Kubánský disident: Obrat Čechů je pro nás bolestný

Roman Gazdík
24. 6. 2008 22:05
Disidenti jsou rozčarováni zrušením sankcí EU
Zvítězily ekonomické zájmy nad lidskými právy, myslí si disidenti
Zvítězily ekonomické zájmy nad lidskými právy, myslí si disidenti | Foto: Reuters

Praha - Podle představitelů kubánské opozice je zrušení sankcí Evropské unie vůči kubánskému režimu "politováníhodné rozhodnutí". Raúl Castro totiž údajně na poli lidských práv od svého nástupu do funkce letos v únoru "nic nezměnil".

EU na kubánský režim sankce uvalila v reakci na uvěznění více než sedmdesáti disidentů v březnu roku 2003, před třemi lety je vždy na rok podmínečně pozastavila a minulý týden zcela zrušila.

Čtěte více: EU ruší sankce vůči Kubě, Češi ustoupili

Nehnuli prstem a sankce jsou zrušeny

"Politováníhodné rozhodnutí už bylo pozastavit sankce roku 2005," řekla Aktuálně.cz v telefonickém rozhovoru Miriam Leyvová, šéfka jedné z největších opozičních skupin Dámy v bílém. "Kubánský režim dostal, co chtěl, aniž by musel cokoliv udělat."

"Teď je to stejné. Nejsou zde žádné změny. Lidé jsou velmi unavení,"dodává disidentka, která rozhodnutí označuje za "španělskou zradu na kubánském lidu" (bylo to především Španělsko, kdo opakovaně usiloval o zrušení sankcí - pozn. red.).

Nejvíce nám škodí Španělé. Premiér Zapatero je horší než všichni jeho předchůdci, nechápu ho, říká Espinosa
Nejvíce nám škodí Španělé. Premiér Zapatero je horší než všichni jeho předchůdci, nechápu ho, říká Espinosa | Foto: Reuters

Nelibost nad rozhodnutím EU vyjádřil i její manžel a nezávislý novinář Oscar Espinosa Chepe, který byl na jaře 2003 odsouzen na dvacet let a o rok později kvůli zdravotním problémům propuštěn.

Více o dámách v bílém: Dámy v bílém: disidentský život na Kubě

Rétorika a praxe

"Jsem tím znepokojen," říká Espinosa. "Myslím, že to může vyvolat v jistých kubánských kruzích nedobré reakce. Tvrdá klika to bude interpretovat jako potvrzení svého přístupu."

Opoziční novinář sice považuje za plus, že se Kuba připojila ke dvěma mezinárodním úmluvám o lidských právech a že Raúl Castro naznačil, že je připraven s disentem vyjednávat, podle něj to však v žádném případě nestačí.

"Tato rétorika nenese výsledky v praxi. Represe stále pokračuje," tvrdí Espinosa. "Vězni, kvůli kterým byly sankce uvaleny, jsou stále ve vězení. Pozice kubánské vlády se nijak nezměnila."

Čtěte více: Kuba podepsala úmluvy OSN o lidských právech

V otázce lidských práv Raúl podle opozice nezměnil nic
V otázce lidských práv Raúl podle opozice nezměnil nic | Foto: Reuters

Ztrácíme víru v EU

stejný názor má i další bývalý vězeň z kubánského jara 2003 a zakladatel Liberálně demokratické strany Kuby Osvaldo Valdés.

"Je to politováníhodné rozhodnutí," řekl Aktuálně.cz. "Zcela určitě jde o chybu. Ztrácíme víru v Evropskou unii, celá opozice v ní ztrácí víru," říká Valdés, který byl také propuštěn kvůli svému špatnému zdraví a pak emigroval do Švédska.

"Je to dárek za nic. Represe se zvyšuje, podmínky, za kterých žijí političtí vězni, jsou žalostné a Evropská unie poskytuje diktatuře bianco šek. Pod režimem Raúla Castra nedošlo k žádnému zlepšení."

Podle Valdése nemají praktický dopad ani ekonomické změny, které Raúl Castro ohlásil a kterými umožnil nocovat Kubáncům v luxusních hotelích a pořizovat si mobilní telefony, osobní počítače či DVD přehrávače.

Čtěte více: Castro imituje Čínu. Zavede výkonnostní prémie

"Ekonomické změny jsou k smíchu. Mobil stojí 140 dolarů a průměrný plat je sedmnáct dolarů. Za osmdesát dolarů můžete strávit noc v hotelu - z toho žije kubánská rodina dva měsíce," říká Valdés.

Že Kubánci mohou nyní nocovat v luxusních hotelích jejich problémy nevyřeší. Ilustrační foto
Že Kubánci mohou nyní nocovat v luxusních hotelích jejich problémy nevyřeší. Ilustrační foto | Foto: Elena, 15 let

"Stejný den, kdy EU zrušila sankce, bylo na Kubě zadrženo pět zcela mírumilovných disidentů," rozčiluje se opoziční politik.

Schwarzenberg: sankce neměly praktický smysl

Ministr zahraničí ČR Karel Schwarzenberg však tvrdí, že sankce, které Česká republika dříve vždy prosazovala, se od roku 2005 pohybovaly pouze v "teoretické rovině" a neměly v praxi žádný vliv.

"Sankce byly pozastaveny a nebyla nejmenší šance, že bychom je zase oživili," řekl šéf české diplomacie Aktuálně.cz. Podle něj je důležité to, na čem se EU v postupu vůči Kubě dohodla.

"Zaprvé se každá vysoce postavená státní návštěva setká se zástupci demokratické opozice, zadruhé se zvýší tlak na Kubu, aby propustila politické vězně a umožnila mezinárodním organizacím inspekce ve vězeních."

"A za třetí - což je nejdůležitější - se to celé za rok přezkoumá," dodává ministr v narážce na to, že se situací na Kubě bude EU za dvanáct měsíců opět zabývat.

Bolestný obrat České republiky

"Obrat České republiky je pro nás trochu bolestný," komentuje změnu českého postoje Valdés. "Žiju ve Švédsku, a to společně s ČR prosazovalo tvrdší postup vůči Kubě. Na druhou stranu chápu, že tyto dvě země čelí v uskupení, které má 27 členů, obrovskému tlaku."

Podle Schwarzenberga, který poukazuje na roztříštěnost kubánského disentu, se však najdou i opoziční předáci, kteří rozhodnutí EU přivítali. Konkrétní jména však neuvedl.

Jak Valdés, tak Espinosa nicméně tvrdí, že opozice na Kubě je rozhodnutím Unie znepokojena celá.

"Pokud vím, je to přesvědčení celé opozice. Já jsem z nich ještě považován za toho nejumírněnějšího," směje se Espinosa.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Barcelona kvůli pandemii odložila prezidentské volby

FC Barcelona musela kvůli koronavirové pandemii odložit volby nového prezidenta, jež měly být 24. ledna. V termínu se nemohou uskutečnit kvůli v současnosti platnému omezení pohybu osob v Katalánsku.

Barcelona proto požádala vládu autonomního společenství, aby se mohly volby uskutečnit poštou. Katalánská vláda tuto možnost prověřuje. Nový termín voleb nebyl určen.

Jeden z nejslavnějších klubů světa je bez řádného prezidenta od konce října loňského roku, kdy odstoupil Josep Bartomeu. Barcelonu vede jako prozatímní šéf Carles Tusquets, jenž se voleb účastnit nebude.

Kandidáty na prezidentskou funkci jsou Joan Laporta, Víctor Font a Toni Freixa. Za favorita je považován bývalý šéf Barcelony z let 2003-2010 Laporta, který slíbil, že udělá maximum pro udržení klubové ikony Lionela Messiho, jemuž v červnu vyprší smlouva.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Polská vláda chce zabránit Facebooku a Twitteru v mazání obsahu a uživatelských účtů

Polské ministerstvo spravedlnosti v pátek oznámilo, že připravuje nový zákon, který by měl omezit moc sociálních sítí jako jsou Facebook a Twitter mazat obsah příspěvků a zavírat účty. Podle chystaného zákona by tak směly činit jen v případě, že by obsah porušoval polské zákony, upozornila agentura AFP. Experti podle opozičního tisku mají pochyby, zda by nový polský zákon mohl být něčím více než jen politickým gestem.

Chystaný zákon o svobodě slova na internetu počítá podle listu Gazeta Wyborcza se vznikem rady, která by mohla nařídit sociálním médiím obnovit odstraněný obsah, pokud je v souladu s polskými zákony. Mohla by také udělovat pokuty sahající od 50 000 po 50 milionů zlotých (asi od 288 000 po 288 milionů Kč), uvedl před novináři ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro. Pět členů rady by volili poslanci třípětinovou většinou na šest let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy