tisíc králů."

Z Francie odjel Chávez žertovat do Protugalska. Na snímku s portugalským premiérem Josém Socratesem.
Z Francie odjel Chávez žertovat do Protugalska. Na snímku s portugalským premiérem Josém Socratesem. | Foto: Reuters

Otázka je, jak vážně to Chávez myslel. Publikum na tiskové konferenci se u jeho proslovu smálo a výborného řečníka Cháveze zcela evidentně baví si s novináři takovýmto způsobem pohrávat.

Čtěte také: Chávez na Bushe: Gringo, go home!

"Jeho Výsost měla štěstí, protože jsem ho doopravdy neslyšel. Kdybych slyšel, co říká, hodil bych mu tu jeho korunu na zem," žertoval.

Nevinná slovní potyčka však může mít nepříjemné důsledky pro vztahy obou zemí. Chávez minulý týden oznámil, že Caracas přehodnotí diplomatické styky s Madridem a prověří podnikání některých španělských firem ve Venezuele.

V Paříži se nicméně venezuelský prezident pokusil celou situaci uklidnit. "Miluji Španělsko. Neexistuje žádný konflikt se Španělskem, se Španělskem, které velmi milujeme, se španělským lidem, s jeho institucemi..."

Z Francie odjel venezuelský prezident na státní návštěvu Portugalska

Prohlédněte si video incidentu z Iberoamerického sjezdu v rytmu mexické písně La Cucaracha:

 

Právě se děje

Další zprávy