Topolánek a Klaus si dělili řízení EU. Bez výsledku

Petr Holub, Kateřina Eliášová
15. 7. 2008 19:00
Není jasné, kdo bude předsedat summitům Evropské unie
Alexandr Vondra v Lánech po společné schůzce s prezidentem Klausem, premiérem Topolánkem a ministrem Schwarzenbergem.
Alexandr Vondra v Lánech po společné schůzce s prezidentem Klausem, premiérem Topolánkem a ministrem Schwarzenbergem. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Lány - Silná čtyřka zatím nerozhodla, kdo bude v prvním pololetí 2009 předsedat summitům Evropské unie.

Během předsednictví České republiky budou Evropskou unii reprezentovat Václav Klaus, Mirek Topolánek, Alexandr Vondra a Karel Schwarzenberg. Proto se sešli v Lánech a rozhodovali, jakou část evropské agendy dostane každý z nich na starost.

"Jednalo se o přípravě předsednictví, ke konkrétním výsledkům se však nedošlo," komentovala průběh schůzky Schwarzenbergova mluvčí Zuzana Opletalová.

Otevřenější byl mluvčí prezidenta Radim Ochvat: "Mluvilo se o rozdělení rolí, ale jen v hrubých obrysech. Konkrétní rozdělení kompetencí se bude ještě řešit v budoucnu, přece jen ještě zbývá půl roku."

Premiér, nebo hlava státu?

Podle informací Aktuálně.cz je hlavní otázkou, kdo bude řídit EU společně s předsedou Evropské komise José Barrosem. Dosud se očekávalo, že premiér, podobně jako by tomu bylo ve všech členských státech s výjimkou Francie a Finska.

Jenže podle české ústavy je hlavou státu prezident Klaus, který požaduje odpovídající postavení během evropského předsednictví.

S Topolánkem ovšem musí najít společnou řeč, protože všechny zahraniční cesty schvaluje prezidentovi vláda.

Ministrové Alexandr Vondra (vlevo vzadu) a Schwarzenberg (vpravo vzadu) před davem dychtivých novinářů a televizních kamer u zámecké brány v Lánech.
Ministrové Alexandr Vondra (vlevo vzadu) a Schwarzenberg (vpravo vzadu) před davem dychtivých novinářů a televizních kamer u zámecké brány v Lánech. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Summity a jednání s Američany

Nejdůležitější roli sehraje šéf předsednické země během dvou evropských summitů, které se očekávají v březnu a červnu 2009.

Premiér a prezident se mohou rozdělit, Klaus by mohl vést březnový summit v Praze a Topolánek červnový summit v Bruselu.

Větší konflikt může nastat při zahraničních cestách, například je nutné stanovit, kdo bude na jaře 2009 vyjednávat za Evropskou unii s prezidentem USA. Podle mluvčí Opletalové se ovšem na lánské schůzce o cestách nemluvilo.

Vondra vs. Schwarzenberg

Důležitou roli při organizaci předsednictví může sehrát vicepremiér Vondra. Bývá totiž zvykem, že premiér předsedající země zahajuje jednání rad evropských ministrů, které se scházejí podle jednotlivých resortů. Pak předává jejich řízení svému resortnímu ministrovi.

Právě v tom bude Vondra Topolánka často zastupovat. Ke konfliktu však může dojít v radě ministrů zahraničních věcí, která vytváří vnější politiku Evropské unie. Vondra totiž může z pozice premiérova zástupce radu řídit, i když v ní Českou republiku bude reprezentovat ministr Schwarzenberg.     

Nikdo nechce evropský výbor

Silná čtyřka ani dnes nejednala o další významné funkci pro české předsednictví, která je přitom dosud neobsazená.

Podle pravidel Evropské unie se každého půl roku scházejí konference národních parlamentů (známé pod zkratkou COSAC). Řídí je vždy předseda výboru pro evropské záležitosti, místo je však od přechodu Ondřeje Lišky na ministerstvo školství volné.

Šéf evropského výboru by měl už dnes chystat společné zasedání v Praze a předem domlouvat agendu. "Právě při jednání zástupců parlamentů hrozí České republice největší ostuda, že nedokáže připravit podklady," varuje jeden z expertů oslovených Aktuálně.cz.

Jako o kandidátech pro nevděčnou úlohu se mezi diplomaty hovoří o Janu Bauerovi a Petru Krillovi z ODS, kteří jsou místopředsedy evropského výboru.

Bauer by se ovšem musel vzdát funkce prachatického starosty, aby všechno stihl. V úvahu připadají také Kateřina Jacques (SZ) a Jiří Paroubek (ČSSD).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy